Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 'Hak kaybı var diyen yalancıdır' Diyorlar Ama...  (Okunma Sayısı 4362 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 13 Mart 2008, 14:46:34 »

Sosyal güvenlik reformu nedeniyle gerçekten hak kaybı var mı yok mu? Kim yalan söylüyor? Buyrun, karar verin!

http://www.radikal.com.tr/veriler/2008/03/13/yenisistem.gif

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Mart 2008, 14:49:47 »

Sevabı ve günahı ile değerlendirecek olursak sevabı 1 iken günahı 10.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2008, 14:52:38 »

Allahım hepimizin yardımcısı olsun...hiçbirşekilde değerlendirmesini yapamıyorum ben bu durumun yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal gibi birşey...
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2008, 16:11:16 »

Bu ülkede çalışanların hakkı falan yoktur. Aksini kim söylüyorsa bilin ki yalandır. Oyunun kuralları, oynanırken değiştirilmez. Göreve başladığımda 25 yıl hizmet süresini doldurduğumda emeklilik hakkı kazanacağımı biliyordum. Ama ne kadar yanıldığımı daha sonra anladım. Şimdi emekli olmak için çalışmam gereken süre 35 yıl. Ve bu süre değişimi göreve başladıktan 10 yıl sonra gerçekleşti. Kazanılmış hak diye bir şey olmadığını da yaşayarak öğrenmiş olduk. işine gelen her konuda AB yi örnek gösterenler ve yasa üstüne yasa çıkaranlar ise iş çalışanların sendikal haklarına gelince ( toplu sözleşme ve grev hakkı ) üç maymunu oynuyorlar. Daha örnek verebileceğim bir çok hak gaspı var ( Özlük haklarında, tedavi giderlerinde vs. ) Ama sıralarsam çok uzun sürecek. Artık yarın başımıza neler gelecek diye düşünmekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Hiç bir sonuç vermeyeceğini düşünsem de ( Ve yine zararı bize dokunacak olsa da) bu ülkede çalışanların da köle değil insan olduklarını birilerine hatırlatmak için yarınki eyleme destek vereceğim. Sizleri de bu eyleme destek vermeye çağırıyorum. En azından çocuklarımızın geleceği için.
gunban
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Mart 2008, 16:15:33 »

Bu ülkede çalışanların hakkı falan yoktur. Aksini kim söylüyorsa bilin ki yalandır. Oyunun kuralları, oynanırken değiştirilmez. Göreve başladığımda 25 yıl hizmet süresini doldurduğumda emeklilik hakkı kazanacağımı biliyordum. Ama ne kadar yanıldığımı daha sonra anladım. Şimdi emekli olmak için çalışmam gereken süre 35 yıl. Ve bu süre değişimi göreve başladıktan 10 yıl sonra gerçekleşti. Kazanılmış hak diye bir şey olmadığını da yaşayarak öğrenmiş olduk. işine gelen her konuda AB yi örnek gösterenler ve yasa üstüne yasa çıkaranlar ise iş çalışanların sendikal haklarına gelince ( toplu sözleşme ve grev hakkı ) üç maymunu oynuyorlar. Daha örnek verebileceğim bir çok hak gaspı var ( Özlük haklarında, tedavi giderlerinde vs. ) Ama sıralarsam çok uzun sürecek. Artık yarın başımıza neler gelecek diye düşünmekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Hiç bir sonuç vermeyeceğini düşünsem de ( Ve yine zararı bize dokunacak olsa da) bu ülkede çalışanların da köle değil insan olduklarını birilerine hatırlatmak için yarınki eyleme destek vereceğim. Sizleri de bu eyleme destek vermeye çağırıyorum. En azından çocuklarımızın geleceği için.
+

tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2008, 16:21:23 »

Gunban Hocam bu + dan bana katıldığını mı anlamalıyım. Çok özlü olmuş da kafam karıştı.
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2008, 16:31:16 »

Güngör hocamın eklediği tabloda yalan söyleyecek bir durum yok. Bu kadar çalışanı ayağa kaldırın reform malesef bize uygun değildir. Yarın ki uyarı etkileyici olmalıdır. Bu reform, geniş kitleleri aynı amaçta toplamıştır. Umarım bu yasa geri çekilir.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Mart 2008, 17:32:14 »

tonyukuk hocam yarın 10.00`da memur odasındayız. Gün eylem günüdür.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
seeperl
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Mart 2008, 18:04:41 »

oy verenler düşünsün
bunların hesabı sandıkta sorulmalıydı
böyle külhanbeylerine verirseniz yetkiyi elinizde olanıda alırlar işte
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Mart 2008, 18:22:33 »

bu mail,  şimdiki başbakan daha hapisteyken o'nun çıkıp parti kuracağı günleri bekleyen arkadaşımdan geldi.
artık anlarsınız.....   (doğege)

sosyal Güven(siz)lik Geliyor! Dikkat!!!

Hergün bir sürü email gönderiyoruz. Ama bizi çok yakından ilgilendiren konularda duyarsız kalıyoruz. Lütfen bütün herkesi ilgilendiren bu e-maili gönderebildiğiniz kadar çok kişiye gönderiniz... Sonuçta bu hizmetlerden bizler ve çocuklarımız yararlanacağız!!!

Şu anda mecliste bekleyen 5510 sayılı (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısı eğer yasalışırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz.

Sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızda oluşacak kayıplardan bazıları şöyle:

Ø Zaten kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (Madde 28)

Ø Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9.000 gün prime çıkacak. (Madde 27)

Ø Emekli maaşları % 23 ila % 33 arasında düşürülecek. (Madde 29)

Ø Yıpranma hakkı gasp edilecek

Ø Aylık geliri 139,6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (Madde 88)

Ø Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'katılım payı' adı altında para ödenecek. (Madde 68)

Ø 'Katılım payı' gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. (Madde 68)

Ø Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

Ø Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de 'ilâve ücret' adı altında para ödemek gerekecek. (Geçici Madde 5)

Ø Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de 'sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter' mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek.

Ø Hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği % 16 azalacak. (Madde 18, 19, 80)

Ø Emekli Bağ-Kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle % 10 oranında Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek. (Madde 88)

Ø Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak, hastane kapılarından geri dönecek. (Madde 88, 89 ,90)

Ø Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak. (Madde 87)

Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde benzer politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Devletler sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarını azaltma çabasındalar. Fransa ve Yunanistan'da büyük grevler ve yürüyüşlerle bu yasalar engellenmeye çalışılıyor. Şu an yasanın getirecekleri ile ilgili yeterli farkındalık yok. Biz de bu yasayı engelleyebiliriz. Biz karşı koyarsak bu yasayı geçiremezler!

Muhakkak bu maili tüm tanıdıklarınıza iletin!!!
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #10 : 13 Mart 2008, 18:26:47 »

ülkemizdeki sosyal güvenlik yasaları mutlaka değişmeliydi bence hep demiyormuyduk az çalışıyoruz hep tatil yapıyoruz 38 yaşında emekli oluyoruz diye eminim bunların değişmesine sizlerde evet diyeceksiniz bende evet diyorum ama böylemi değişmeliydi işte burda yanlışlar var ama mutlaka bu yanlışlardanda dönecekler

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Mart 2008, 19:33:41 »

ülkemizdeki sosyal güvenlik yasaları mutlaka değişmeliydi bence hep demiyormuyduk az çalışıyoruz hep tatil yapıyoruz 38 yaşında emekli oluyoruz diye eminim bunların değişmesine sizlerde evet diyeceksiniz bende evet diyorum ama böylemi değişmeliydi işte burda yanlışlar var ama mutlaka bu yanlışlardanda dönecekler
Ahmet Selim hocam kimse demiyor ki bizi 38 yaşında emekli edin diye. Ama ülke gerçekleri var. Ortalam yaşm süreleri var. Hem bu geçişler yapılırken çalışanların kazanılmış haklarının gözetilmesi gerekiyor. Herkese aynı yaşta emekli olacaksın demek adaletlimi? 18 yaşında işe başlayan birisini 60 yaşına kadar çalıştırdığınızda 42 yıllık hizmet süresini doldurmuş oluyor. Bu hesapla Milletvekillerinin 2 yılda emekli hakkı kazanmmaları inasanların vicdanlarını sızlatmıyor mu? Bu arada ben 18 yaşında devlet memuru oldum. Sağlık Teknisyeni olarak başlamıştım. bence çok büyük haksızlıklar yapılıyor çalışanlar arasında.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 13 Mart 2008, 19:41:58 »

Arkadaşlar ne hakkı hangi hak?

Bu ülkede nezaman çalışanlar lehine bir karar alındı hatırlıyorsumusunuz? Artık emekli ikramiyelirinin ödenmeyeceği ulu orta tartışılıyor! Benim bu hükümetlerden bir beklentim yok, olamaz!
gunban
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Mart 2008, 19:57:30 »

Gunban Hocam bu + dan bana katıldığını mı anlamalıyım. Çok özlü olmuş da kafam karıştı.

Öğretmenim;
+= a)1+1= iki olduk
     b)Doğru söze + denir
     c)Bu düşüncey+ puanla desteklemek demektir.
 Wink Shocked +

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #14 : 13 Mart 2008, 19:58:24 »

Ne yani koskoca bakanlarımız yalanmı söylüyor cık cık
medya yine uyduruyor.
Yalan haber
Aspragas haber
konu yanlış anladılar.
malum çevreler bir bardak suda fırtına koparıyorlar.......... falan filan

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic