Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: güver kanyonu  (Okunma Sayısı 18120 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dark
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ekim 2007, 08:03:04 »

güver kanyonu hakkında bilgi sahibi olan var mı?
ben bişeyler buldum ama kısa oldu.hocalar da bunu abul etmiyo?
bana yardımcı olabilirmisiniz?
ansiklopedilerde bile yok.
egemen
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2007, 12:07:16 »

Sevgili Dark aşağıdaki biligileri aldığım adreslerle birlikte gönderiyorum. Umarım işine yarar. Bulduğun bilgiler kısa olabilir. Ama öğretmeninin  neden kabul etmediğini ise anlıyamadım. Buradaki amaç kanyon nedir? Nasıl oluşur? Güver kanyonu sadece bir örnektir diye düşünüyorum. Keşke öğretmen arkadaşlarımız bu kadar kalıplara bağlı kalmadan daha farklı nitelikte konuyu pekiştirecek ödevler verebilse.

"GÜVER KANYONU

Antalya’nın kuzeyinde Düzlerçamı Parkı yakınındaki Güver Uçurumu Kanyonu, 2 kilometre uzunluğa, 30 metre genişliğe ve 115 metre derinliğe sahip. Suyun kayaları (Kireçtaşlarını) aşındırmasıyla meydana gelmiş. Antalya merkezinden 20 kilometre uzaklıkta. Doğa yürüyüşleri yapılıyor. Konaklama için bir tesis bulunmuyor ancak, Düzlerçamı Piknik Alanı’nda günübirlik konaklama yapılabiliyor. Akdeniz bitki örtüsü maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı toplulukları var. Parkta, Geyik Dağı keçisi, tilki, kurt, üveyik, kartal ve doğan kuşları da bulunuyor".

www.onsayfa.com/forum/cografya/6403-kanyonlar.html

"Güver Kanyonu

Akdeniz bölgesinde  yer alan Güver Kanyonu Antalya ili sınırları içerisinde kalmaktadır. Kanyon Antalya İl merkezine 9 km uzaklıkta olup Korkuteli karayolu yakınındadır. Güver Kanyonu 28.03.2007 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce Tabiat Parkı alanı ilan edilmiştir. Toplam 4.044 hektar alan kaplayan tabiat parkı alanında traverten yaygın olarak görülür. Kanyon 115 metre derinlikte ve yaklaşık 2 km uzunluktadır. Kanyon vadinin iki yamacı arasındaki genişliği 20-30 metre kadardır.

Kanyonun oluşumunu açıklayabilmek için traverten tanımı yapmakta fayda vardır.

Traverten: Kalsiyum bi karbonatlı suların yeryüzüne çıktığı veya basıncın azaldığı yerlerde, içindeki CO2 gazının uçması ile, çoğu zaman muntazam tabakalar halinde oluşan, boşluklu kalkerlerdir.

Güver Kanyonun Temelini Oluşturan Antalya Travertenlerinin Genel Özellikleri:
Kahve renkli, yer yer ince-orta tabakalı, yersel masif veya kalın tabakalı, boşluklu, bazen sıkı dokulu ya da süngerimsi dokuludur. Azami 300 metre kalınlığa ulaşır. Birim Üst Pliyosen-Kuvaterner yaşlı kabul edilmiştir. Antalya travertenleri olarak giren birim yaklaşık olarak 630 km2’lik bir alanı kaplamakta olup, ortalama kalınlığı 300 m kadardır".

http://www.turkcografya.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=84&forum=9

sry
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2007, 13:41:23 »

çok teşekkür ederim.yardımlarınız için
squaa0
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2008, 07:34:21 »

yardımlarınız için teşekkür ederim.cok işime yaradı:Smiley
SUKRAN_SUKRAN37
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Eylül 2008, 20:03:04 »

BENİMDE ÇOK İŞİME YARADI GERÇEKTEN TESEKKÜR EDERİM
furkanxxl
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2008, 11:17:09 »

ya daa cok bilgi olsa daa ii olurdu bnce ama buna da şükür Cheesy Wink Grin Smiley Lips Sealed Lips Sealed Kiss
rozmery
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2008, 15:09:21 »

antalyanın dokuz kilometre kuzeyinde olduğunu tabiat parkı ilan edildiğini buldum ama bana karsktik yapısı ile bilgi verebilecek biri var mı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic