Anket
Soru: 12 Yıllık kesintili eğitim hakkında neler düşünüyorsunuz?  (Oylama kapandı: 04 Mart 2012, 17:38:33)
İdeolojik bir girişimdir.Faydalı olacağını düşünmüyorum. - 64 (36%)
İdeolojik bir girişim olabilir ama faydalı olacağına inanıyorum. - 8 (4.5%)
Hazırlıksız bir şekilde yapılmış Batı taklitçisi bir girişimdir.Faydalı olamaz. - 16 (9%)
Eğitim camiasında eğitimi yapanlara sorulmadan yapılan bir çalışmadır. - 37 (20.8%)
Öğrencilerin ve eğitimin kalitesini düşürebilecek bir çalışmadır. - 24 (13.5%)
Gerçekten harika bir çalışmadır. - 15 (8.4%)
Devletin insanları okumak için zorlamaya hakkı yoktur. - 8 (4.5%)
Yasanın meclisten geçeceğini düşünmüyorum - 0 (0%)
Yasanın uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum - 1 (0.6%)
Hiçbirine katılmıyorum - 5 (2.8%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12 Yıllık kesintili eğitim hakkında neler düşünüyorsunuz?(ANKET)  (Okunma Sayısı 9723 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Şubat 2012, 17:38:35 »

Arkadaşlar düşünceleriniz doğrultusunda anketi oylarsanız sevinirim .Saygılarımla.
castle344
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2012, 19:31:20 »

hiçbiri gündem değişsin insanlar nefes alsın sadece o kadar nede olsa su sonunda akacağı mecrasını bulur
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2012, 19:50:52 »

Hepsi,

Eğitim camiasında eğitimi yapanlara sorulmadan hazırlıksız bir şekilde yapılmış, ideolojik bir girişimdir öğrencilerin ve eğitimin kalitesini düşürebilecek bir çalışmadır hatta eğitime bir darbe niteliği taşır faydalı olacağını ve yasanın uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2012, 19:55:54 »

Ben 12 yıllık kesintili-kesintisiz eğitimin ülkemizde ki eğitimi daha da geriye götüreceği düşüncesindeyim.Özellikle lise öğretmenlerinin işinin iyice zorlaşacağını tahmin etmek hiç te zor değil.Okumak istemeyen öğrencileri zorla okutmaya çalışmak;
-zaten kalabalık olan sınıfların iyice kalabalık olmasına
-derslerde sorun çıkarma ihtimali çok yüksek olan öğrenci miktarının artmasına
- öğrenci başarısının düşmesine
-Öğretmenlerin iş yükünün artmasına
-Moral ve motivasyonun bozulmasına neden olacağını düşünüyorum.
-Tepeden inmeci bu yaklaşımın insan hayatında çok önemli olan 12 yılı ipotek altına almasına karşıyım.Bazı arkadaşlarım şunu söyleyebilir bir eğitimci olarak 12 yıla çıkmasına insanların okumasına nasıl karşı çıkarsın.Ben insanların kendileri için iyi olacak kararları alabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum.Öğrenci sayısını artırarak başarıyı artırmak mümkün değildir.Olsa olsa başarısızlık artar.Zaten amacın başarıyı artırmakla da alakası olmadığı açık.Her neyse umarım yanılırım.Türkiyemiz için hayırlısı olsun.
deryaa
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2012, 17:27:38 »

Ben 12 yıllık kesintili-kesintisiz eğitimin ülkemizde ki eğitimi daha da geriye götüreceği düşüncesindeyim.Özellikle lise öğretmenlerinin işinin iyice zorlaşacağını tahmin etmek hiç te zor değil.Okumak istemeyen öğrencileri zorla okutmaya çalışmak;
-zaten kalabalık olan sınıfların iyice kalabalık olmasına
-derslerde sorun çıkarma ihtimali çok yüksek olan öğrenci miktarının artmasına
- öğrenci başarısının düşmesine
-Öğretmenlerin iş yükünün artmasına
-Moral ve motivasyonun bozulmasına neden olacağını düşünüyorum.
-Tepeden inmeci bu yaklaşımın insan hayatında çok önemli olan 12 yılı ipotek altına almasına karşıyım.Bazı arkadaşlarım şunu söyleyebilir bir eğitimci olarak 12 yıla çıkmasına insanların okumasına nasıl karşı çıkarsın.Ben insanların kendileri için iyi olacak kararları alabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum.Öğrenci sayısını artırarak başarıyı artırmak mümkün değildir.Olsa olsa başarısızlık artar.Zaten amacın başarıyı artırmakla da alakası olmadığı açık.Her neyse umarım yanılırım.Türkiyemiz için hayırlısı olsun.
yazdığınız her cümleye katılıyorum
Liseler de akademik eğitim daha da düşecek.
Türkiye'yi geriye götürrecek bir durum.
Hangi öğretmenin ,yani eğitimin yapı taşlarınının görüşü alındı acaba bu uygulama için?
Ya da 10 yaşındaki bir çocuk acaba tüm hayatını belirleyecek bir kararı sağlıklı bir şekilde verebilir mi?
Yoksa bu kararı onun yerine alieleri mi verecek?
Kesinlikle desteklemiyorum
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2012, 19:48:22 »

9.sınıf öğrencilerimiz (10 -11 zayıflı olanlar). Hocam, bu hak bize de vuracak mı? diye soruyorlar. Yani 12 yıl zorunlu eğitimin kendilerine sınıf geçme hakkı getireceğini umuyorlar ki haksız da sayılmazlar.
Diğer yandan 4 + 4 + 4 şeklindeki uygulamanın eğitim sistemimize ne gibi katkılar (!) sağlayacağı belirsiz. "Biz yaptık oldu" yaklaşımının yansıması olduğunu düşünüyorum...
YALÇINKARADENİZ
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2012, 22:32:37 »

Bu uygulama günü kurtarmaya çalışmanın ötesinde bi işe yaramaz bende bişeyler yaptım demek için ömer dinçer tarafından dayatılan bi süreç
serdargurcum
VIP Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2012, 07:27:46 »

zaten mevcut öğrencileri mevcut kurallarla güç bela derste tutuyoruz. zorunlu olacaksa Allah en başta öğretmenlere yardım etsin. okulla ilgisi olmayan öğrenciyi sınıflara doldurmak kime ne kazandıracak anlamıyorum.
nedokozlu
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2012, 07:33:15 »

Ömer Dinçer'in "harika" uygulamalarından bir örnek...
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2012, 13:04:47 »

Arkadaşlar hepinize bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Eğitimcilerimizin özellikle de branş öğretmenlerimizin bu konuda benzer düşüncelere sahip olduğunu düşünüyorum.(Hayatımızın büyük bir bölümünü okula ayırıyoruz istesek te istemesekte öğrendiğimiz bilgiler sadece test çözmye yarıyor başkacada bir şeye yaradığını düşünmüyorum.Ya adam akıllı bir eğitim yapsınlar ya da bence bıraksınlar insanları zorla okutmayı.Zaten siz iyi bir eğitim yaparsanız insanlar okumak için sizi elinden geldiği kadar zorlar ) diye düşünüyoruım.
morfolog_02
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2012, 19:18:43 »

Böyle bir bşlık açtığınız için öncelikle teşekkür ederim 4+4+4 sistemi neler getirecek bilmiyoruz ama lise öğretmenleri için çok sıkıntılı olacağı gerçek okumak istemeyen bir çok kişi okula gelecek,disiplin sorunları daha da artacak Ömer Dinçer inş biraz daha düşünür bu yasa için...
cepni5265
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2012, 13:18:31 »

anketi yapan arkadaş 8 tercih olumsuz,sadece 2 tercih olumlu bir yorum içeriyor.neden böyle insanları yönlendirecek bir yol izliyorsunuz?bu sistemin ayrıntılarını tam olarak bilen arkadaş var mı aramızda?Huh?Huh??

ben ne olursa olsun özgür ve demokratik bir ülkede 'ZORUNLU EĞİTİM' diye birşeyin olmaması gerektiğini düşünüyorum.neden insanların seçme hakkı yokki?
diğer taraftan zorunlu eğitim gelecekse eğer mutlaka sınıf tekrarının konulması gerekir.bu olmazsa eğer 12 yılı bitirip okuma-yazma bilmeyen bir sürü insan çıkacak ortaya,buna şüphem yok,zaten şu anda 8 yılı bitirip okuma yazma bilmeyenlerin sayısı hiç de az değil..

memed
Deneyimli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2012, 09:25:45 »

valla bilmiyorum eğitim belkide gereksiz çocukların zamanlarını okulda öldürüyoruz. onun yerine şöyle bir sistem olabilir aileleri eğitip ilköğretim seviyesinde eğitimi aileler versin eger çocuk devam etmek isterse belli bir alanda hocalarına başvurup ben senin çırağın olmak istiyorum. beni öğrenciliğine kabul et deyip eğitimine devam edebilir. tıp okuyacak birinin boşu boşuna yıllarını kaybetmesine gerekyok bir sürü lüzümsuz dersler görüyorlar üstüne bide 6-7 yıl tıp eğitimi okuma yazmayı öğrendikten sonra çocuk için böyle bir sistem geliştirilebilir. yoksa öğrenciler gerekli bilgiler yanında bir çok gereksiz şeylerde öğreniyor. okulda zamanın büyük bir kısmı boşa gidiyor. yeterli derecede eğitim alamıyor. bu konuyu uzatabilirdim ama şimdilik bu kadar yeter
musebay
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2012, 10:43:25 »

Bence gayet doğru bir karar. 8 yıllık kesintisiz eğitimin verdiği zararları bile telafi etmesi yeterli. Bizim anlamakta zorlandığımız şey, eğitim-öğretimin mutlaka dört duvar arasında kapalı ortamda öğretmen eşliğinde yapılmasının gerekli olmadığıdır. İlk 4 yılını okulda geçiren bir çocuğun çıraklık eğitimi alması son derece güzel. Böyle bir çocuk sosyal hayattan kopmak yerine, bence tamda hayatı yaşayarak öğrenir. Günümüzde geldiğimiz noktaya baksanıza 25 yaşındaki genç kendini hala çocuk gibi görüyor. Çünkü sürekli edilgen okulda bilgi aktarılan bir eğitim sistemimiz var.
Günümüzde hayat boyu öğrenim denen bir paradigma var. Öğrenme okulda olup biten bir işte değildir. Artık insanlar bilgiye ulaşma konusunda kimseye muhtaç değil. İstedikleri heran heryerde bilgiye ulaşabilirler. Bence yeniliklere açık olalım, her gelişmeyi korku filmi izler gibi takip etmek yerine olumlu eleştirilerle geliştirmeye bakalım..
memed
Deneyimli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2012, 12:26:10 »

Bence gayet doğru bir karar. 8 yıllık kesintisiz eğitimin verdiği zararları bile telafi etmesi yeterli. Bizim anlamakta zorlandığımız şey, eğitim-öğretimin mutlaka dört duvar arasında kapalı ortamda öğretmen eşliğinde yapılmasının gerekli olmadığıdır. İlk 4 yılını okulda geçiren bir çocuğun çıraklık eğitimi alması son derece güzel. Böyle bir çocuk sosyal hayattan kopmak yerine, bence tamda hayatı yaşayarak öğrenir. Günümüzde geldiğimiz noktaya baksanıza 25 yaşındaki genç kendini hala çocuk gibi görüyor. Çünkü sürekli edilgen okulda bilgi aktarılan bir eğitim sistemimiz var.
Günümüzde hayat boyu öğrenim denen bir paradigma var. Öğrenme okulda olup biten bir işte değildir. Artık insanlar bilgiye ulaşma konusunda kimseye muhtaç değil. İstedikleri heran heryerde bilgiye ulaşabilirler. Bence yeniliklere açık olalım, her gelişmeyi korku filmi izler gibi takip etmek yerine olumlu eleştirilerle geliştirmeye bakalım..
4x3 yararlı olacağını bilemezsin ya da zararlı olacağını benmi düşündüğüm bu sistem yararlı yada zararlımıdır değil 1x12 yapsan ne olurki sadece rakamlarla oynuyorsun tahminim o ki bu sistemi düşünürken japonyanın eğitim sisteminden etkilenmişler gibi gözüküyor. nicelik yönüyle ülkemizin eğitiminde sıkıntı yoktur nitelik yönüyle sıkıntı vardır. zannımca buda rakamlarla oynayarak yapılmaz. nitelik arttırmak çocuğun kafasını ne kadar bilgiyle doldurursak iyidir anlayışıda değildir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic