Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafyacı ne yapar?  (Okunma Sayısı 2629 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Kasım 2008, 19:19:28 »

Coğrafyacı dediğimiz insanların uzmanlık alanları nedir?Bu insanlar neye ulaşmaya çalışır.Yıllarını verip Profesör olmuş bir coğrafyacı hangi durumda bir televizyon kanalına bilir kişi olarak çağırılır.Bu insanlar neyle uğraşır kısacası? Coğrafya öğretmeni var olan coğrafi bilgi ve metodları öğreten kişi ise akademik anlamda coğrafyacıların coğrafya öğretmeni yetiştirmekten başka hangi fonksiyonları vardır?

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2008, 19:39:12 »

Sayın hocam yüksek lisans programında böyle bir konu açılmıştı, ben tüm konuşulanlardan coğrafyacının malzemeleri kullanarak helva yapan bir bilim adamı olduğunu anladım. Yani kartoğraf harita yapar, jeolog kayacın yapısını belirler, jeomorfolog yeryüzü şeklinin adını koyar v.b ama coğrafyacı tüm bu etkenleri kullanarak doğal yapının dünyaya, canlılara ve diğer sistemlere etkisini ortaya koyar. En önemlisi neden-sonuç ve dağılış prensipleriyle meydana gelen olayların çok yönlü etkilerini belirler. Coğrafya insanların dünyayı daha iyi anlayıp, analiz etmelerini sağlayan bir bilimdir. 
Ben bir noktadan girdim daha değişik yorumlarda yapılmalıdır bence, çünkü coğrafya konu sınırı çok geniş bir bilim dalıdır.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2008, 20:26:00 »

Başka ülkelerden çok şey yaparlarda bizde pek anlaşılmazlar.Çok nadir olarak heyelan,sel,çığ,kuraklık,deprem gibi doğal afetlerle ilgili olarak medya da yer alabilirler.
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2008, 20:29:13 »

Coğrafyacı, öğrencilerine bir coğrafyacı gözüyle dünyaya bakmasını öğretendir. Taşa, toprağa, bitkiye bakarken onun sıradan olmadığını öğretendir. Ve daha neler neler....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic