Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tahta nasıl kullanılmalıdır?  (Okunma Sayısı 6941 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Mayıs 2008, 18:20:01 »

Tahta Nasıl Kullanılır? 
Tahtaya yazdığın her şey sana net ve anlaşılır gibi gelebilir ama bir de öğrencilerin baktığı yerden bir baksan.
Yazdıklarımız okunaklı oluyor mu ve herkes tarafından görülüyor mu? Özellikle en arka sıranın hali nedir? Onun için koca koca harflerle yazmalıyız.
Yazdıklarınızı deftere geçirmeleri için zaman tanıyın. Tahtayı önceden planlayarak kullanın. Düzenli yazılar, defterin de düzenli tutulmasını sağlayacak.
Tahtanın görülmesini engelleyici malzemelerin görüş alanından çıkarılması gerek. Yazdıklarınız mümkün mertebe uzun müddet tahtada kalsın.
Eğer yazarken sağ elinizi kullanıyorsanız, tahtanın sağ tarafını önce doldurmalı sonra sola doğru yazmalı.
Bir şey anlatmayı düşündüğünüzde yazmayı kesin, öğrencilerin yetişmesini bekleyin, sonra açıklamanızı yapın.’
'Arkadaşından yaz’ cümlesini hiç kullanmamaya gayret edin.
Mümkün oldukça renkli tebeşir kullanma göze güzel görünür.
Öğrencilerin anladıklarından emin olduktan sonra yazmaları demek beyinlerine o konuyu kazımaları demektir. Anlamadan yazmaları ise (hem dinledi anlamadı, hem de yazıyor anlamadığını)iki kere yorulma, boşa uğraşma demektir

http://cahitcan.com/index.php?option=com_content&task=view&id=736&Itemid=147

mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2008, 18:43:07 »

Daha çok ilköğretime yönelik bilgiler gibi. yine de bilgiler için teşekkürler.

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2008, 18:46:12 »

bilgi için teşekkürler hocam. en çok da ''sağ elinizle yazıyorsanız sağdan başlayın yazmaya'' kısmı ilginç geldi

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2008, 19:11:42 »

Renkli tebeşir kullanılmalımı kullanılmamalı mı? Anlayamadım.
llFeRhATll
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2008, 07:33:24 »

hocalarımın yazıları guzel ama deftere gecirmemiz için bize süre tanımıyorlar Cheesy

YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN CİHAN SENİNDİR!
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2008, 08:27:30 »

Tahta kullanımı, etkili ve iyi bir öğretim için önemli. Kontinental hocama hatırlatması için teşekkürler.
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2008, 01:03:49 »

Tahta kullanımı, etkili ve iyi bir öğretim için önemli. Kontinental hocama hatırlatması için teşekkürler.

Kontinantel hocam; bu başlığı açmış olmanız beni çok sevindirdi.  + 
 İzmir' de belli başlı iyi tanıdığım çok iyi coğrafyacılar sene başı beni bu konuda uyardılar. Hatta öyle ki büyük boy resim defterlerine anlatacağım konunun tahtadaki sunumunu elimle çizmeye çalışıyodum. Ama ne yazıkk ki hala başarısızm. Tahtayı güzel kullanamıyorum. Yazım kötü, tahtayı savurgan ve düzensiz kullanıyorum. Karmakarışık oluyo; ders bitip sınıf boşalınca bi bakıyom arka sıradan nasıl görünüyo diye; genelde vasat. Sadece çok kontrollu gittiğimde tahtayı daha iyi kullanıyom; ayrıca Türkiye haritasını hala iyi çizemiyorum. Tahtadaki çizimlerin pek iyi değil. sağ elimi kullanıyorum, o yüzden burdaki bilgi çok güzel
Ancak renkli tebeşir ya da kalem kullanımın coğrafya derslerinde faydalı olcağı görüşündeyim.

Bu tür konularda yapılabilecek egzersizler var mı?
koftielma
Uzman Üye

Performans: 61
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2008, 09:54:03 »

Niye ki? Tahtayı nerede kullanıyorsan orada uygulayabilirsin.

Her gün bir yerden göçmek ne iyi.
Her gün bir yere konmak ne güzel.
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2008, 10:02:54 »

neden sağ elini kullananlar sağdan yazmaya başlasınlar ki? o zaman daha fazla karışıklık olacaktır diye düşünüyorum ben...renkli tebeşir kullanımı iyi olur...
affelay
Yeni üye
*

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2008, 10:24:44 »

hocam özellikle sağdan yazmaya başlama kısmı güzel. ben bunu zaten uyguluyordum. öğrencilere ilk etapta çok tuhaf geliyor ama alışıyorlar. bilgiler için teşekkürler

ADIMLARINI ATTIĞIN YERE ENERJİNİ, BAKIŞLARININ DOKUNDUĞU YERE TEBESSÜMÜ GÖTÜREMİYORSAN HAYATINDA BİR ŞEYLER YARIM DEMEKTİR...
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 23 Temmuz 2008, 10:46:43 »

Niye ki? Tahtayı nerede kullanıyorsan orada uygulayabilirsin.

kastım; burada verilen bilgilere benzer bilgiler var mıydı? ben işe başlayalı 1 sene oldu; hala tahta kullanımım değerlendiriliyor.Kartonlara tahta planımı çiziyorum. (bu arada ME de değilim.) Bana egzersiz olarak söylenen yöntemlerden biriydi bu kartono, planını önceden çizmek. Yine örneğin; tahtaya yazı yazarken hep aynı renk kalemi kullandığım da da eleştiri aldım. beenim sorunum; kafa ve el koordinasyomumu sağlayamamam. Huh? Wink Smiley Grin Angry

yine bir ara sitede yanılmıyosam Cumhur Abay hocamızın bizimle paylaştığı mükemmel bir püf nokta vardı: harita- ölçek anlatırken tahtaya birebir, yüzünü çiziyo; sonra küçültüyo. Ben de bundan yola çıkarak kendi Osmanımı yarattım. ölçek büyüdükçe osman küçülüyor ve civarındaki evler görülüyor. Örnek güzel ama tahta alıp başını gidiyo. İşte,var mı elimizde buna benzer örnekler, püf noktalar; burda bi hatırlatma yapmış olmak istedim.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 23 Temmuz 2008, 11:05:23 »

Konularla ilgili materyalleri projeksiyon ile gösterince tahtanın kullanımında biraz azalma oldu bende,flaş animasyonlar,sunular ve buna banzer materyaller ile konu ilgi  çekici  hale geliyor,bu nedenle tahtaya çoğu zaman, çizim yapma ,yazı yazma gereğini hissetmiyorum,ama tabiki tahta kullanmayı  tamamiyle terk etmiş değilim,tahta kendisini çok kullanılmış hissetmesin ,psikolojisi bozulmasın diye gerektiği zaman kullanıyorum Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Temmuz 2008, 11:30:51 »

Konularla ilgili materyalleri projeksiyon ile gösterince tahtanın kullanımında biraz azalma oldu bende,flaş animasyonlar,sunular ve buna banzer materyaller ile konu ilgi  çekici  hale geliyor,bu nedenle tahtaya çoğu zaman, çizim yapma ,yazı yazma gereğini hissetmiyorum,ama tabiki tahta kullanmayı  tamamiyle terk etmiş değilim,tahta kendisini çok kullanılmış hissetmesin ,psikolojisi bozulmasın diye gerektiği zaman kullanıyorum Smiley

Cheesy Grin Cheesy Wink Grin Cheesy
alın benden de o kadar; zaten bizim alanımızın güzelliği bu. Velakin, size şöyle deseler ne yaparsınız:
- teknolojiyi güzel kullanıyosunuz; evet bu güzel ama öğretmen, elinde hiç bir materyal olmadan da sadece tahtada , varlık gösterbilmeli"
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 23 Temmuz 2008, 11:39:02 »

Cheesy Grin Cheesy Wink Grin Cheesy
alın benden de o kadar; zaten bizim alanımızın güzelliği bu. Velakin, size şöyle deseler ne yaparsınız:
- teknolojiyi güzel kullanıyosunuz; evet bu güzel ama öğretmen, elinde hiç bir materyal olmadan da sadece tahtada , varlık gösterbilmeli"

Daha yakın yıllara kadar bu tür teknolojiler yaygın değildi,bizlerde tahtayı olabildiğince kullanıyorduk,ben özellikle 9.sınıfta  tahtayı kullanırken çok sıkıntı çekerdim çünkü zaman problemi yaşadığımız için şekilleri,işlemleri tahtaya acele acele çizmeye çalışırdım ,bir ressam kadat olmasada güzel şekil çizerim ayıptır söylemesi Smiley Ama teknolojinin devreye girmesinden sonra çok rahatladığımı söyleyebilirim,işimde kolaylaştı böylece.Kısaca zamanında tahtayıda çok kullandık Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #14 : 23 Temmuz 2008, 11:43:20 »

Kontinantel hocam; bu başlığı açmış olmanız beni çok sevindirdi.  + 
 İzmir' de belli başlı iyi tanıdığım çok iyi coğrafyacılar sene başı beni bu konuda uyardılar. Hatta öyle ki büyük boy resim defterlerine anlatacağım konunun tahtadaki sunumunu elimle çizmeye çalışıyodum. Ama ne yazıkk ki hala başarısızm. Tahtayı güzel kullanamıyorum. Yazım kötü, tahtayı savurgan ve düzensiz kullanıyorum. Karmakarışık oluyo; ders bitip sınıf boşalınca bi bakıyom arka sıradan nasıl görünüyo diye; genelde vasat. Sadece çok kontrollu gittiğimde tahtayı daha iyi kullanıyom; ayrıca Türkiye haritasını hala iyi çizemiyorum. Tahtadaki çizimlerin pek iyi değil. sağ elimi kullanıyorum, o yüzden burdaki bilgi çok güzel
Ancak renkli tebeşir ya da kalem kullanımın coğrafya derslerinde faydalı olcağı görüşündeyim.

Bu tür konularda yapılabilecek egzersizler var mı?

hocam bu zamanla alışacağınız bir durum bence en başında hepimiz böyleydik ama en azından 2 yıl hiç sorununuz kalmaz..
ha bu arada Türiya haritası çizemiyorsanız zamandan tasaaruf amaçlı dikdörtgen çizin ve bu konuda evde de bol bol eksersiz yapın..

Emeğe Saygı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic