Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: sınıf geçme yönetmeliğindeki değişiklik ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 5072 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Şubat 2007, 12:09:44 »

23 aralık 2006 tarihli sınıf geçme yönetmeliğinde yapılan değişiklite 29. madde:
   "bir dersin yıl sonu puanı;
    a)birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır."  diyor.
   ayrıca aynı maddenin son paragrafında:
  "Dönem puanlarının aritmetik ortalaması hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.Bu  yolla elde edilen yıl sonu puanlarının nota çevrilmesiyle yıl sonu notu bulunur" diyor.

Buna göre :
  A) Birinci dönem notu 25 puan karşılığı 1 olan öğrenci, ikinci dönem 45 puan karşılığı 2 olan notu aldığında o dersten geçerken, şimdi ise öğrencinin o dersten geçebilmesi için en az 65 puan mı alması gereklidir?
  B) Sizin okullarınızda yönetmelik değişikliğinden sonra karnede  dönem sonu puanı mı yoksa dönem sonu notu mu yazıldı?
  C) Eğer sadece not yazıldıysa öğrenci karnesine düşen puanı tam olarak nerden bilip 2. dönem ona göre kaç puan düşürüp geçebilecek?

doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2007, 18:38:55 »

anlaşılan herkes olayı kavramış,bir ben kalmışım soru işareti olan.......

kelebek
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2007, 18:42:39 »

kimse tam olarak kavrayamadı biz de dönem sonu not olarak yazıldı
özlemkul
Yeni üye
*

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2007, 19:08:49 »

bizdede dönem sonu notu yazıldı,puan yazılmadı. bu yönetmelikle ilgili daha çok değişiklik yaparlar.hem eski sistemleri mezun etmek için ellerinden geleni yapıyorlar hemde birinci dönem 25(1) alan öğrencinin ikinci dönem geçebilmesi için 65(3) alması gereken bir yönetmelik çıkarıyorlar. ben bu çelişkiyi hala anlayamadım.
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2007, 19:45:20 »

1.Dönem not ortalaması yazıldı ancak 2.dönem sonunda puan yazılacak,sanırım bu durum öğrencinin daha çok derse katılması ve daha iyi çalışması anlamında faydalı olacak .Öss konusunda da öğrencilerin 4 yıl boyunca çalışmasının ,emeğinin karşılığı verilecek,tabi her okulda objektif bir değerlendirme yapılırsa....
   Öğrencinin başarısızlığı söz konusu ise ilgili öğretmenden puan ortalamasını öğrenip kendini bu duruma göre ayarlaması gerekir,gerçi dönem sonunda sözlü notları sınıfta okunmuş olmalı eee zaten yazılı notlarınıda bildiğine göre puan ortalaması zaten belli demektir.

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
haliç
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2007, 19:49:24 »

hocam aynı sıkıntıları paylaşıyoruz, nasıl olacağı konusunda yöneticiler net bir şey söyleyemiyor.bizde de 1.dönem sonunda not yazıldı,puan yazılmadı,dediğiniz gibi öğrenci sınıf geçmek için kaç puana ihtiyacı olduğunu bilemiyor.bilen biri varsa lütfen bizi aydınlatsın...
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2007, 19:51:08 »

1.Dönem not ortalaması yazıldı ancak 2.dönem sonunda puan yazılacak,sanırım bu durum öğrencinin daha çok derse katılması ve daha iyi çalışması anlamında faydalı olacak .Öss konusunda da öğrencilerin 4 yıl boyunca çalışmasının ,emeğinin karşılığı verilecek,tabi her okulda objektif bir değerlendirme yapılırsa....
   Öğrencinin başarısızlığı söz konusu ise ilgili öğretmenden puan ortalamasını öğrenip kendini bu duruma göre ayarlaması gerekir,gerçi dönem sonunda sözlü notları sınıfta okunmuş olmalı eee zaten yazılı notlarınıda bildiğine göre puan ortalaması zaten belli demektir.

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2007, 20:15:54 »

biz de  de not yazıldı 2. dönem puan yazılacak doğan ege arkadaşımız nasıl bilinip de geçirilecek diyor.Puanlar idarenin bilgisayarlarında kayıtlı.bizim telaş etmemize gerek yok idare işini bilir.saygılarımla...

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2007, 20:47:06 »

biz de  de not yazıldı 2. dönem puan yazılacak doğan ege arkadaşımız nasıl bilinip de geçirilecek diyor.Puanlar idarenin bilgisayarlarında kayıtlı.bizim telaş etmemize gerek yok idare işini bilir.saygılarımla..

telaş yaptığım yok,puanlar benim elimde de var.benim anlamadığım karneye puan neden yazılmadığı.madem yeni sistemi puan üzerine kurulmuş,öğrenci bunları karnede görüp ona göre davranmalı diye düşünüyorum.tabiki hesabını yapan,yazılı-sözlü notlarını toplayıp bölen öğrenciler vardır.
emir
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2007, 21:18:24 »

Benim dikkatimi çeken bir konudan bahsetmek istiyorum.Gerçi konu ilköğretim karneleri ile ilgili ama.Karnede seçmeli ders olan ve notu bulunmayan bilgisayar dersinin ders saati sayısı ağırlıklı ortalamaya katılıyor.Bu doğru mudur.Bana pek doğru gelmedi.Çünkü ağırlığını alacağımız bir not yok karnede ama ders saati sayısı hesaplamaya katılıyor.Ne dersiniz?
ykecici
Genel Moderator

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2007, 21:37:59 »

A- Orta öğretim Kurumları sınıf geçme ve sınav yönetmeliği yapılan son değişiklikler sınıf geçme konusunda bir yenilik getirmemiştir. Sınıf geçme yi düzenleyen yönetmeliğin 32, 33, 34 ve 35. maddeleri aynen korunmuştur. Yani öğrencinin sınıf gecmesi dönem puanı ile değil yıl sonu notu ve yıl sonu not ortalaması ile yapılacaktır.

Son değişiklikler ile Yönetmelikte yer alan "Ağırlıklı puan ve yılsonu ağırlıklı not ortalaması  diploma puanı" kavramlarının amacı öğrenciler arasındaki seviye farklılıklarının ortaya konulmasında "5 lik not sisteminin" yeterince belirleyici olmamasıdır. 2007 ÖSS sınavındada 100 lük not sistemi kullanılacaktır. 01/02/2007-26421 RG de yayımlanan değişiklik yönetmeliğinin geçici 5. maddesi bu güne kadar 5 lik not sistemi ile verilen yılsonu ağırlıklı not ortalamalarının 100 lük sisteme nasıl çevrileceğini açıklamaktadır.

B- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19/01/2007 tarihinde kabul ederek duyurduğu İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumlarında kullanılacak karne, not fişi,sınıf geçme defteri, diploma defteri, tasdikname ve öğrenim belgeleri şekil ve içerik olarak yenilenmiştir. Yayımlanan karne örneğinde dönem sonu puanının yazılacağı bir bölüm bulunmamaktadır.  Dönem notları 5 lik not sistemine göre yazılacaktır. Ancak bu karne örneğinde hem önceki yıllarda alınan notlar gösterilebilmekte hemde önceki yıllara ait ağırlıklı yıl sonu başarı puanı için bir bölüm bulunmaktadır. 1. Dönem sonunda dağıttığımız karneleri hazırlarken önceki yıllara ait yıl sonu başarı puanı  nasıl hesaplandığı bilinmediği için yazılamamıştır. Orta Öğretim Genel Müdürlüğünün 01/02/2007 tarihli yönetmelik değişikliğinde önceki yıllara ait yıl sonu başarı puanın nasıl hesaplanacağı daha sonra açıklanmıştır.

C- Öğrencilerin sınıf gecmesi 5 lik not sistemine göre olacağı için  derslerinin dönem puanını bilmesine gerek yoktur. Yönetmeliğin 32. maddesine göre: Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İkinci dönem notunun, en az "Geçer" ancak birinci dönem notu "Etkisiz" ise ikinci dönem notunun en az "Orta",
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin yıl sonu beceri sınavı notunun en az "Geçer"
olması gerekir.
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2007, 09:49:00 »

işimiz zor . . .  Wink
erdoğanbayar
Deneyimli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2007, 11:05:04 »

100 lük puan sistemi geliyor diye sevinirken,hüsrana uğradım.Dünyada bu kadar adaletsiz not sistemine sanırım rastlanmaz.Çünkü; 55  puan ile 69  aynı not diliminde.Eskiye göre ne değişti?Zaten karne hariç puan diğer evraklara yazılıyordu.Bu sistem öğrenciyi tembelliğe,beleşciliğe itiyor,ayrıca çalışan öğrencinin hakkı gasp ediliyor.Kaç öğretmen 40 alan öğrencinin  notunu 45,66 alanın notunu 70 yapmıyor? O zaman hakkıyla 100 alan öğrenciye 110 vermek gerekmez mi?100 lük sistem tam uygulansa 54 alan 54 de kalır. Sanırım sizlerin okulunda da dönem sonu öğrenciler gelip aman hocam ortalamam 80 ama 85 düşürebilirmisiniz diye.Ondan sonra adaletsiz bir yarış,çalışmadan kazanmaya çalışan bir toplum.85 puanın notu 5 olmasa öğenci niye 85 için yalvarsın.İnşallah bir gün bu adaletsizlik düzelir.Puan varken notun mantığı ne?
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2007, 11:16:20 »

A- Orta öğretim Kurumları sınıf geçme ve sınav yönetmeliği yapılan son değişiklikler sınıf geçme konusunda bir yenilik getirmemiştir. Sınıf geçme yi düzenleyen yönetmeliğin 32, 33, 34 ve 35. maddeleri aynen korunmuştur. Yani öğrencinin sınıf gecmesi dönem puanı ile değil yıl sonu notu ve yıl sonu not ortalaması ile yapılacaktır.

Son değişiklikler ile Yönetmelikte yer alan "Ağırlıklı puan ve yılsonu ağırlıklı not ortalaması  diploma puanı" kavramlarının amacı öğrenciler arasındaki seviye farklılıklarının ortaya konulmasında "5 lik not sisteminin" yeterince belirleyici olmamasıdır. 2007 ÖSS sınavındada 100 lük not sistemi kullanılacaktır. 01/02/2007-26421 RG de yayımlanan değişiklik yönetmeliğinin geçici 5. maddesi bu güne kadar 5 lik not sistemi ile verilen yılsonu ağırlıklı not ortalamalarının 100 lük sisteme nasıl çevrileceğini açıklamaktadır.

B- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19/01/2007 tarihinde kabul ederek duyurduğu İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumlarında kullanılacak karne, not fişi,sınıf geçme defteri, diploma defteri, tasdikname ve öğrenim belgeleri şekil ve içerik olarak yenilenmiştir. Yayımlanan karne örneğinde dönem sonu puanının yazılacağı bir bölüm bulunmamaktadır.  Dönem notları 5 lik not sistemine göre yazılacaktır. Ancak bu karne örneğinde hem önceki yıllarda alınan notlar gösterilebilmekte hemde önceki yıllara ait ağırlıklı yıl sonu başarı puanı için bir bölüm bulunmaktadır. 1. Dönem sonunda dağıttığımız karneleri hazırlarken önceki yıllara ait yıl sonu başarı puanı  nasıl hesaplandığı bilinmediği için yazılamamıştır. Orta Öğretim Genel Müdürlüğünün 01/02/2007 tarihli yönetmelik değişikliğinde önceki yıllara ait yıl sonu başarı puanın nasıl hesaplanacağı daha sonra açıklanmıştır.

C- Öğrencilerin sınıf gecmesi 5 lik not sistemine göre olacağı için  derslerinin dönem puanını bilmesine gerek yoktur. Yönetmeliğin 32. maddesine göre: Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İkinci dönem notunun, en az "Geçer" ancak birinci dönem notu "Etkisiz" ise ikinci dönem notunun en az "Orta",
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin yıl sonu beceri sınavı notunun en az "Geçer"
olması gerekir.

EVET...
benim de ulaştığım sonuç bu.yani puanların ortalaması alınacak ama bu ortalama 2. dönem sonunda 45'i geçmese bile öğrenci NOT olarak 2 yi bulmuşsa geçecek. puanlar ise yıl sonu notu, diploma notu vb.. şeylerin hesaplanmasında kullanılacak.
  benim kafamın karışmasına sebep olan da bazı arkadaşların zümre tutanaklarıydı.(bazılarını bu siteden indirdim muhtemelen-onlara da teşekkürler bu arada-)tutanaklarda bu durum yanlış ifade edilmiş bazı arkadaşlar tarafından....
bilgilerinize......
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2007, 14:22:50 »

Tesbitiniz doğrudur doğaege,sınıf geçme yine eskisi gibidir...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic