Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstanbul Üniversitesinin Coğrafyacılara İhaneti !..  (Okunma Sayısı 16057 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Volkan Dede
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Ağustos 2011, 12:15:00 »

2011 yılı itibariyle tüm ülke çapında 28 coğrafya bölümü, 8 coğrafya öğretmenliği programı bulunmaktadır. Coğrafya bölümlerinin 24 tanesine bu yıl itibariyle Normal Öğretimde 1404, İkinci Öğretimde de 805 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Eğitim Fakültelerinin Coğrafya Öğretmenliği programına da bu yıl 315 öğrenci alınmıştır. Tüm coğrafya bölümleri ve öğretmenlik programlarının toplamı 2524 öğrencidir.
İstanbul Üniversitesi bu yıl Açıköğretim Fakültesi kurarak, sadece coğrafya bölümüne 5125 kontenjan ayırmıştır. Bu kontenjana 3139 öğrenci alınmıştır. Bu oran 4 yıl sonunda tüm ülke çapında eğitim gören coğrafyacılar kadar, tek başına daha fazla mezun vermesi anlamına gelmektedir.
Çeşitli sektörlerde çalışan ve öğretmenlik de yapan coğrafyacılar, İstanbul Üniversitesi sayesinde önümüzdeki yıllarda iş bulmakta daha da zorlanacak ve sektör binlerce mezunla tıkanacaktır.
İstanbul Üniversitesi kendine Anadolu Üniversitesini örnek alarak sadece gelir elde edilmesi amacıyla ülke çapında öğrenim gören tüm coğrafyacılara ihanet etmiştir.

Volkan DEDE
almagest
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2011, 14:13:36 »

istanbul unıv sadece adı kaldı dedıklerınıze aynen katılıyorummm
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2011, 15:17:39 »

İstanbul üniversitesi mezunu olarak bu haberi üzülerek okudum...bu uyguluma coğrafya bilimine verilen önemi göstermektedir...bir zamanlar YÖK ün kaldırılması için mücadele verirken amaç Üniversitelerin özgürleşmesini sağlamaktı...sonuçta yeni dönemde YÖK ü kaldıracağız diye gelenlerde bu kurumları ticarethane olarak görmeye devam ettiler....Bu ülkede eğitime tüccar zihniyetiyle yaklaşırsanız olacağı bu..Bir coğrafyacı olarak bünyesinde eğitim gördüğüm İstanbul Üniversitesini kınıyorum...
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2011, 15:24:17 »

YÖK Kimya,Fizik,Biyoloji bölümlerini özellikle örgün eğitim olmasına rağmen kapatmayı düşünürken İstanbul Üniversitesi'nin uzaktan eğitim yoluyla 5000 kontenjanla eğitime başlaması gerçekten akıl almaz bir durumdur.Yani kısacası şu demek 4 yıl sonra binlerce Coğrafya mezunu işsiz olacak.Bu büyük vebaldir.İnsanların umutları ile oynayıp sonrada ortada bırakmak gerçekten büyük bir hatadır diye düşünüyorum.Yazık ve günah...Devlet yetkilileri sonra çıkıp diyecekler ki:İşte biz size bölüm açtık siz okudunuz ama size iş vaadinde bulunmadık ki o sizin sorununuz.Yazık yani...
M. Köstem
Üye
**

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2011, 15:26:16 »

bu uygulamanın çok süreceğini sanmıyorum ve ümit ediyorum. Çünkü ösym yeni bi uygulamaya gidecek ve öğretmen ihtiyacı kadar fen edebiyat ve öğretmenlik öğrencisi alacak. tabi ne zaman olur bilinmez ama ileriki yıllardaki işsizliği istanbul üniversitesi nasıl ödeyecek bilinmez ayrıca en son açık öğretim okunacak bölüm herhalde coğrafyadır. Arazi çalışması olmadan arazi görmeden nasıl coğrafyacı olunur bilinmez bir tek coğrafya kalmıştı o da gitti...yazık keşke birleşip birşeyler yapabilsek de bu durumun önüne geçsek
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2011, 16:48:56 »

Bu işi bu hale getirenler şimdi avuçlarını kaşıyorlardır ki elleri parayla dolacaktır. Ama sorarım ki bu parayı ne kadar hak edecekler ne kadar helaldir bu para. Bilimi değil parayı hedef alanlar acaba hata yaptıklarının ne zaman farkına varacaklar. Dünya coğrafyayı önemserken bizde Coğrafya öğretimi iyice küçümsenmektedir. Bu millet böyle paraya tapanları içinde kabul etmezç. YAZIKLAR OLSUN.
ringside
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2011, 12:41:42 »

Coğrafya işportaya düştü desek yeri hocam. Bu kadar kapsamlı bir bölümün neredeyse tüm bilimlerden biligi sahibi olunması gereken bir bilim dalının düşürüldüğü vahim durum.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
sibel032
Uzman Üye

Performans: 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2011, 15:54:12 »

Açık öğretime de gerek yok. Bence öğretmen liselerinin coğrafya derslerini 2 saatten 4 saate çıkarıp hafta sonları da çocukları şehir gezintilerine çıkarıp Coğrafya öğretmeni olarak mezun etsinler. Yanlış politika.Lütfen eğitim alanında olumlu birşeyler gösterin bize artıııkkk.

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Ağustos 2011, 18:56:17 »

Uzaktan eğitim çok iyi bir gelir kaynağıdır geçenlerde bir vakıf üniversitesi.bankada 5milyon dolarının bulunduğu yazıyordu harcıyacak proje arıyorlarmış
diyalog şöyle gelişecek (özür dileyerek )
al sana cd ver 3000tl
öğrenci ve veli memnun oğlan ist ünüversitesini  kazandı
eş dost :ooooooooo tebrikler( hava 1500)
5 yıl sonra:al sana kağıt ( diploma)
ne yapim
kolonya istermisin
wc şurda
  öğrencilerimi uyarmalıyız kağıt için 15000 tl vermesinler gençliklerini yakmasınlar
tekrar özür diliyorum fakat içim yanıyor
engo1907
Deneyimli Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Ağustos 2011, 19:02:28 »

Devlet sanki elindeki öğretmen açığını kapatmış gibi bir de açıköğretimden yeni bölümler açarak eğitim fakültelelierin hakkını gasp ediyor.bu politikalar bakalım daha ne kadar insanların sabrını zorlayacak.Bugün coğrafya, edebiyat ,ingilizce yarın artık ataması sanki çokmuş gibi matematik filanda açılır açıköğretimde...her geçen sene yığılma olurken asıl yığılmayı meb açıköğretime yeni bölümler açılmasına izin vererek yapıyor.artık eğitimde kalite filan hikaye oldu.varsa yoksa tribüne oynama.

Bir gün herkes fenerbahçeli olacak...
subutay78
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 31 Ağustos 2011, 07:45:03 »

Artık bazı üniversitler bilimden uzaklasarak işi ticarethaneye cevirdiler...HAbabam sınıfındaki müdürün yaptığı gibi bir kişi 1500liradan deyip yaptığı hesaba dönderdiler;)))Allah sonomuzu hayır etsin elimizden geldiğince velleri ve öğrencileri uyaralım;)
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 31 Ağustos 2011, 10:01:20 »

bir gün bir üniversite doçent olan hocanın agzını sulandırarak özel universiteden teklif geldi deyişini hatırlıyorumda... kalbim kırılmıştı .. demedi orada daha iyi çalışma ortamı bulacagım bilim yapcagım filan. agzı sulandı paraya.. haram olsun boyle akedemisyenlere vergilerle ödenen maaşlarına....
castle344
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 31 Ağustos 2011, 10:27:36 »

arkadaşlar arkadaşlar ne yapıyorsunuz işiniz gücünüz yok mu? sizin  gidin bayramınızı kutlayın tatilinizi yapın ülkenin insanı memnun  herşey yolunda   bunu yüzde elli  diyor sizde yüzde ellinin içine giriverin be kardeşim alın maaşınızı yapın işinizi bakın keyfinize
erdal_021
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 31 Ağustos 2011, 10:47:23 »

bu işe bir düzen getirilmeli açık öğretimden mezun olan insanlara ve özellikle biz örgün eğitimde okuyanlara  yazık olacak istanbul üniversitesinin böyle birşey yapmaya hakkı yok
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Eylül 2011, 15:47:31 »

nasıl oluyor da ülkemizin en köklü en seçkin üniversitesi olma iddiasındaki bir kurum böylesine bilim ve akıl dışı bir uygulama başlatıyor.. ama daha da vahimi bu vakte kadar buradaki yanlışlığı görüp düzeltme yoluna gitmiyor..bu üniversitedeki akademisyenlerin -özellikle de coğrafyacıların- verdiği tepkiler neler acaba?Huh?
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic