Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS için düşünülen İngiliz modelinden rektörler rahatsız  (Okunma Sayısı 5965 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Mayıs 2008, 21:12:36 »

Rektörler İngiliz modeline sorun yaratır diye tepki gösterdi.

Üniversiteye giriş sisteminde düşünülen İngiliz modeline rektörler "sorun yaratır" diye tepki gösterdi. Üniversitelerden ve eğitim kurumlarından görüş alınmadan açıklanan sistemin, sorun yaratacağını belirten rektörler, "sistemin değiştirilmesi ülkemizde sorun yaratır" mesajı verdi.

YÖK Başkan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın açıkladığı üniversiteye giriş sistemi üniversitelerden tepki aldı. Özcan'ın İngiliz Modeli olarak açıkladığı sistem ile tek sınav dönemi bitecek ve öğrenciler yılda birkaç kez ve istediği zaman sınava girebilecekler. Öğrenciler bir ay matematik, diğer ay coğrafya sınavına girebilecek ve notu düşük olan sınavı yenileyebilecek. Seçtikleri branşlarda imtihan olacak olan adaylar için puan sınırını üniversiteler belirleyecek. Sistemin asıl yapılma sebebi olarak gösterilen durumda katsayının kalkacak olması.

Devamı:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=74023&cat=200&dt=2008/05/13
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2008, 21:18:38 »

sanki bizim ortaöğretim kurumlarımızın altyapısı buna uygunmuş gibi gene ithal bir sistem getiriliyor. Üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik yapmak istiyorsanız Orta öğretim kurumlarında toptan bir değişiklik yapmanız gereklidir. (Sadece sesli düşünüyorum.)

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
isfahan
Sürekli Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2008, 23:18:18 »

bu sınavın adaletsiz olduğunu düşünenler önce ilk ve ortaöğretimi güzelce ve iyi bir niyetle düzgün bir hale getirmeliler.eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.o yüzden ilk ve ortaöğretim olması gerektiği gibi olursa -ki üzerine basa basa söyleyebilirim  istenirse olur- o zaman sorunların çözüm yoluna girdiğini de görürüz.binanın temelinde sağlamlık olmayınca üstünü dünyanın en sağlam malzemesinden yapsan ne olacak tutmaz kardeşim.

sınıfın düzenini ve disiplini bozan, öğretmene derste kan kusturan,öğrencilik dışında okula başka her amaçla gelen,ders çalışmayan,ve de kötü niyetli (adam olmaya niyeti olmayan ve asla da olmayacağı belli olan) bir kısım şahısların eğitim hakkı adı altında  eğitimin canına okumasına zemin hazırlayan ve bu zemini koruyan bir anlayışla bu iş olmaz kardeşim.

bir de çocuğuna her türlü kötülüğü yapan  bütün kişi, kurum ve kuruluşlara karşı -................... yemediğinden dolayı- gıkını çıkaramayan fakat yediği haltlar yüzünden öğretmeninden en hafif bir şekilde bile olsa bir tepki alan çocuğunu -sahipsiz değilya bizim kuzucuğumuz pardon aslan parçası mı demeliydim acaba?-savunmak adı altında okul basan devletin hem de devletin  öğretmenini  döven bıçaklayan ve hatta öldüren velilerle bu iş hiç olmaz.

çocuğuna öğretmen bir fiske vurdu veya mesela ne bileyim bir iki kötü söz söyledi diye okul basıp öğretmen döven,bıçaklayan,şişleyen veliler önce bu gibi talepleri öne çıkarsınlar.

Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2008, 05:56:32 »

yani bence şuan ve şuana kadar kullanılan sistemlerin hepsi yanlıştı.yeni getirilecek sisteminde yeniden düşünülmesi gereken yönleri var.ama bütün lise öğrenimini sadece 3 saate almaktansa bu yönüyle güzel.yani birkaç kez sınav hakkı olursa iyi.

Kayracan
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2008, 07:15:58 »

Yeni getirilmek istenen sistemin bence iyi yanları var. Eski sisteme göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii İngiliz sisteminin aynısını Türkiye'de uygulamak uygun olmaz. Alt yapımız yeterli değil. İngiliz sistemi Türkiye şartlarına göre değiştirilerek uygulanmalıdır.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2008, 09:49:17 »

ALES, KPDS gbi sınavları yıda iki kez yapıyor ya ÖSYM. Ve girenlerin çoğu başarılı olamıyor ya. Öss neden bir kaç defa olamasın ki! Rektörlerin derdi sistem falan değil.Mesele çok açık. Arkadaşlar katsayı meselesine bozulmuşlar.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2008, 11:40:54 »

ALES, KPDS gbi sınavları yıda iki kez yapıyor ya ÖSYM. Ve girenlerin çoğu başarılı olamıyor ya. Öss neden bir kaç defa olamasın ki! Rektörlerin derdi sistem falan değil.Mesele çok açık. Arkadaşlar katsayı meselesine bozulmuşlar.
Değiştirilmek istenmesinin başka bir amacı mı var?
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2008, 13:34:26 »

Bütün çivileri sökülmüş bir eğitim sistemini, yukarıdan aşağıya düzeltmek mümkün mü?Bunu yapmaya çalışmak havanda su dövmekten öteye gitmeyecektir.Asıl sorunu çözmeden Dünya'nın en iyi öss sistemini bile getirsen sorunu çözemezsin. Bir söz aklıma geldi.'' sivri sinekleri öldürmekle sıtmayı yok edemezsin.Önemli olan sivri sineğin kaynağını yok etmektir.''

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2008, 13:49:19 »

Her gelen egosunu tatmin etmek için ben yaptım benim eserim nidalarıyla eğitim sisteminin içine turp doğruyor(Ayıp olmasın diye böyle dedim yoksa siz aslını biliyorsunuz).

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2008, 15:29:26 »

yoksa siz adaletsizliğimi savunuyorsunuz acaba

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2008, 15:48:12 »

Tabi ki yeni bir sistem getirilirken alt yapısı hazırlanmalı. Ancak katsayı adaletsizliğini de düşünmeleri gerekiyor. Ben meslek lisesinde çalışıyorum. Umudu olmayan öğrencilere ders anlatmak o kadar zor ki Huh?
tekins
Yeni üye
*

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2008, 17:28:59 »

kendi eğitim sistemimize uygun bir model oluşturamadığımız sürece daha çok model bulur deneriz.ne kadar hazırcı bir toplum olduk böyle
neden bizim kendimize has bir eğitim sistemimiz olmasın bu kadar aciz bir toplummuyuz
niye başka ülkelerenden medet umuyoruz ki...
ama sorunu çözmek yerine herkes kolayı seçiyor maalesef.
beyazmelek
Sürekli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2008, 17:47:38 »

bence bu sistem getirilirse iyi olur katsayıda kaldırılır yani istediğin bölümden istediğin mesleği seçersin daha güzel olur uygulansın bu sistem

HEPİMİZ HAYATIN KISALIĞINDAN SÖZ EDERİZDE BOŞ GEÇEN ZAMANIMIZI NASIL KULLANACAĞIMIZI BİLMEYİZ
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2008, 18:50:47 »

ben de rektörlerin bilim üretmemesinden rahatsızım.devletin onca imkanı ellerindeyken her şeyden rahatsız olurlar ve içlerine sindiremezler.ben de bilimi  ve aydınlığı üretmeyen/üretemeyen topluma öncülük etmekten çok uzakta olan rektörleri içime sindiremiyorum.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Mayıs 2008, 19:20:10 »

Milli Eğitim  ne zaman  milli  bir  uygulamayı hayatta geçirecek  merak ediyorum..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic