Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12.sınıf coğrafya 1.bölüm ölçme 4. ve 12.sorunun cevapları  (Okunma Sayısı 5062 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« : 04 Ekim 2010, 19:32:42 »

12.sınıf coğrafya 1.bölüm ölçme 4. ve 12.sorunun cevapları hakkında yorum istiyorum.

4.soru :iklimlerin değişmesi mi?
12.soru: tarım veya madencilik mi?
geograpian
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2010, 19:52:51 »

evet hocam 4 soru iklimlerin değişmesi
12 soruda madenciliktir
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2010, 20:03:33 »

Her ne kadar Endonezya'daki Toba Dağı patlamasıyla toz bulutları nedeniyle "yazı olmayan yıl" yaşandıysa da iklimin en az 40-50 yıllık ortalama atmosfer koşullarını yansıttığı fikrinden yola çıkarak  'iklimlerin değişmesi'  cevabı volkanizma sonucu meydana gelen değişimlerden biri değildir diyebiliriz.

12.soruda cevap bence de madencilik olmalı ama yoruma açık tabi.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2010, 21:33:43 »

Sayın arkadaşlarım ben kitabımızdaki veriler ışığında 4. sorunun cevabının "yeni madenlerin oluşumu" olarak düşünüyorum. Volkan çıkışıyla yeni tür madenler oluşmaz, mevcut olan madenlerin miktarında artış olur. İklim değişmesi ile ilgili olarak "bunu yıllarca sürebilecek küresel iklim değişikliği izleyebilir" şeklinde bir cümle geçmektedir.sayfa 19'da Ancak A. şıkkındaki sıcaklığın artması şıkkı da uzun süreçte düşünüldüğünde yanlış olmaktadır. Soruda farklı iki yorum çıkabilmektedir.

12. soru içinde; madencilikte özellikle açık işletme türünde doğaya müdahale üst düzeydedir. Ben soruyu soran arkadaşın "turizmde doğanın bozulmaması esastır." Mantığından yola çıkarak  Turizm cevabını aradığını düşünüyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic