Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: slayt ve sunumların kullanımı  (Okunma Sayısı 6511 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« : 26 Eylül 2007, 21:29:14 »

arkadaşlar konularımızla ilgili slayt veya sunumlardan nasıl yararlandığınızı yöntem ve teknik olarak bizlerle paylaşırsanız sevinirim.konuyu açmaktaki maksadım genelde nasıl değerlendirildiği ile ilgili olmakla beraber fiziki şartlarında ortaya konması(farklılıkların).
    önceki yıllardan öğrencilerimden gelen eleştiri:öğretmenin işi neredeyse tamamen bilgisayara yıktığı,fotoğraf baktırıp metin okuttugu ve oturduğu yönünde. buna bağlı olarakta konuların eksik kavrandığı ve anlaşılmadığı fikrindeler.hatta ilk bilgisayar,sunum,slayt dediğimde aman hocam diyenler oldu.buna karşılık aldığım karar şu oldu:her konuyu görsel materyaller kullanarak ,yapılan araştırmaları sınıfta değerlendirerek ,tartışarak ele alıp bölüm veya konu sonunda eğer uygun şartlar olursa 25-30dk.slayt veya sunum gösterileriyle konuyu tamamlayacağım.
     sizler ne dersiniz?fikirlerinizi ve ortaya eleştiri-tavsiyelerinizi bekliyorum.teşekkürler.

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
fashion
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2007, 21:34:53 »

kesinlikle size katılıyorum hocam.dersi sadece sunumla anlattığımda öğrencinin bir süre sonra dersten koptuğunu gözlemledim.bu nedenle sunumu konu bitiminde tekrar amaçlı uyguluyorum.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2007, 21:59:17 »

Hocam bende slaytlarla işlenen dersin verimsizliğini farkettim ve eski sitemime geri döndüm ancak slaytı kapatmadım. Çünkü konunun işlenişinde ihtiyacım olan resim ve grafiklerin yansır vaziyette olmasıda çok faydalı. Ama inanın taşlar konusunu bir kaç taş örneğini sınıfta gezdirirken işlemek kadar kalıcısı yok. Ancak kullanım alanlarını örneklerken yine slayta döndüm. Birde örneğin iklim konusunu işlerken ilk önce örneğin rüzgarın oluşumunu anlattıktan sonra sorular gelmeye başladığında bir dk deyip bir rüzgar animasyonu ya da videosu izletildiğinde de çok kalıcı oluyor. Yani slayta geçmeden önce slaytı cazip hale getirmek gerekir.

Fahrettin ASPİRİN
bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2007, 22:29:50 »

hadi  arkadaşlar düşüncelerinizi bekliyorum

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2007, 22:49:11 »

arkadaşlara katılıyorum bende daha önce sinevizyonu çok sık kullanıyordum ancak öğrencilerin bir süre sonra bundan sıkıldıklarını ve orada ders işlemek istemediklerini farkedince daha az kullanmaya başladım.

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2007, 03:52:07 »

sıkıntılarmız aynı öğrenci yapısı, psikolojiside, problemler de aynı.
*slayt karanlık bir ortamda sunuluyor,
*öğretmen dikkatini bilgisayar kumanda etmeye(mause ile kumanda), slaytlara bakarak anlatmaya çeviriyor.
*göz temesı kesilen öğrenci karanlıkta esnemeye başlıyor.
*bir kısmıda kendini sinema salonunda hissedip, sandalyeye yayılarak mayışıyor..bunda başka öğretmenlerimizin projeksiyon cihazı ile filim seyrettirmeside etkili(örn:ingilizce eğitimi için)
*ben sunu izlemenin ;sınıfın bir yarısı için sınıf ortamından daha verimli, diğer yarısı için daha verimsiz olduğunu düşünüyorum..
çözüm denildiği gibi haftalık derslerin1/3, 1/4 ü sunuya ayrılabilir.

perihel
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ya bir yol ver ,ya bir yol bul ya da yoldan çekil.

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2007, 06:39:20 »

derslerin bir bölümünde slaytların kullanılmasını doğru buluyorum.Arkadaşlar tespitlerinde haklı.Loş bir ortamda çocukların uykusu da geliyor.Pasif kalıyorlar ve bu onları sıkıyor.yeterince not da edemedikleri için kopuyorlar.Uygulamaların geliştirilmesi daha yararlı alur ve sunumların bir kısmı öğrenciye yaptırılmalı

YA BİR YOL VER, YA BİR YOL BUL, YA DA YOLDAN ÇEKİL
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2007, 08:04:01 »

Bülent hocam. Bence 25-30 dakika bile slayt ve sunum için fazla. Slayt ve sunum için bence en fazla 15 dakika ayrılabilir.
cemre.
Sürekli Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2007, 10:16:22 »

ben işlediğim bazı konularla ilgili belgesel filmde izletiyorum. çok ilgilerini çekiyor.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2007, 10:27:31 »

Hocam benim tavsiyem şu slayt kesinlikle konuyu bütünüyle anlatan bir slayt olmamalı sadece bir kaç önemli resim , grafik ve animasyon olmalı slaytlarda o kadar konu anlatılırken sırası geldiğinde slaytla o merak edilen hedef gösterilen kavram yansıtılmalı. Ben ışıkları ve slaytı açık bırakıyorum bazen anlık olarak slayta dönüp tekrar derse devam ediyorum. Boşa elektirk diyeceksiniz belki ama eh artık o kadar maasraf olsun iyi bir öğretimin şartlarını arıyoruz. Dersten öğrenciden sonra çıkıp mutlaka ışıkları ve klimalıysa sınıfın klimasını kapatırım. Smiley

Fahrettin ASPİRİN
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2007, 11:00:24 »

Arkadaşlar,bizim uygulamamız,öğrencinin sunum hazırlaması şeklinde.Her sınıfta gruplar var,öğrenciler grup çalışması ile sunum hazırlayıp ders anlatıyor.Bizler kendi dökümanlarımızla takviye yapıyoruz.Daha iyi bir yöntem olduğunu zannediyorum...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2007, 13:27:58 »

Görüşünüze katılıyorum hocam. Ben de öğrencilerimden sunu hazırlamalarını istiyorum. Onlar araştırmalarını yapıyorlar, hazırlıyorlar, ben gerekirse düzenlemeleri ve katkıyı yapıyorum. Animasyon ve diğer hareketli medyaların mutlaka gösterilmesi taraftarıyım. Fakat sunu işine çok fazla ağırlık verince, derste "tv'de dizi seyretme" türünden bir mod oluşuyor. İlgileri kalmıyor yani. Projeksiyonu ara sıra kullamakta fayda var...

Arkadaşlar,bizim uygulamamız,öğrencinin sunum hazırlaması şeklinde.Her sınıfta gruplar var,öğrenciler grup çalışması ile sunum hazırlayıp ders anlatıyor.Bizler kendi dökümanlarımızla takviye yapıyoruz.Daha iyi bir yöntem olduğunu zannediyorum...
mustafaali
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2007, 16:29:31 »

Aynı olumsuzlukları geçen yıl ben de yaşamıştım.Bu yıl ünite sonunda genel bir tekrar amaçlı ve soru çözümü için kullanacağım.
ender
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2007, 16:41:07 »

bende arkadaşlara katılıyorum bazen çok güzel oluyor bazen de hiç iyi olmuyor
memzin
Uzman Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2007, 16:46:26 »

Açıkçası hep öğrenciler üzerinde ki olumsuzluklardan bahsediliyor ama inan ki son iki yıldır kendimi çok pasifleşmiş hissettim. Hatta gerilediğimi düşündüm bir anda.Bu yıl sunum kullanımını derslerin toplam süreleri içerisindeki oranını çok  fazla tutmuyorum.Gösterilmesi gereken reism , animasyon ve belgeseller için kullanacam. Ders anlatım amacıyla pek  kullanmayı düşünmüyorum.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic