Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekonomik faaliyetlerin ulaşım ve iletişim faailyetleriyle ilişkilendirilmesi  (Okunma Sayısı 2629 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« : 05 Şubat 2011, 09:51:15 »

Değerli hocalarım 10.sınıflar ekonomik faaliyetler konusunda sunum yapıyorum. B.10.9 ve B.10.10 kazanımlarında ulaşım ve iletişim tüm ekonomik faaliyetlerle ilişkilendirilir, uyarısı var. ben de bunun ulaşım kısmını bir örnek üzerinden açıklamak istedim. Bu örnekte ve açıklamalarında bir yanlışlık yapmış olabilirmiyim diye şüphelendim. Lütfen okuyup yorum yaparmısınız.

Bir çiftçi traktörüyle tarlasını sürer ve traktörün römorkuna yüklediği buğday tohumlarını Ekim ayında tarlasına eker. Yaz mevsiminin ortasında buğday biçerdöverle hasat edilir. Sonra kamyoncular tonlarca buğdayı taşıyıp değirmenlere nakleder. Değirmende buğdaylar işlenip un haline getirilir ve un çuvalları kamyoncular tarafından taşınıp fırınlara dağıtılır. Fırıncılar bu unları ekmek yapar. Esnaflar fırınlardan aldıkları ekmeği marketlerinde satışa sunar.
Yukarıdaki bilgilere göre tarlasını ekip biçen çiftçi birincil ekonomik faaliyet grubundadır. Traktör ve parçalarının, biçerdöverin ve kamyonetin üretilmesi ikincil ekonomik faaliyet grubuna girer. Ayrıca ham madde olan buğdayı işleyip un haline getiren değirmenciler ve  bu unları ekmek haline getiren fırıncılar da ikincil ekonomik faaliyet grubuna dahildir. Hasat edilen buğdayları ve un çuvallarını taşıyan kamyon şoförü ve ekmeği satan esnaflar da üçüncül ekonomik faaliyet grubuna dahildir. 
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic