Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Buzul Aşınım veya Birikim Şekli Olduğunu Nasıl Kanıtlarsınız?  (Okunma Sayısı 7037 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 16 Temmuz 2008, 14:54:22 »

arkadaşlar serbest kürsü bölümüne yazacaktım bu konuyu ama yeni konu aç kısmı yoktu...şimdiden özür dilerim...

uludağ zirve gezisinde çekmiş olduğum bir fotoğraf var aşağıda...

eğer ben öğrencilerime bu fotoğrafın nerede çekildiğini söylememiş olsaydım...burada görülen oluşumların buzul birikim şekli olduğunu nasıl kanıtlardım...

bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum...çünkü ben öğrencilerimin anlayacağı şekilde net bir değerlendirme yapamadım...

Emeğe Saygı
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2008, 18:26:04 »

Arkadaşlar 37 kişi göstermiş konuyu ama herhalde herkes ben gibi yorum yapamıyor...

Emeğe Saygı
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2008, 18:30:26 »

bu fotoğrafa göre nasıl yorum yapalımki hocam memleketimizde buzulun etkili olmadığı ama böyle görünümün çok olduğu yerlerde var

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2008, 18:46:11 »

Değerli hocam
Öncelikle merhaba... Şimdi fotoğrafla sanki hafif oynanmış (dijital ortamda). Bu bakımdan çok net değil.

Ancak bir buzul bölgesinin en önemli özelliği kayaçların üzerinde yer alan uzun ve kesintisiz çiziklerdir. Bu çizikler buradan buzulların geçtiğini gösteren temel dayanaklardır. İkincisi fotoğraf eğer bir moren setinin gerisinden çekilmişse çekim açısı çok yanlış bu açıdan bunu moren seti veya konjelifraksiyon yamacı veya moren ardı olduğuna daire bişey söyleyemeyiz. Bir diğer nokta eğer kayaçlar buzul yığıntısı ise bunlar genelde vadilerin içinde (Türkiye'de) yarılmış olarak görülür. Fotoğrafta buna dair de bişey göremedim.

Sonuç olarak bana kalırsa ben bu fotoğrafın yüksek bir yerde fiziksel ayrışmanın sonucu olarak ortaya çıkan kaya yığınları olduğunu söyler, foto ile buzul olgusu arasında bir bağ kuramazdım. Bence fotoğraf bir buzul sahasında çekilmiş ama çekim açısı hatalı... Bunun yerine buzulun geçtiği bir kaya bloğunun üzerindeki buzul yaralarını gösteren foto daha açıklayıcı olurdu....

Hoşçakalın.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #4 : 16 Temmuz 2008, 18:49:17 »

Öğretmenim, bu fotoda bizim bildiğimiz buzul aşınım şekillerine benzeyen bir şekil göremedim ben.Belki de ben göremiyorum.Benzeyen bir şekil olsaydı özelliklerine bakarak belki bir yorumda bulunabilirdik.
   BElki kayaların mekanik parçalanmasının oluşumunda etkisini açıklayarak bir açıklama yapılabilir.Ancak bunun da sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2008, 18:50:06 »

Buzulların son erime noktasında bünyesindeki morenleri biriktirmesiyle oluşmuş drumlin kümesine benziyor.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2008, 19:00:30 »

Valla arkadaşlar bize birşey bırakmadı.Ama Doğu hocamın belirttiği duruma daha yakın duruyorum ben.
Buzul aşındırması özellikle kayaların yüzeyinde kesme, çizme ve cilalama gibi izler bırakır.Bu fotoğrafta da kayalarda bu izleri görüyoruz.Ayrıca kayaların üst üste koyulmuş gibi durduğu da görülüyor.Bu da biriktirme olayını kuvvetlendiriyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2008, 19:03:32 »

evet arkadaşlar demek ki bu fotoğrafı en güzeli ben ortadan kaldırıyım:)Smiley
yorumlarınız için çok teşekkürler..hepsi birbirinden değerleri...daha sizlerden öğreneceğim çok şey var

Emeğe Saygı
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2008, 20:11:54 »

Enlem olarak Türkiye de örtü buzulları görülmedi.Takke veya vadi buzul şekillerinden bahsedebiliriz.zirveye doğru sol taraf hörgüç kaya izlenimi vermektedir.aşağı kesimler,iklim değişmesine bağlı olarak hörgüç kayaların fiziksel olarak parçalandığı,toprak oluşum aşamasında olduğu anlaşımaktadır.Burası bana göre bir takke buzul sahasıdır.Zirvedeki çukurlar,buzulun erime döneminde,tekne şeklinde kayarken oluşturduğu buz yalakları (sirk çukuru) olduğu izlenimini vermektedir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic