Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğretmenlere Grev Hakkı  (Okunma Sayısı 5296 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Mayıs 2008, 23:08:45 »

Öğretmenlere grev hakkı geliyor
Sendikalar Yasası'n baştan aşağıya değiştiren yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Teklifte sendika kurucusu olmak için Türk vatandaşı olma şartı kaldırılıyor, üye olma yaşı ise 16'dan 15'e düşürülüyor.
23 / 05 / 2008 00:54

Düzenleme yasalaşırsa sendikalar yurtdışında temsilcilik açabilecek. Öğretmenler ve toplu ulaşım araçlarında çalışanlar da artık grev yapabilecek.

Buna göre sendika kurucusu olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmayacak, yani yabancılar Türkiye'de sendika kurabilecek.

Üyelik yaşı 16'dan 15'e düşürülecek. En az 7 kişi sendika kurabilecek.

Sendikalara üye olmak veya üyelikten ayrılmak için gereken noter şartı da kaldırılıyor. Böylece sendikalar her bir noter onayı için 150 YTL'den yani büyük mali külfetten kurtulacak.

Sendikalar ve konfederasyonlar uluslararası faaliyette ve işbirliğinde bulunabilecek, yurtdışında temsilcilik açabilecek.

Teklif, aynı içerikteki iş kollarının sayısının azaltılmasını da amaçlıyor. Mevcut sistemde 28 olan işkolu sayısı 19'e indiriliyor.

Yetkili sendikanın belirlenmesinde yüzde 10 olan baraj kaldırılıyor. Teklife göre, sendikalar ticaretle uğraşamayacak ancak nakit gelirlerinin yüzde 40'ından fazla olmamak kaydıyla sanayi ve iktisadi kuruluşlara yatırım yapabilecek.

Teklifteki en önemli değişikliklerden biri ise eğitimcilere, toplu taşıma araçlarında çalışanlara ve bankacılara grev ve lokavt hakkının tanınması.

Özel okul ve dersanelerde görev yapan öğretmenler de grev yapabilecek. Ancak itfaiyecilere, cenaze ve defin işleri ile su, elektrik, doğalgaz sektörlerinde çalışanlara grev ve lokavt hakkı yok.

haber7
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2008, 23:09:26 »

Acaba gerçek olur mu? Yoksa oyalama taktiğimi?
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2008, 04:42:38 »

Hak aramaya sonuna kadar destek veririm ama sağlık, güvenlik ve eğitimde grev olayına pek sıcak bakamıyorum.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2008, 05:32:36 »

Olmayacak duaya amin denilmez,bunun altında  mutlaka bir çapanoğlu vardır :Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2008, 10:43:14 »

Hak aramaya sonuna kadar destek veririm ama sağlık, güvenlik ve eğitimde grev olayına pek sıcak bakamıyorum.
verilen haklar kötü niyetli kullanılmazsa ne gibi sorun olur ki? Bence Öğretmenlerinde bu hakkı olmalıdır.
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2008, 10:55:37 »

kötü niyetli kullanım olmasa ülkemizde çok şey değişseceğine inanıyorum.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2008, 11:04:27 »

Hak verilmez, alınır.Ve Mücadele ile kazanılır.Lütuf olarak verilen sözde haklar oyalamacadan başka birşey değildir.Geri alınması da çok kolaydır.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Mayıs 2008, 12:41:50 »

Valla hocam şöyle söyleyeyim.
Öğrenciler sınıflarda beklerken benim dışarda olmam? ne bileyim biraz öğrencilere haksızlık gibi geliyor.
Ki biz lisedeyiz.
Ya ilköğretim. Sınıf öğretmenlerini bir de düşünün 6-7 yaşındaki çocuklar.Sınıfta bırakılıp gidilecek.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Mayıs 2008, 12:57:38 »

Grev hakkın gelse ne olacak ki? Grev hakkı olan herkes bu ülkede iyi şartlarda yaşamıyor ki!.....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2008, 13:11:12 »

Grev iyidir. İyi değildir diyen patronlardır. Patron patrondur işveren de olsa, devlet de olsa...
 Bu sayede belki öğretmenin kaybolan prestiji geri gelir, değeri anlaşılır. Öğrenciler mağdur olur edebiyatı da(sözüm meclisten dışarı) gerçekçi değildir. Öğretmen mağdur olunca öğrenci daha çok etkileniyor bundan.
Bu işler duygusal bakılacak işler değildir. Ama asıl önemlisi "toplu sözleşme"... Bundan hiç söz edilmiyor.
Ya da ben mi görmedim acaba..?

Saygılar.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2008, 17:42:38 »

hem öğrenci hem de öğretmenlerin daha iyi şartlara kavuşabilmesi için grev hakkı gereklidir, diye düşünüyorum...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2008, 17:45:12 »

Grev iyidir. İyi değildir diyen patronlardır. Patron patrondur işveren de olsa, devlet de olsa...
 Bu sayede belki öğretmenin kaybolan prestiji geri gelir, değeri anlaşılır. Öğrenciler mağdur olur edebiyatı da(sözüm meclisten dışarı) gerçekçi değildir. Öğretmen mağdur olunca öğrenci daha çok etkileniyor bundan.
Bu işler duygusal bakılacak işler değildir. Ama asıl önemlisi "toplu sözleşme"... Bundan hiç söz edilmiyor.

Saygılar.
teşekkür ederim hocam

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2008, 18:59:35 »

Saygılar.
öğrenciye yazık oluyormuş deniyor.arkadaşlar bize yazık olmuyor mu?
grev yaparken sadece kendimize değil geleceğin toplumu
olacak öğrencilerimizi de düşünüyoruz.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2008, 19:05:37 »

gunban hocama katılıyorum...bu zihniyetin grev hakkı vereceğine inanmıyorum..yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz...vermeselerde alacağız..imzalanan uluslararası antlaşmalar (İLO) bu hakkı veriyor...ve bu antlaşma uluslararası antlaşma niteliği taşıdığı için anayasa güvencesindedir...ayrıca bu devirde grev hakkı yanlıştır,eğitim sektöründe uyulanmamalı diyen arkdaşlarada inanamıyorum....saygılarımla.....
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2008, 20:15:49 »

Grev hakkı kadar öğretmenlerin sendikalara bakış açısı değişmelidir.Şu anda toplam öğretmen sayısı ile sendikalı öğretmen sayısını karşılaştırdığımızda ortaya çıkan tbalo yönetenlerin oldukça hoşuna giden bir durumdadır.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic