Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Arkadaşlar tezimde alıntı yaptığım bir konunun açıklaması lazım  (Okunma Sayısı 5625 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Haziran 2008, 20:47:54 »

Arkadaşlar ben tezimi teslim ettim ama düzeltme aldım. Birkaç yerede takıldım yardımcı olursanız sevinirim.
Alıntı: Yenişehir ve dolayı 1. derece deprem bölgesinde yer almakta ve bölgenin depremselliği kuzeyde İznik, batıda Bursa ve güneyde Eskişehir fay zonları ile denetlenmektedir.
İkinci alıntı: Düzeylerin deneştirilmesi  ile istifin genelleştirilmesi mümkündür. Burada altı çizili terimlerin anlamını hoca bulmamı istedi yardımcı olursanız sevinirim. Jeolojik terimler olsa gerek.
zondever
Üye
**

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2008, 21:31:59 »

Aşağıdaki adrese yazarsan sanırım cevap alabilirsin.Değerli hocalarım cevaplayabilir.Aynı bölge olduğu için o konuda çalışma yapılmıştır.

http://cografya.balikesir.edu.tr/forum/
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2008, 21:49:04 »

Deneştirme:Bağıntı kurma.Daha önce yapılan çalışmaların kendi arasında veya kendi bulgularınızla bağlantılanması.
Denetleme:Ortak bir unsur tarafından şekillendirilen bir sahada şekillendirmeyi belirleyen ana etken.Bu bir deniz,göl yada ana akarsuyun kaide seviyesi oluşturması yada bir ana fayın diğer fayların hareket şekillerini, atım miktarlarını, yada yönünü belirlemesi olabilir.Kolay gelsin.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2008, 21:23:31 »

yardımlarınız için sağolun arkadaşlarım ama daha somut bir bilgisi olan varsa sevinirim.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2008, 21:33:08 »

Deneştirme kelimesi Jeoloji jargonuna özgü bir kavramdır. Bu kelime ile kastedilen örneğin bir tabaka sisteminde yer alan "A" formasyonunun içindeki fosiller ve litolojik özellikleriyle birlikte başka bir yörede aynı özellikleri taşıyan formasyonlarla bağıntısının kurulmasıdır. Ya da kısaca ilişkilendirerek kanıtlama da denilebilir.

Denetleme kelimesinden çok fay zonunun denetlemesi ne demek diye düşünüyorsunuz sanırım. Fay zonu kavramı
ana bir fay ve bu faya bağlı olan tüm yan fay, çatlak ve stratigrafik birimlerle birlikte yaklaşık olarak sağ ve solda 20 km veya daha fazla bir alanı kastetmek için kullanılır. Kelime anlamı olarak fay kuşağı daha uygun bir nitelemedir.

Metninizdeki kelimede kastedilen KAF kuşağının Adapazarında ikiye bölünmesi ile güneyde kalan küçük parça (Ana KAF ile Marmara denizi içinde birleşir) ile KAF dan ayrılarak Eskişehire doğru bir yay çizen Eskişehir fayı kastedilmektedir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2008, 21:46:29 »

Denetleme yanlış bilmiyorsam ana fay hattı üzerinde enerji paylaşımı yapan ve ana hatta bağlı olarak enerji dağılımını dengeleyen yan faylar.Yine yanılmıyorsam KAF ta Amasya üzerinden Kırıkkale üzerine kadar uzanan Ezinepazarı Fay Hattı da KAF ın denetleyici bir unsuru.Umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2008, 21:10:51 »

Özellikle doğu hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler inanın işime yarayacak.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic