Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Antalya ovası ?  (Okunma Sayısı 6513 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Huko
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Ocak 2009, 17:47:31 »

İyi akşamlar arkadaşlar,aramızda Antalya ovası için bugün delta ovasıdır diyenler var?Benim  kafam karıştı  yıllardır dershaneciliklede uğraştım ama ne dershane kitaplarında ne de  eski sistemde Türkiye fiziki coğrafyası kitaplarında böyle bir bilgiyle karşılaşmadım.Eğer delta diyorsanız neden meb kitaplarında silifke deltası verilipte koskocaman Antalya  verilmemiştir?Bu konularda sizinde fikrinizi almak istedim.Sevgilerle

Hakan BAHADIR
slddmrl
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2009, 17:54:25 »

Antalya ovasını kıyı ovalarına örnek olarak biliyorum.Delta ovası değil öğretmenim, yani hiçbir kaynakta rastlamadım.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2009, 18:10:54 »

Antalya Ovası bulunduğu konum itibariyle kıyı ovası olmakla birlikte bir delta değildir.
selmakarakaş
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2009, 19:28:21 »

Antalya ovası bir kıyı ovasıdır.Her delta ovası bir kıyı ovası iken ,her kıyı ovası bir delta ovası değildir.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2009, 20:04:46 »

Tektonizma ve karstlaşmaya bağlı olarak alçalan bölgeye; Aksu, Köprü Çayı ve kısmen Manavgat Çayı'nın getirdiği alüvyallarla dolmuş bir arazidir. Yine özellikle bu yörenin düzleşmesinde (0-50 km) abrazyon oluşumunun etkisi vardır. Jeomorfolojik olarak ova karakteri taşıdığı dahi söylenemez.

Diğer öğretmen arkadaşlarımın dediği gibi bu yörede bir delta oluşumu döz konusu değildir. Ova olarak düşündüğümüzde; Abrazyon ve Alivyal ova olarak nitelendirmek en doğrusu sanırım.
engo1907
Deneyimli Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2009, 20:26:46 »

hocam Antalya ovası travertenlerden oluşmuş bir arazi özelliği gösterir.Bir delta ovası değildir.

Bir gün herkes fenerbahçeli olacak...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2009, 08:27:56 »

Antalya Ovası olarak nitelenen alanın ova kavramı ile hiç bir alakası yoktur.

Antalya kıyı düzlüğü, Aksu ırmağının ve bölgedeki diğer akarsuların Pliyosen-Pleistosen boyunca taşıdığı kirecin kıyıda biriktirmesi ile oluşan travertenler, çeşitli evrelerde yükselerek üç basamak oluşturmuştur. Bu basamaklardan en alçak olanı yaklaşık 50 m yükseltide olup tipik bir kıyı taracasıdır. bu kıyı taraçasının üzerinden düden şelalesi Akdenize dökülür. Diğer basamaklar iç kesimlerde yer almaktadır.

Oldukça ilginç ve karmaşık bir oluşumu olan Antalya kıyı düzlüğünün (aslında bu da terminolojik olarak yanlış kıyı taraçası demek en doğrusu) oluşumu kabaca Batı torosların Plüvial pleistosende şiddetli karstlaşması ve karstlaşma ile ortaya çıkan çözünmüş kirecin kıyıda birikmesi ile  gerçekleşmiştir. Aynı zamanda bu traverten basamağı (çok geniş bir alan kaplaması ve basamaklı olması) şiddetli biçimde karstlaşmış, düzlüğün altında da yer altı drenajı oluşmuştur.

Antalya falezleri ise bu traverten basamağının kıyıda görünen yüzüdür. Ancak falezlerin bildiğimiz falezlerle uzak yakın alakası yoktur. Bunlar yalancı falezlerdir. Çünkü traverten basamağının yükselmesi ile oluşmuşlardır. Oluşumlarında dalga aşınımının etkisi söz konusu değildir.

Sorunuza gelince MEB Türkiye Fiziki Coğrafyası (komisyon-2004) kitabında Antalya karstik kıyı düzlüğü olarak nitelendirilmiştir. Deltalar arasında anılmamıştır. Bu bakımdan temel müfredat kitaplarında böyle bir ifadeye ben şahsen rastlamadım. Zaten çok ayıp olurdu...

Diğer taraftan son günlerde hızla artan KPSS kitaplarında Türkiye Coğrafyasının oldukça örselendiğini, ve yalanlarla çarpıtmaların artarak yayıldığını görmek beni de üzüyor. Her gün bu berbat kitaplar yüzünden sorular geliyor, çıldırıyorum.
Bu nedenle piyasada çok satan (adını vermek istemediğim ama bilimsel anlamda rezillik yapılan) bu materyallere fazla itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum...

Özellikle bilgi kirliliği kısmına şiddetle katılıyorum ve dersanelerin yanlış öğretimi,bilgi aktarımı konusunda birşeyler de yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic