Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ayların İsimleri Nereden Geliyor?  (Okunma Sayısı 5120 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
asilZADE
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Şubat 2011, 11:00:05 »

mrb arkadaşlar belki saçma ama olsun ben yinede sorayım;)kullandığımız takvimde ayların ismini kim belirlemişve bu aylara gün taksimini kim yakpmışHuh?Huh?şubat ayının suçu günahı neymiş ki 28 gün düşmüş payına ::)fikirlerinizi ve araştırmalarınızı bekliyorum  Wink
poyraz güney
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2011, 16:12:41 »

Şubat ayının 28-29 gün sürmesi keyfi olarak belirlenmemiştir.Kaldı ki şubat ayı,Dünyanın yıllık hareketi esnasında Güneşe zaman zaman yaklaşıp uzaklaşmasına bağlı olarak artan çekim gücünün çizgisel hızı da etkilemesiyle meydana gelmiştir.Çizgisel hızı artan Dünya 3 ocak tarihindeki yaklaşmanın etkisiyle daha hızlı dönerken 30-31 gün olması gereken toplam gün süresi daha kısalacak ve 28-29 gün olcaktır.Tabi buradan artan 2-3 günlük süre eylül ayında eklenmek suretiyle yarımkürelerdeki mevsim sürelerinin uzayıp kısalmasına neden olmaktadır...İyi akşamlar...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2011, 19:07:24 »

Günümüzde bizim kullandığımız Ay isimleri farklı dillerden alınma. Ocak-Türkçe,  Şubat-Süryanice,  Mart-Latince,  Nisan-Süryanice,  Mayıs-Latince,  Haziran-Süryanice,  Temmuz-Süryanice, Ağustos-Latince,  Eylül-Süryanice,  Ekim-Türkçe,  Kasım-Türkçe,  Aralık-Türkçe
  Şubatın 28 gün olması çok tartışıldı. Ben şunu söylemek isterim. Kasım 30 gün-dünyanın yörüngedeki hızı çok, Aralık 31 gün-hız düşük, Ocak 31 gün-hız düşük, Şubat 28 gün-hız çok yüksek, Mart 31 gün-hız düşük. Bu durumu nasıl açıklayabilirsiniz ?

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
asilZADE
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2011, 16:30:54 »

hocam ilginize teşekkürler açıklamalar.Güzel amadiğer ayların gün taksimini nasıl açıklıyoruz???
ve bu takvimin ortaya çıktığı yer ve zaman düşünüldüğünde sanki başka anlamları varmış gibi geldi bana...???iyi akşamlar
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2011, 19:54:54 »

Ay Adları
Türkçe     İngilizce      Süryanice        Arapça        Osmanlıca     I2 Hayvanlı

Ocak        January       Teşrin kadim    Muharrem           Mart                Sıçgan-sıcan
Şubat       February      Teşrin hrai      Safer                 Nisan               Ud-öküz
Mart         March         Kanun kadim    Rebi-ül evvel       Mayıs               Pars-pars
Nisan        April           Kanun hrai       Rebi-ül ahir         Haziran             Tavışgan-tavşan
Mayıs        May           Şebat             Cemaziyel evvel  Temmuz             Nek-timsah
Haziran     June           Adar               Cemaziyel ahir    Ağustos             Yılan-yılan
Temmuz    July            Nisan              Recep               Eylül                 Yunt-at
Ağustos    August        Iyyar              Şaban               Teşrini evvel       Koy-koyun
Eylül        September    Heziran           Ramazan            Teşrini sani        Biçin-maymun
Ekim        October        Temmuz         Şevval                Kanunu evvel    Takagu-tavuk
Kasım       November     Ab                 Zilkade               Kanunu sani      İt-köpek
Aralık       December     İlül                  Zilhicce              Şubat             Tonguz-domuz

Bizim şimdi kullandığımız aylar Süryanice, Latince kökenli aylardan oluşuyor. 1945 yılında Ocak, Ekim, Kasım ve Aralık ayları Türkçe olarak yerlerine konmuştur.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
yuluturk
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Mart 2011, 20:34:40 »

Arkadaşlar, bizim bugün kullandığımız takvim yani milat takviminin aslı gregorian takvimidir. Onun aslıda Jülyen takvimine dayanır. Ama asıl anlatmak istediğim şubat ayının 28 gün olma nedeni.. Bu durum çoğu kişinin bildiği yada bazı kaynaklarda yazdığı gibi güneşin çekim kuvvetiyle ilgisi yoktur ki öyle olsaydı en kısa ay ocak olurdu (dünyanın güneşe en yakın olduğu tarih 3 ocak olduğu düşünülürse)..
Eskiden gerek Osmanlı gerekse Roma imp. zamanında yılın ilk ayı günümüzdeki gibi ocak değil Mart'dır. Hatta "mart ayı dert ayı" deyimi yılın ilk ayı olduğu için vergi toplama zamanıdır osmanlı zamanında.. Yılın ilk ayı mart olunca son ay'da şubattır. ve temmuz ayının adı roma imp. Julien(July) ve ağustos ayının adıda imp. agustus'tan(Agust) gelir. Ve her iki imparator ki ilginçtir kendi adları ile anılan ayların 31'er gün sürmesini isterler. Ve sonuçta son ay olan şubat'a kala kala 28-29 gün kalmıştır.
sığla14
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Mart 2011, 10:43:20 »

Evet bende bu açıklamayı tarihçimizden dinledim bana da mantıklı geldi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic