Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 0 (sıfır)'ın Değeri  (Okunma Sayısı 5557 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sunlıght
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Aralık 2011, 11:45:50 »

Öğrencimin sorduğu soruyu forumda paylaşıyım  istedim.Dün sıcaklık 0 derece iken bugün sıcaklık iki kat düşükse bugünün sıcaklığı nedir?
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2011, 18:12:31 »

Sıcaklıkta 0 yokluk değildir sadece bir değerdir. Farhanayt ta 0 karşılığı 32 dir o nedenle sıcaklıkta 0 sıcaklığın bittiği yer anlamına gelmez bu nedenle böyle bir değerlendirme doğru olmaz. Ama yağışta 0 bir yokluktur. Orada bu değerlendrime ama orada da yokluk olduğu  için yokluğun altında bir değer olamyacağı için soru mantıksız olur.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2011, 23:37:56 »

Tüm termometreler kelvinde dahil metrik olmayan ölçeklere göre yapılır. Suyun donma derecesinin 273 K, 0 C derece, 32 F derece  oması tamamen kefyidir. Bu ölçekler istataistikte likert tip ölçek olarak nitelendirilir. Bu ölçekte örneğin dereceleme 5-kesinlikle katılıyorum, 4- katılıyorum, 3- Emin değilim 2-Katılmıyorum 1- Kesinlikle katılmıyorum şeklinde bir sınıflama yapılır. Nasıl 1'i seçenle 3'ü seçen arasında yanı emin değilim ile kesin katılmıyorum arasında 3 kat fark yoksa sıcaklıkta böyledir. 5 C derece ile 20 C derece arasında 5 kat fark yoktur. Aynı olay kelvin içinde geçerlidir. Oysa yağış metrik bir ölçüme dayandığı için 5 mm ile 10 mm yağış arasında 2 kat fark vardır. 
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2011, 05:36:30 »

teşekküfler ihsan hocam ..... binlerce kez
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic