Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karbon Oranını Etkileyen Faktörler  (Okunma Sayısı 7503 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Ekim 2011, 13:59:31 »

11 Sınıf sayfa 28 deki Karbon oranının az veya çok olmasını sağlayan olaylar etkinliği çözdüm ama bazılarında emin değilim,bazılarında birden çok alternatifler olabiliyor,örneğin Solunum derken,hangi canlıların solunumu;ölen canlılar ayrıştığı yere göre karbon oranı değişebilir, gibi bu konudaki fikirlerinizi paylaşırmısınız                       
 (Karbon hangi doğal ortam artar veya azalır)
Solumun Esnasında
Deniz canlıların kabuk bağlamasında 
Karbonatlı kayaların oluşmasında
Karbonatlı kayların çözülmesi
Ölü canlıların ayrışması
süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2011, 14:13:59 »

Etkinliği inceleyen arkadaşların fikirlerin paylaşmalarını bekliyorum
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2011, 14:14:24 »

Değerli Hocam, bu konudaki görüş alışverişine aşağıdaki linkten  ulaşabilirsiniz.

http://www.cografya.biz/forum/11-sinif-yeni-kitap-karbonun-azaldigi-ve-arttigi-durumlar-ile-ikgiki-etkinlik-t27224.0.html
süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2011, 14:39:39 »

Tefra hocam linki inceledim,teşekkürler ediyorum,Karbonatlı kayaçlar oluşması sırasında suyun içerisinde bulunan karbonun sudan ayrışması geriye kalan karbonatların çökelmesi ile oluşur ,karbon ayrışırken atmosfere karışır,atmosferde artması beklenir diye hatırlıyorum; solunum da ise solunumu yapan biz insanlar ve hayvanlar ise doğru,ama bitkiler yapınca  durum değişmez mi
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2011, 15:31:27 »

Tefra hocam linki inceledim,teşekkürler ediyorum,Karbonatlı kayaçlar oluşması sırasında suyun içerisinde bulunan karbonun sudan ayrışması geriye kalan karbonatların çökelmesi ile oluşur ,karbon ayrışırken atmosfere karışır,atmosferde artması beklenir diye hatırlıyorum; solunum da ise solunumu yapan biz insanlar ve hayvanlar ise doğru,ama bitkiler yapınca  durum değişmez mi

Bitkilerin solunumu Fotosentezdir. Yani bitki Atmosferden CO2 alır ve Atmosfere Oksijen verir. Dolayısıyla Karbon Biyosferde artmış - Atmosferde azalmış olur.
Suyun içindeki Karbon çökelme sırasında Atmosfere karışsaydı Travertenler nasıl oluşabilirdi?
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2011, 17:27:09 »

yenilik hiç yok bu üzücü.aksine etkinlik azalmış mesala şu an nufüs politikları inceliyorum. haber bile aynı bu kadarda kopyacılık olmaz ki ... çok hayal kırıklıgına ugradım çünkü 11 sınıf kitabı çok güzel yapılabilirdi. yyani meb in ilk 11 çok konuya bogulmuştu. yapılandırmacı eğitimin en uzak oldugu kitabtı yeni kitapta ''  et tekrarı ehsen velev kane yüzseksen '' :DDD
süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2011, 21:21:58 »

Değerlın  hocam Karstik şekillerin oluşması için:
Suyun içindeki CO2  gazının uçması
Suyun  buharlaşması
Su sıcaklığı ve basıncın azalması
Suyun yüzeye çıkması gerekir
Travertenler(Kalker tüfü) kalkerin tabakalar halinde çökelmesi sonucunda oluşur
Solunumu sadece bitkiler yapmıyor insan ve hayvanlar da yapıyor, Oksijen alıp karbondioksit vermekteyiz bu durumda Atmosferdeki CO2 artarken,bünyemizdeki CO2 azalır diye düşünüyorum.Teşekkürler
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2011, 07:49:01 »

Değerlın  hocam Karstik şekillerin oluşması için:
Suyun içindeki CO2  gazının uçması
Suyun  buharlaşması
Su sıcaklığı ve basıncın azalması
Suyun yüzeye çıkması gerekir
Travertenler(Kalker tüfü) kalkerin tabakalar halinde çökelmesi sonucunda oluşur
Solunumu sadece bitkiler yapmıyor insan ve hayvanlar da yapıyor, Oksijen alıp karbondioksit vermekteyiz bu durumda Atmosferdeki CO2 artarken,bünyemizdeki CO2 azalır diye düşünüyorum.Teşekkürler

Kitaptaki etkinliğin cevaplarını dikkatle incelerseniz, Solunum ve Fotosentez için verilen cevapların kendi açıklamalarınızla aynı olduğunu görürsünüz. Hala neye itiraz ediyorsunuz onu anlayamadım? Ve Okyanuslardaki karbonatlı kayaçların oluşumunda, sudaki karbonun tam olarak çözünmediğini de bilmekte fayda var.
Ayrıca,Traverten oluşumunda,bikarbonatın içindeki karbondioksit ayrılır ve karbonat çökelir. Sonuçta Karbon ( C ) un tamamı atmosfere karışmaz.

http://www.cografya.biz/forum/11-sinif-yeni-kitap-karbonun-azaldigi-ve-arttigi-durumlar-ile-ikgiki-etkinlik-t27224.0.html
süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2011, 15:27:35 »

Sayın hocam kesinlik arzmetmeyen soruların öğrencilere sunulmasını pek doğru bulmuyorum.Karbon dört doğal ortamda farklı şekillerde(Karbon,bikarbon,Karbondioksit) bulunabilir.Her dönüşümde bulunduğu ortama  ve karışacağı ortama karbon verir dolayısıyla her iki ortamda da karbon oranı artar.Travertenlerin oluşumunda havaya karışıyorsa havadaki artırır,kalan kısmı tortullanıyorsa litosfere ve ortamda su varsa  hidrosfere de karbon verilir.Etkinlikte verilen bazı sorlar birden çok alternatif ihtiva ediyor diye düşünüyorum.
naproseis
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2012, 11:33:42 »

11. sınıflar için yapılan yeni müfredat kitabını hiç beyenmedim. sınava yaklaşan bu çoçuklara vakit kaybı olacagını düşünüyorum. bunun yerine ülkeler coğrafyasına genel dönüş olmalıydı. kitaplar kalın lakin içleri boş. sosyal bilimler lisesinde coğrafya öğretmeni olan biri olarak derslerde cocukların sıkılmamsı için sürekli eski konulara dönmek zorunda kalıyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic