Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: derslik sistemi  (Okunma Sayısı 8498 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
servi
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Eylül 2007, 10:36:34 »

Arkadaşlar merhaba okulumuzda derslik sistemine geçiyoruz bu sene. sınıfa girildiğinde coğrafya sınıfı olduğu belli olsun istiyorum ve sınıfı güzel bir şekilde düzenleyip öğrenciler için çekici hale getirmek istiyorum coğrafyayı. Neler yapabilirim? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2007, 11:05:25 »

Bence elinizdeki bütün haritaları duvarlara asmanız gerekiyor. Size küçük bir de anahtarlı ve camlı kütüphane türü bir şey gerekiyor. Coğrafya ile ilgili ders ve yardımcı ders kitapları ile üniversite ders kitaplarını buraya koymanız gerekiyor. Ayrıca coğrafya ile alakalı bulabildiğiniz maketleri buraya koymanız gerekir. Ya da yıl içinde öğrencilerle birlikte yapmanız gerekiyor. Sanırım Elazığ'daki bir lisede coğrafya sergisi açılmıştı. Birçok maket yapmışlardı. Buradaki öğretmen arkadaşlar da fikirlerini yazarlarsa sanırım sizin için iyi olur. Yine duvara coğrafi resimlerden oluşan bir bölüm de koymalısınız. İnşallah güzel bir coğrafya sınıfı oluşturursunuz. Şimdiden başarılar.
Gülden Aydos
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2007, 11:48:13 »

daha önce çok değerli öğretmenim(üzgünüm adı aklıma gelmiyor)bu konuda güzel açıklamalarda bulunmuştu.m.t.a dan (kargo dahil ücretsiz) kayaç ve cevher örnekleri isteyebilirsiniz.Bunu ben de edinmek istiyorum internet yoluyla denedim ama başarılı olamadım.o yüzden adresi aldım dilekçe yazacağım genel müdürlüğe.m.t.a. genel müdürlüğü 06520 Balgat-Ankara. siz deneyin öğretmenim

Cihat Kora Anadolu Lisesi Karşıyaka
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2007, 11:52:48 »

Duvar haritaları,ünlü coğrafyacıların resim ve geçmişleri,öğrencilerin önemli çalışmalarının asılacağı bir duvar panosu,yapılan projelerin serğileneceği uygun bir dolap,en önemlisi  bir bilgisayar,bir projeksiyon cihazı eğer şartlar imkan vermiyorsa bir televizyon ve vcd cihazı,bol miktarda çiçek(sınıfın atmosferini güzel leştirmek açısından) birde hepsinden çok daha önemlisi coğrafya dersini öğrenmeye hevesli öğrenciler Smiley)   kolay gelsin.....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2007, 11:54:15 »

Bir öneri ama gerçekleşebilirmi bilmem.Zümre arkadaşlarımdan biri coğrafya sınıfımızın duvarına büyük bir dilsiz harita çizmişti. Mutlaka bir tepegöz (yada projeksiyon) ve perdesini bulundurun. Saygılarımla.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2007, 12:15:00 »

Bence elinizdeki bütün haritaları duvarlara asmanız gerekiyor. Size küçük bir de anahtarlı ve camlı kütüphane türü bir şey gerekiyor. Coğrafya ile ilgili ders ve yardımcı ders kitapları ile üniversite ders kitaplarını buraya koymanız gerekiyor. Ayrıca coğrafya ile alakalı bulabildiğiniz maketleri buraya koymanız gerekir. Ya da yıl içinde öğrencilerle birlikte yapmanız gerekiyor. Sanırım Elazığ'daki bir lisede coğrafya sergisi açılmıştı. Birçok maket yapmışlardı. Buradaki öğretmen arkadaşlar da fikirlerini yazarlarsa sanırım sizin için iyi olur. Yine duvara coğrafi resimlerden oluşan bir bölüm de koymalısınız. İnşallah güzel bir coğrafya sınıfı oluşturursunuz. Şimdiden başarılar.
daha önce çok değerli öğretmenim(üzgünüm adı aklıma gelmiyor)bu konuda güzel açıklamalarda bulunmuştu.m.t.a dan (kargo dahil ücretsiz) kayaç ve cevher örnekleri isteyebilirsiniz.Bunu ben de edinmek istiyorum internet yoluyla denedim ama başarılı olamadım.o yüzden adresi aldım dilekçe yazacağım genel müdürlüğe.m.t.a. genel müdürlüğü 06520 Balgat-Ankara. siz deneyin öğretmenim
Duvar haritaları,ünlü coğrafyacıların resim ve geçmişleri,öğrencilerin önemli çalışmalarının asılacağı bir duvar panosu,yapılan projelerin serğileneceği uygun bir dolap,en önemlisi  bir bilgisayar,bir projeksiyon cihazı eğer şartlar imkan vermiyorsa bir televizyon ve vcd cihazı,bol miktarda çiçek(sınıfın atmosferini güzel leştirmek açısından) birde hepsinden çok daha önemlisi coğrafya dersini öğrenmeye hevesli öğrenciler Smiley)   kolay gelsin.....
Bir öneri ama gerçekleşebilirmi bilmem.Zümre arkadaşlarımdan biri coğrafya sınıfımızın duvarına büyük bir dilsiz harita çizmişti. Mutlaka bir tepegöz (yada projeksiyon) ve perdesini bulundurun. Saygılarımla.
Arkadaşlar herşeyi söylemişler banada kolay gelsin demek kalıyor. kolay gelsin.
servi
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2007, 11:08:35 »

yardımlarınız için teşekkürler  Smiley.MTA' dan kayaç örnekleri istemek hepimiz için güzel bir fikir denemek lazım
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2007, 12:13:25 »

Hocam 4 senedir derslik sistemindeyiz ve coğrafya dersliğim var. Acele etmeyin zamana öğrenci çalışmaları ve sizin elinize geçen poster ve haritalarla sınıfı doldurursunuz. Hevesinizi  anlıyorum ama birden bire şekillenmesini beklemeyin. Zaman içinde sınıf okadar doldu ki örnekte de gördüğünüz gibi
http://www.geocities.com/faspirin/jeoloji.jpg
koridora çıkardık. Bir eğitsel kol kurup kabartma harita yapabilirsiniz. (Nasıl yapabileceğinize dair slayt yollayabilirim.) Taş lolaksiyonuda 4 yılın birikimi ama bana gelen ilk ana parça jeoloji müh. odasından gelmişti. Oraya mutlaka yazın ancak okul onaylı resmi bir yazı yollayın her yere MTA bişey vermiyor birkaç kitap ve dergi yolladı o kadar ve size en yakın MTA müdürlüğüne şahsen başvurun bi deneyin der gibi zırvaladı. Eğer coğrafya dergilerine de aboneyseniz zaten onların verdiği ekler duvarları doldurur ben öyle yapıyorum. Zaman içinde öğrencierde bişeyler getiriyorlar. Neyse güle güle kullanın.

Fahrettin ASPİRİN
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2007, 14:11:29 »

Hocam bende geçen yıl kendi imkanlarım ve öğrencilerimin desteği ile (1 tane de veli) sınıf oluşturduk.

Size fikir vermesi açısından daha önce sitemizde yayınladığım fotoğrafların olduğu konu aşağıda.

http://www.cografya.biz/forum/index.php?topic=1034.0

madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2007, 14:32:07 »

tebrik ederim çok güzel bir uygulama..bizim okuldada önereceğim bakalım ne diyecekler?
servi
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2007, 18:38:32 »

Sami Hocam ve Albedo Hocam sınıflarınızı görünce daha çok heveslendim. geomaster Hocam kabartma haritasıyla ilgili slaytı gönderirseniz sevinirim. teşekkürler
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2007, 21:35:17 »

Servi hocam, coğrafya sınıfı, görsel olarak, coğrafya dersinin öğrencilerin ve diğer öğretmenlerin  gözünde, ciddi bir prestij kazanmasını sağlıyor. İnanın öğrenciler sınıfa isteyerek ve merakla geliyorlar, diğer öğretmenler de gıptayla bakıyorlar.
Ama sınıfın esas işlevi dersler işlendikçe ortaya çıkıyor. Bir kere dersinizle ilgili herşeyin bir arada ve elinizin altında olması çok önemli.. ders işlerken aklınıza bir soru geldi ve kaynağa ihtiyacınız var.. tüm kitaplarınız sınıfta ve hiç te sıkıntıya girmeden tüm kaynakalrınız soru bankalarınız elinizin altında.. yada bir konu anlatırken başka bir haritaya ihtiyacınız oldu. Diyelim Türkiyeden bir konu anlatıyorsunuz, bu unsurun dünyadaki dağılışını göstermek istediniz.. eskiden olsa bir türkiye haritası olurdu sınıfta.ya dünya haritasını almaya öğrenci gönderirdik, ders bölünürdü  yada es geçerdik..
sonra bazı araştırmaları internette aramak ve sonuçları paylaşmak gerekiyor artık.. Bir özel okulun seminerine katılmıştım. tarih dersinin araştırmalarını netten yapıp sınıfta tartıştıklarını anlatmıştı öğretmen övünerek, bu esnada biz 3 yıldır aynı işi sınıfımızda yapıyorduk.. sonra sınıfımda dünya haritası üzerinde bir şey inceleyeceğimiz zaman duvardaki büyük dünya haritasında detaylı inceleme yapabliyorsunuz. M.A.L. de diğer coğrafyacı arkadaşın öğrencileri örgütlemesiyle bir de laser yazıcı aldık ve gerek ders notlarını gerese sınavları yada öğrenci ne isterse o çıktıları sınıfımızdaki yazıcıdan alabiliyorduk. bir de sınıfımızda taş, toprak, yaprak vs malzemeleri sergilediğimiz küçük bir sergi dolabımız da vardı, öğrenci kitapta adı geçen, örneğin volkan camını yada tüf ü eline alıp inceleyebiliyor..
Bu kadar övgüden sonra sınıfta olanları ve olması gerekenleri yazayım..
Bilgisayar, projeksiyon cihazı, internet bağlantısı, çok amaçlı dolap( ders notlarından kaynak kitaplara kadar konabilecek), sergi dolabı( camlı ) haritalar, coğrafya ile ilgili afiş, poster vs..
bir çalışma masası, büyük boy dünya ve türkiye haritası (duvara yapıştırma-asetat kaplı olmalı ki üzerinde çalışılsın) çeşitli taş örnekleri(çevreden yada MTA dan- arkadaşlar bahsetmişti, çok birşey olmasa da gönderiyorlar), toprak örneklerini ziraat fak.den yada araştırma enstitülerinden isteyebilirsiniz..
Şimdilik bunlar aklıma geliyor.. Çok yararlı olacağını göreceksiniz..Uğraşılarınıza değecek...

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
servi
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2007, 09:32:14 »

Sayın albedo hocam teşekkür ederim. Benim meslekte ikinci yılım. Bu yüzden sizin fikirleriniz benim için  önemli.Yeni eğitim öğretim yılında başarılar dilerim.
nazca
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 28 Ekim 2007, 18:26:26 »

coğrafya sınıfı ile ilgili çalışmaları ilgi ve dikkatle okudum ve çok mutlu oldum. Ben de bu yıl bir coğrafya sınıfı oluşturdum. yukarıdaki önerilere kum havuzunu ekleyebilirim. Çok işlevsel bir ders materyal. öğrencilerin de çok ilgilerini çekiyor. çalışmalarınızda başarılar
mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 28 Ekim 2007, 18:43:43 »

Çok merak ettiğim bi konu var. Coğrafya sınıfı olan okullarda 2 öğretmen varsa eğer sırayla mı kullanıyorlar sınıfı yoksa sadece 1 kişi mi kullanıyor. Cevap için teşekkürler.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic