Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: sosyal bilimler liselerinin işlevi bitiyor mu?  (Okunma Sayısı 5286 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Haziran 2011, 20:47:25 »

değerli arkadaşlar,

bilindiği üzere yeni yapılan (geçen yıldan itibaren) değişiklikle liselerde alan bölüm uygulaması fiilen kaldırılmış oldu.buna göre iki sene sonra herkes sadece lise mezunu olacak yani alansız..

bundan önce sosyal bilimler liseleri öğrencileri hem sosyal hem eşit ağırlık alanlarından avantajlı olarak sınava girmekteydi. şimdi yukarıdaki duruma göre sbl nin işlevinin yada avantajının sona erdiği söylenebilir mi?

bu okulların taban puanlarının düşme ya da kapanma ihtimalleri var mıdır?

fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2011, 21:16:08 »

Kapanmasa da hemen her ile açılmaya başlandı bu da kalitenin azalmasına yol açabilir. Halbuki başlangıçta sınırlı tutalacağı söylenmişti

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2011, 08:40:05 »

fuzuli hocamızın söylediği gibi  kapanma ihtimalinin yanında ,sayısının sınırlı tutulacağı söylendiği halde hemen her  ile açılıyor olması ,yeni açılan okulların genelde düşük puanla öğrenci alması,anadolu liselerinin sayısındaki artış ile öğrencilerin artık daha fazla seçeneklerinin olması vs. hem eğitimin hem yeni nesil öğrencinin kalitesini düşürdü....-kişisel görüşümdür-  bence alan seçiminin kaldırılması en çok sbl leri  olumsuz yönde etkiledi...

aynı konuyu  geçen sene  de tartışmıştık..

http://www.cografya.biz/forum/ynt-canlar-kimin-icin-caliyoruniversiteye-giriste-katsayi-tamamen-kaldirildi-t24537.0.html;msg188068#msg188068
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2011, 19:16:11 »

fuzuli hocamızın söylediği gibi  kapanma ihtimalinin yanında ,sayısının sınırlı tutulacağı söylendiği halde hemen hemen her açılıyor olması ,yeni açılan okulların genelde düşük puanla öğrenci alması,anadolu liselerinin sayısındaki artış ile öğrencilerin artık daha fazla seçeneklerinin olması vs. hem eğitimin hem yeni nesil öğrencinin kalitesini düşürdü....-kişisel görüşümdür-  bence alan seçiminin kaldırılması en çok sbl leri  olumsuz yönde etkiledi...

aynı konuyu  geçen sene  de tartışmıştık..

http://www.cografya.biz/forum/ynt-canlar-kimin-icin-caliyoruniversiteye-giriste-katsayi-tamamen-kaldirildi-t24537.0.html;msg188068#msg188068

evet daha önce de aynı konuyu tartıştık, ama konu dağılmıştı epeyce..burada katsayının etkisini biraz daha dar anlamda sbl ler için düşünelim...
j.m.229
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2011, 20:19:34 »

fuzuli hocamızın söylediği gibi  kapanma ihtimalinin yanında ,sayısının sınırlı tutulacağı söylendiği halde hemen hemen her açılıyor olması ,yeni açılan okulların genelde düşük puanla öğrenci alması,anadolu liselerinin sayısındaki artış ile öğrencilerin artık daha fazla seçeneklerinin olması vs. hem eğitimin hem yeni nesil öğrencinin kalitesini düşürdü....-kişisel görüşümdür-  bence alan seçiminin kaldırılması en çok sbl leri  olumsuz yönde etkiledi...

aynı konuyu  geçen sene  de tartışmıştık..

evet daha önce de aynı konuyu tartıştık, ama konu dağılmıştı epeyce..burada katsayının etkisini biraz daha dar anlamda sbl ler için düşünelim...
doğrusu, ben de arkadaşların yorumlarını merak ediyorum...
--  Smiley umarım değerli yorumlarınızdan bizi mahrum bırakmazsınız Smiley--
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2011, 21:19:14 »

Sbl' de çalışmış biri olarak bir coğrafyacı için gidilebilecek en iyi okul türü olduğunu düşünüyorum dersleriniz öğrenciler tarafından en önemli derslerden biri olarak algılanır. Alan seçimi kalkmış olsa da öğrenci profili sosyal bilimler ağırlıklıdır en popüler bölümler hukuk ve kamu yönetimidir.o nedenle bence bu okullar, fen liselerinin sosyal alanda karşılığı olarak, biz coğrafyacılar için büyük bir şanstır. bu bağlamda sayıları hiç olmassa belli başlı iller düzeyinde tutulmalı, fen liselerinde olduğu gibi ilçelerde de açılmamalıdır. Özellikle tübitak olimpiyatlarında sosyal alanda yapılan projelerle adlarından sıkça ettiren bu okullar, ders dışında bilimsel proje ve ekip çalışması yapmak isteyen arkadaşlar için de oldukça cazip okullardır.

smiler
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2011, 04:07:28 »

Zaten bu okulların açılması gereksizdi...
Milli eğitime hizmet amacıyla açılmadılar.
j.m.229
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2011, 14:28:56 »

bence de...
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2011, 15:42:33 »

Tam tersi iyi ki böyle okullar var. daha önce de söyledim bu okullar fen liselerinin sosyal alanda karşılığıdır. belki henüz onlar kadar isim yapmamışlardır. Ancak kendi alanlarında en başarılı okullar arasında yer alır Mesela benim çalıştığım sosyla bilimler lisesi üniversiteye öğrenci yerleştirmede fen lisesini(%65) geçerek %83'lük başarısıyla il birinci olmuştu. İnşallah bütün arkadaşlara böyle kaliteli okullarda çalışmak nasip olur.

alpaslan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2011, 16:32:58 »

bu okullara gelen öğrenciler zaten belli bir sevide ve alanını belirlemiş oluyor eğitimin kalitesinde öğretmeninde önemi var o yüzden okulun adından çok çalışan bir idare ve idealist öğretmnler olduğu surece eğitim hedefine ulaşır. bu okullar az açılırsa zamanla fen liseleri gibi olur.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 17 Haziran 2011, 20:50:52 »

Tam tersi iyi ki böyle okullar var. daha önce de söyledim bu okullar fen liselerinin sosyal alanda karşılığıdır. belki henüz onlar kadar isim yapmamışlardır. Ancak kendi alanlarında en başarılı okullar arasında yer alır Mesela benim çalıştığım sosyla bilimler lisesi üniversiteye öğrenci yerleştirmede fen lisesini(%65) geçerek %83'lük başarısıyla il birinci olmuştu. İnşallah bütün arkadaşlara böyle kaliteli okullarda çalışmak nasip olur.

hocam bu oranlar çok sağlıklı fikir vermiyor. okulunuz başarılı olabilir ama fen lisesinden daha başarılı olduğunu sadece üniversiteye yerleşen öğrencilerin yüzdesine bakarak söyleyemezsiniz.

DEÜ
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2011, 21:57:27 »

hocam bu oranlar çok sağlıklı fikir vermiyor. okulunuz başarılı olabilir ama fen lisesinden daha başarılı olduğunu sadece üniversiteye yerleşen öğrencilerin yüzdesine bakarak söyleyemezsiniz.

Ben de zaten üniversiteye öğrenci yerleştirme de dedim. Bir de sayın hocam zaten edebiyat ve sosyal bilimler alanında başarı oldukça yüksek

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic