Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafyacıların Bölge Planlamaya Karşı İlgisizliği  (Okunma Sayısı 4239 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Şubat 2011, 12:32:26 »

Önceleri yeryüzünü keşfetme ve kitlelere betimsel olarak aktarma görevini üstlenen bölgesel coğrafya, yeryüzünün bütünüyle keşfedilmesi ve tanıtılması işlevinin sona ermesiyle birlikte 20.yüzyılda yeryüzünün insanlar tarafından nasıl paylaşıldığını, bu paylaşıma göre nasıl bir nüfus dağılımının ortaya çıktığı, nasıl bir arazi kullanımı ve planlama gerektiği konularında çalışmalara başlamıştır. işte bölgesel coğrafyanın keşif dönemini tamamlama sürecine girdiği 1950‟li yılların başında bölgesel coğrafyacıların bölge planlamaya yönelik ilgisizliği ileri sürülerek Amerika Birleşik Devletlerinde “Bölge Bilim” adı altında çok disiplinli bir alan yaratılmıştır

Ülkemizde bölge konusuna coğrafyacılardan çok bölge plancıları sahip çıkmışlar ve uluslar arası düzeyde ülkemizi temsil etmişlerdir. Bu başarılarından dolayı kendilerini kutlamak gerekir. Her nedense Türkiye‟deki coğrafyacılar bölge plancıları kadar bölgeye, dolayısıyla bölgesel coğrafyaya gereken önemi vermemişlerdir. Hattâ, 1941 yılında büyük emekle oluşturulan coğrafi bölgelerin Türkiye Coğrafyası kitaplarından kaldırılmasını isteyenler bile olmuştur. Kişisel hırs ve çekişmeler yüzünden bilimsellikten uzak bir yaklaşımla 2002 yılına kadar üniversitelerde doçentlik yükselmelerinde başvuru alanı olan “Bölgesel Coğrafya” ve “Türkiye Coğrafyası” ne yazık ki doçentlik yükselmelerinde başvuru alanı olmaktan çıkarılmıştır. Coğrafya biliminin sadece “Fiziki Coğrafya” ile “Beşeri ve iktisadi Coğrafya” anabilim dallarından ibaret olduğunu sanan bu geri zihniyet, Bölgesel Coğrafya Anabilim Dalına ve onun bünyesinde özel bir konumda olan Türkiye Coğrafyası Anabilim Dalı‟na büyük bir darbe vurmuştur.

Türkiye‟de mimarlık ve mühendislik fakülteleri içinde yer alan “şehir ve Bölge Planlama Bölümleri”nin 12 ülkede coğrafya bölümleri bünyesinde yer alması bölgesel coğrafyaya verilen önemin açık kanıtıdır.

Özçağlar A."BÖLGE KAVRAMI ve SİSTEMATİĞİ" Ankara-2010
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2011, 19:00:32 »

Aslında coğrafya yı tamamen kapatmak gerek. ne önemi var efendim coğrafyanın. Roman  hikaye dururken

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
cepni5265
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2011, 20:41:30 »

bizde planlama siyasete ve siyasetçilerin arzularına göre yapıldığı için coğrafyacılar sanırım kendilerine yer bulamadılar bu alanda
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2011, 21:12:57 »

ya arkadaşlar bizim bölge ve planlama dahil hiçbir konuda imza yetkimiz bile yok bu konuda başbakanlığa mail atmamız lazım. mailin içeriğini hazırlıyorum çevre mühendisleri ile şehir planlaması okuyanları ders listesini (transkrip) coğrafya bölümleri ile karşılaştırıp dünyadan örneklerde verip; coğrafyanın ve coğrafyacının sentez gücüne vurgu yapan ve özellikle çevre yetkisi (imza yetkisi- belediyelerde ve diğer çevre kuruluşlarda çalışabilmenin en önemli şartı) talep eden bir dilekçe olmalı. bu dilekçeyi uzun uzun hazırlayıp sizlere de danışıp yollayacam başbakanlığın sitesine; herkesi de yollamaya davet etmeyi düşünüyorum. Hem istihdam sorunumuza bir nebze de olsa ilgi göstermeleri şart.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
piriii_reis
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2011, 08:40:49 »

ya arkadaşlar bizim bölge ve planlama dahil hiçbir konuda imza yetkimiz bile yok bu konuda başbakanlığa mail atmamız lazım. mailin içeriğini hazırlıyorum çevre mühendisleri ile şehir planlaması okuyanları ders listesini (transkrip) coğrafya bölümleri ile karşılaştırıp dünyadan örneklerde verip; coğrafyanın ve coğrafyacının sentez gücüne vurgu yapan ve özellikle çevre yetkisi (imza yetkisi- belediyelerde ve diğer çevre kuruluşlarda çalışabilmenin en önemli şartı) talep eden bir dilekçe olmalı. bu dilekçeyi uzun uzun hazırlayıp sizlere de danışıp yollayacam başbakanlığın sitesine; herkesi de yollamaya davet etmeyi düşünüyorum. Hem istihdam sorunumuza bir nebze de olsa ilgi göstermeleri şart.

Hocam böyle duyarlı olduğunuzu görmek çok sevindirici tebrik ederim.Coğrafyacıların jeologlardan çevre mühendislerinden planlamacılardan bir eksiği yoktur fakat çalışmamız gerek.Bu durumun meclise sunulması gerek (imza yetkisi hususunun) kabul edenler etmeyenler kabul edil.... vs.Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin bu yolda bir çalışması var umarım başarılı olur.
adniral
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2011, 18:15:48 »

Aslında güzel bir konuya değinmişsiniz ben de bütün kalkınma ajanslarının personel alımlarını dikkatle izledim hiçbiri coğrafyacı personel almıyor sosyoloğ bile alıyorlar ama coğrafyacı almıyorlar

Coğrafya okuyacağıma keşke bi kalıp sabun yapma okulunda okusaydım.

LYS, YGS ve KPSS ye yönelik dershanelerde sosyal bilgiler öğretmenlerinin yeri yok ama adamlar coğrafya ve tarih öğretmenlerinin işini elinden kapmış bir de coğrafya veya tarih öğretmeniyim diye öğrencileri kandırıyorlar kimsenin buna sesi çıkmıyor yaaa peki ben ne yapacağım kardeşim kalp ameliyatına giren göz doktoru gördünüz mü veya makine mühendisinin elektronik mühendisliği ile ilgili iş yaptığını gördünüz mü böyle bir durum olsun hemen odaları itiraz eder ceza talep eder ama coğrafyacıyız işte MEB e kapağı atan coğrafyayı ve mesleğini umursamıyor geride kalan kahrolsun diyor 
piriii_reis
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2011, 20:37:10 »

Aslında güzel bir konuya değinmişsiniz ben de bütün kalkınma ajanslarının personel alımlarını dikkatle izledim hiçbiri coğrafyacı personel almıyor sosyoloğ bile alıyorlar ama coğrafyacı almıyorlar

Coğrafya okuyacağıma keşke bi kalıp sabun yapma okulunda okusaydım.

LYS, YGS ve KPSS ye yönelik dershanelerde sosyal bilgiler öğretmenlerinin yeri yok ama adamlar coğrafya ve tarih öğretmenlerinin işini elinden kapmış bir de coğrafya veya tarih öğretmeniyim diye öğrencileri kandırıyorlar kimsenin buna sesi çıkmıyor yaaa peki ben ne yapacağım kardeşim kalp ameliyatına giren göz doktoru gördünüz mü veya makine mühendisinin elektronik mühendisliği ile ilgili iş yaptığını gördünüz mü böyle bir durum olsun hemen odaları itiraz eder ceza talep eder ama coğrafyacıyız işte MEB e kapağı atan coğrafyayı ve mesleğini umursamıyor geride kalan kahrolsun diyor 

Doğru söze ne hacet...
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2011, 19:54:09 »

imza yetkisi olan bazı mühendisliklerin coğrafyaya bağlı yan kollar iken maalesef şimdi biz onların yan kolu olmaya başladık. bunun sebebi üniversitedeki hocaların gerekli lobiyi yapmamaları. Halen kamu kuruluşlarında kadromuz mevcut ama kurum müdürleri bile bunu bilmiyor. tek çözüm kuvvetli lobi

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic