Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Antiknal - Senklinal Sorusu  (Okunma Sayısı 2241 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
diskordanss
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Kasım 2011, 10:26:51 »

Genellikle neden senklinaller dere yataklarını, neden antiknaller dorukları oluşturur diye bi soru geldi. Benim aklıma gelen; ilk oluşumda bütün tabakalar yatayken orojenez ve benzeri hareketlerden dolayı tabakaları yukarı doğru itilerek antiknalleri ve çökmeler sonucu dere yatakları oluşurken senklinaller oluşabilir fikri geldi. Sizce bu sorunun cevabı nedir?
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2011, 18:38:31 »

Cevabı çok güzel açıklamışsınız sayın hocam. Ancak bu konuda unutulmaması gereken şey, Senklinal ve Antiklinal'in yerşekli değil Yapı şekli olmasıdır. Tünemiş senklinal ve tünemiş antiklinallerde durum tam terside olabilmekte.
nesrin07
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2011, 18:34:52 »

Arkadaşlar iyi akşamlar;çok acil yanıtlanması gereken bir sorum var:"devlit"nedir?Nasıl bir şekildir?Volkanoloji terimi olduğunu hatırlıyorum ama emin değilim.İlgi ve yardımınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 19:57:59 »

Devlit,Kula ilçesi yöresinde görülen, çok genç volkan konilerine verilen ad imiş .

sevdabayrak
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 20:32:29 »

kula divlitleri diye geçer.Kula çevresinde oluşan küçük volkan konilerinin oluşturduğu topluluk.orada daha büyük bir koni de vardır ama ufak ufak koniler de var.kula divlitleri deniyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic