Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bor Efsane mi?  (Okunma Sayısı 3564 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Ekim 2011, 19:26:14 »

Arkadaşlar bu haberden tam olarak ne anlamalıyız...

Bor efsanesi yıkılıyor mu?
Birçok uzman ve stratejist bor madenin Türkiye'yi uçuracağını savunurken onlara cevap Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım'dan geldi: Boşuna efsane üretmeyin!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Geleneksel Perşembe Toplantısı'nın bu haftaki konuşmacısı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım oldu.

Yıldırım, Yeni Maden Kanuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Madencilik konusunda üç temel alanda yatırım yapılmasının mümkün olduğunu ifade eden Yıldırım, bunların ‘Arama, İşletme ve Uç Ürün Üretimi’ olduğunun altını çizerek, burada teknolojinin kullanılmasının ve akreditasyon sisteminin kurulmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’de derin saha aramalarının henüz başındayız. Bu çalışmalar aslında Türkiye’de madenciliğin gelişmesi ve bilahare firmalarımızın uluslararası alanda madencilik yapabilmeleri için bir zemin oluşturuyor. Bu yeni kanunla birlikte biz bunlara imkan tanıyoruz. İşi aslen kim yapacaksa, onun ruhsat almasına imkan vererek, gerekli arama faaliyetlerinin başlatılmasını, belirli bir süreç içinde onların desteklenmesini ve nihayetinde arzu edilen madenin bulunmasının sağlanarak ekonomiye kazandırılmasını amaçlıyoruz.” Konuşmasında Türkiye’nin önemli maden kaynaklarına da değinen Yıldırım, bunların başında bor, mermer, altın, gümüş, krom ve endüstriyel minarelerin geldiğini söyledi.

"Bor, rezerv olarak bilinen Türkiye’de en fazla bulunan madendir. Dünya rezervinin yaklaşık yüzde 70’i Türkiye’dedir. Devlet tarafından üretilen bir madenimizdir. Devlet bor konusunda üzerine düşeni yapmış ve birincil bor üretim faaliyetini gerçekleştirmiştir ve bunun sonucu olarak bütün dünya ülkelerine bor satıyoruz. Çok önemli bir kaynak, her yıl bir milyar dolara yakın net girdi sağlıyor. Bu yıllar boyu devam edecek bir kaynağımız ama bor konusunda bir efsane üretmenin anlamı yok” dedi.
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2011, 22:02:32 »

Kısacası boru önemsizleştirmeye çalışıyor.Önemi olmayan bir madenin özelleştirilmesi kamuoyunda tepki yaratmayacaktır.
     Şimdilik her yıl 1 milyar dolar net getiri sağlaması bile, borun ne kadar önemli bir maden olduğunu gösteriyor zaten.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2011, 05:13:00 »

hammade olarak satıyoruz. işlenip satılmaması çok büyük kaybımız biz işleyene kadar atı alan üsküdarı geçer. ama görmedigim bir başka yan mı var diye merak ediyorum..
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2011, 19:19:57 »

bence doğru, daha öncede böyle açıklamalar vardı, halka sanki arapların petrolü gibi ülkeye çok para getirecek, bizi uçuracak bir maden havası vermeye gerek yok.dünyanın istediği kadar boru çıkarıyoruz ve satıyoruz diyorlar.hangi alanda üstün teknolojimiz var ki, bordan da son mamül madddeleri üretip satalım.gücümüz bu kadar , devletde zaten özelleştirmeden boru çıkardı, diye biliyorum....

barbarosömer
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2011, 23:15:16 »

Ben bor yataklarının bir kısmı özelleştirildi diye biliyorum ama bunu yine internette okumuştum. bir mühendisler odasının açıklamasıydı ma pek hatırlamıyorum şuan
mnA
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2011, 09:56:17 »

Gelecekte bor bence Türkiye'yi uçurur.

61 "Trabzon Bir Sevda, Trabzon Bir Destan" 61
castle344
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2011, 10:09:15 »

ustanın yandaşlarının klasik taktikleri önemsizleştir, zarar ettir ucuza yoldaşlara veya  kendini finanse edene ver benim anlamadığım bunlara ne gerek zaten halkının yüzde 70 i aptal istediğini istediğine ver kim ne diyecek boşuna zaman kaybına ne gerek
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2011, 07:41:57 »

bilinen ya da tespit edilen rezervlerin % 70 türkiye dedir.
bu türkiye dışında % 30 luk bir rezevr olduğunu gösterir.
kullanım alanın geniş olmasına rağmen, bu % 30 luk rezerv, dünya ihtiyacını -bu günkü tüketim hızıyla- bir yıl karşılayabilirmiş.

çıkmış öys sorusudur, "bor bir enerji kaynağı" değildir.

piyasada bor orjinli motor katkı maddeleri bulunmaktadır bu nedenle insanlar bor u da petrol gibi enerji kaynağı sanmaktadır.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic