Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yazılı Sınavlarda Klasik Sınav Yapmak Zorunlu mudur?  (Okunma Sayısı 4039 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tevfik
Uzman Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Kasım 2008, 19:02:17 »

Arkadaşlar Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde bir dönemde yapılan sınavlardan sadece biri test usulüyle yapılabilir diyor. Ben sınavlarımda boşluk doldurma, doğru-yanlış, çoktan seçmeli ve birkaç klasik soru soruyorum. Sanırım birçok arkadaşta aynı şekilde yapıyor.Acaba bakanlık müffettişleri bu konuda teftiş geçiren arkadaşlara nasıl yaklaşıyor, ne diyorlar? Konu hakkındaki bilgi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2008, 19:58:37 »

Sayın hocam bizim okulda arkadaşlar en az bir sınavı klasik yapın diyorlar ama ben sınavlarımda doğru yanlış, boşluk doldurma, test ve klasik sorulardan oluşan karma bir sınav yapıyorum.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2008, 20:12:33 »

Sayın hocam bakanlık ve müfetişler testen çok,  kısa cevaplı çok soru tercihi üzerinde duruyorlar..Test çok ihtiyaç olursa uygulanması gereken bir değerlendirme olmalıdır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2008, 20:19:52 »

İkisi karışık biri test iyi olur (3 sınav ise). Ya da biri karışık biri test (2 sınav ise).

Dünyayı güzellik kurtaracak...
ayberk
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2008, 20:26:54 »

Ben de karma soru tarzlarıyla sınav yapanlardanım.Ölçme değerlendirmenin objektif olması, işlediğimiz konuların tümünü sorularla örnekleyebilme, yeni müfredat ve ders işleniş tekniklerini göz önünde bulundurduğumuzda öyle olması gerektiğine de inanıyorum.Önceki yıl teftiş geçirdiğimizde müfettiş soru kağıtlarını incelerken şaşırdı.Yeni müfredat kapsamında nelerin olduğunu çok iyi bildikleri her hallerinden belliydi(!)9. ve 10. sınıflara çoktan seçmeli soruları sormanın gereksiz olduğunu, klasik 10 soru sorulmasının daha iyi olacağını belirtti.(Verdiği örnek ilköğretim öğrencisiyken bize sorulan tarzda bir örnekti)Teftişi yapan baş müfettişti!!!Bundan sonra ne desem boş.Yorumu size bırakıyorum!
asafkeles
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2008, 20:45:09 »

en az bir sınavın klasik olmasını istiyorlar.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2008, 03:51:14 »

Soruların tümünün klasik olduğu sınavı ben de yapmıyorum.Karışık sınav yapıyorum.Sadece son sınavları komple test yapıyorum.Ayrıca Lisede müfettiş görmedim.Ama ilköğretimdeyken her zaman.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2008, 14:08:15 »

daha önceki sınav yönetmeliğinde  "dönemde en çok 1 tane sınav test şeklinde yapılır" gibilerden bir cümle vardı. son yönetmelikte bu madde ve/veya benzeri bir ibare yeralmamaktadır. bundan dolayı isterseniz her sınavı test yapabilirsiniz. 
hunt82
Uzman Üye

Performans: 138
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2008, 14:31:08 »

Sayın tevfik hocam müfettişler genelde kısa cevaplı daha çok sorulu sınavları öneriyorlar. Ben iki sınavdan birini karma birini test yapıyorum.
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2008, 17:24:13 »

Bakanlık müfettişlerinin yeni program hakkında tam bir bilgiye sahip oldukları söylenemez.Sorduğum hiçbir sorunun karşılığını alamadım.Eğer karma yapacaksanız eşit ağılıkta(%25Klasik,%25 test,%25doğru yanlış,%25 boşluk doldurma)şeklinde olması gerektiğini mahalli hizmetiçi seminerinde söylediler.Doğru-yanlış sorularının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Atarak tutturma ihtimali %50.Boşluk doldurma soruları alternatif cevaplara kapalı.Dikkatli seçilmesi gerektiği kanısındayım.
dağ çileği
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 28 Kasım 2008, 20:29:35 »

Değerli Coğrafya Öğretmeni arkadaşlarım! Bildiğiniz üzere bundan yaklaşık beş yıl önce coğrafya dersinin müfredat proğramı değişti.Bu değişiklik sonucunda;coğrafya öğretim müfredatı,coğrafi beceriler ve uygulamalar,doğal sistemler,beşeri sistemler,mekansal bir sentez:Türkiye,küresel ortam ve çevre ve toplum gibi öğrenme alanlarına ayrılmıştır.Bu proğramın öğrencilerde beklenen bilgi,beceri ve tutumların gelişip gelişmediği,ölçme ve değerlendirme yoluyla tespit edilir. Coğrafya proğramında değerlendirme ile sadece öğrenme ürününü değil,öğrencilerinöğrenme süreçleri de izlenir.Proğramın ölçme ve değerlendirme yaklaşımında,derinliği olmadan çok sayıda kavram ve ilkeyi öğrenme,rutin problemleri çözebilme,ezber bilgi ve yazılı materyallerden bilgiyi aynen aktarmanın önemi azalmışken bunun yerine öğretmenler;gözlem,performans ödevleri,görüşmeler,öz değerlendirme formları,portfolyo,projeler,dereceleme ölçekleri gibi araç ve yöntemleri kullanarak öğrencilerin bilgiyi nasıl yapılandırdığını ve üst zihinsel becerilerinin ne kadar geliştiğini öğrenim süreci içerisinde değerlendirirler.Ayrıca,çoktan seçmeli,boşluk doldurma,eşleştirmeli,kısa cevaplı,açık uçlu gibi sorulardan oluşan testler de kullanarak hem süreci,hem de sonucu değerlendirmiş olurlar.( T.C.Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Coğrafya Dersi Öğretim Proğramı) Saygılarımla.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #11 : 28 Kasım 2008, 21:10:44 »

Doğru-yanlış sorularının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Atarak tutturma ihtimali %50.Boşluk doldurma soruları alternatif cevaplara kapalı.Dikkatli seçilmesi gerektiği kanısındayım.

Bakanlığın kendi hazırladığı kitaplarda bunların ne kadarına dikkat edilmiş acaba?

Kitaptaki bu tarz soruların cevap anahtarını merak etmiyor değilim.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2008, 08:43:33 »

Hatırlarsınız ki üniversite yıllarında ölçme ve değerlendirme ile ilgili dersler aldık.  ve gene hatırlarsınız ki çan eğrisini kullanmamızın en doğru sonucu  vereceği orada öğretilmişti . Ölçme farklı bir şeydir. Ölçtüğümüz konuları değerlendirme farklı şey ve ancak ikisi bir arada güvenilir olursa öğrencinin başarısı ortaya çıkar . Hepimiz bilirizki  klasik soruları değerlendirmede hata payı çok fazladır ve tam doğru olarak değerlendirilmeside güçtür. Ben bu yüzden sadece klasik sorularla yapılan sınavları doğru bulmuyorum kaldı ki öğretim programımızda da birden fazla soru tipinin ayna anda kullanılmasını tavsiye ediliyor. Ben ilköğretime çalışırken bile bu uygulamayı yapıyordum. Sadece klasik tip soruların sorulması bana göre ölçme ve değerlendirme açısından doğru değildir( Çoklu zeka Kuramına da terstir.) Saygılarımla.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
EYÜBOĞLU
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2008, 11:17:12 »

BENDE GEÇEN YIL BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNCE TEFTİŞ GÖRDÜM VE SORULAR BEĞENİLDİ.YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE SORULARIN TAMAMI KLASİK OLMAK ZORUNDA DEĞİL.KLASİK, BOŞLUK DOLDURMA, DOĞRU YANLIŞ, AÇIK UÇLU KAVRAM HARİTALARI, KISA CEVAPLI SORULAR VE TEST SORULARI SORULABİLİR.ZATEN MÜFETTİŞLER  ÇOK SORU SORULMASINDAN YANA ....
                                    SERKAN EYÜBOĞLU
                                  VEFA POYRAZ LİSESİ -İSTANBUL
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic