Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuruma aynı branştan bir öğretmenin atanması nedeniyle norm fazlası durumuna düş  (Okunma Sayısı 6193 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Haziran 2009, 12:41:44 »

Eşim bir  mesleki eğitim merkezinde giyim öğretmeni olarak çalışmaktadır. Çalıştığı kurumun giyim öğretmeni normu birdir. Branşında toplam 10 saat maaş karşılığı ders vardır. Çalıştığı ilçede Kız Meslek Lisesinde çalışan bir giyim öğretmeni hiç bir atama dönemi olmamasına rağmen çalıştığı kurumda müdürle problem yaşaması gibisinden bir sebeple eşimin  çalıştığı kuruma atanmıştır. Hizmet puanı eşimden daha fazla olduğu için eşim norm kadro fazlası durumuna düşürülmüştür. Kız meslek lisesinde de norm ihtiyacı doğmuştur. Kurum müdürü önümüzdeki seneye eşimi kız meslek lisesine göndereceğini dile getirmektedir. Eşim çalıştığı kurumdan memnundur. Resmen çalıştığı kurumu zorla değiştirip başka bir kuruma atamasının yapılmasına sebep olunmaktadır. Bu durumda  nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir. Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür eder saygılarımı sunarım.
çiğdem
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2009, 12:45:28 »

hocam,bu mesaja en sağlıklı yanıtı memur netten alırsınız.bir de oraya yazarsanız iyi olur.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2009, 13:13:08 »

Orda da forum bölümüne yazdım hocam.
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2009, 17:32:13 »

sayın hocam yanlış yönlendirmek istemem. O yüzden siz yine de bir bilene sorun. Yine de kendi fikirlerimi açıklayayım.
sanıyorum yönetmeliklere göre eğer bir öğretmen çalıştığı okulda soruşturma geçirmişse aynı bölge sınırlarında başka bir okula İl/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından görevlendirme ile atanabilir.
İLk olarak siz, sizin eşinizin okuluna gelen kişinin soruşturma neticesinde mi  geldiğini bir öğrenin. Eğer ortada bir soruşturma yoksa, sadece eski okulundaki yaşadığı problemler bir kişinin atanmasını gerektirmez. Bu vatandaş İl içi tayinle vs ile de atanmamışsa size İdari mahkemede dava açma hakkı doğar. Eğer sendikalıysanız bağlı bulunduğunuz sendikanın avukatı gerekli açıklamayı size yapacaktır. 

ykecici
Genel Moderator

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2009, 18:39:44 »

Eşinizin calıştığı kuruma norm kadro açığı bulunmamasına rağmen öğretmen ataması "Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğ"i ile "Meb. Okul ve Kurumların Norm Kadrolarının Tespiti Yönetmeliği" hükümlerine aykırıdır.

Eşinizin calıştığı kuruma, eşiniz ile aynı branştan bir başka öğretmenin atanabilmesi için  eşinizin branşı olan Giyim Öğretmenliği"  Normunun  2 ye çıkarılması gerekir.  Yapılan işlemin Atama döneminde olup olmamasının bir önemi yoktur. İdare Çalıştığı kurumda sağlıklı çalışma ortamı bulunmayan bir personeli  (İdari soruşturma dosyasına bağlanmış bir olay üzerine) Resen yer değiştirebilir.

Eşinizin kurumuna 2. giyim öğretmeni atandığı sırada bu kurumun Giyim öğretmeni Normu 1 ise hizmet puanına bakılmaksızın 2. atanan kişi Norm Fazlasıdır.

Eşinizin önümüzdeki yıl Kız Meslek Lisesine isteği dışında kadrolu olarak atanması mevcut  Atama yerdeğiştirme yönetmeliği kapsamında  söz konusu olamaz. Ancak aynı Eğitim Bölgesi içinde kalan okulların öğretmenleri MEB Eğitim bölgeleri ve Eğitim kurulları Yönergesi kapsamında tamamlamaya gönderilebilir. Fakat tamamlama öncelikle norm kadro dışındaki öğretmenden başlanarak yapılması gerekir (Tamamlama da öncelik ile ilgili olarak Personel Genel Müdürlüğünün bir genelgesi vardı.)

Yapmanız gereken ise, öncelikle eşinizin çalıştığı kuruma bir dilekçe yazarak kurumun giyim öğretmeni normunun kaç olduğu, Okuldaki Giyim Öğretmeni norm kadrosunu kimin işgal ettiğini yazılı olarak sormak. Alacağı cevaba göre idari yargıya gidebilirsiniz. Dilekçenize 1 ay içinde idarece cevap verilmez ise yine idari yargıya gitmeniz gerekir.

Kısaca Eşiniz Norm Kadro fazlası değildir. Tamamlama  için Kız Meslek Lisesine öncelikle norm fazlası öğretmenin gönderilmesi gerekir.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2009, 20:33:39 »

sayın hocam yanlış yönlendirmek istemem. O yüzden siz yine de bir bilene sorun. Yine de kendi fikirlerimi açıklayayım.
sanıyorum yönetmeliklere göre eğer bir öğretmen çalıştığı okulda soruşturma geçirmişse aynı bölge sınırlarında başka bir okula İl/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından görevlendirme ile atanabilir.
İLk olarak siz, sizin eşinizin okuluna gelen kişinin soruşturma neticesinde mi  geldiğini bir öğrenin. Eğer ortada bir soruşturma yoksa, sadece eski okulundaki yaşadığı problemler bir kişinin atanmasını gerektirmez. Bu vatandaş İl içi tayinle vs ile de atanmamışsa size İdari mahkemede dava açma hakkı doğar. Eğer sendikalıysanız bağlı bulunduğunuz sendikanın avukatı gerekli açıklamayı size yapacaktır. 

Hocam soruşturma geçirmiş müdürle yaşadığı problem nedeniyle. Öğretmene hangi kurumu istersen oraya atayalım demişler o da benim çalıştığım kurumu istemiş. Ama bence bunlar tamamıyla atamayı kılıfına uydurmak için yapılmış düzmece bir soruşturma.
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2009, 21:03:00 »

Hocam soruşturma geçirmiş müdürle yaşadığı problem nedeniyle. Öğretmene hangi kurumu istersen oraya atayalım demişler o da benim çalıştığım kurumu istemiş. Ama bence bunlar tamamıyla atamayı kılıfına uydurmak için yapılmış düzmece bir soruşturma.
bu vatandaş eşinizin okuluna geçici görevlendirme ile tam gün mü atanmış? Yoksa kadrosu sizin okulunuza mı geldi?
Eğer ilk durum olduysa yapacağınız işlemler şu şekilde olabilir.
1. Eşinizle birlikte ilçedeyseniz ilçe milli eğitim müdürününü yanına gidin. durumu anlatın. vazgeçmezlerse dava açacağınızı bildirin.
2. Bence (bir avukutla konuşmanız daha iyi olur) sene başında eşiniz başka bir okula görevlendirilirse
idari mahkemeye hemen dava açın. Dava aylarca sürebilir. Yapılan işlem yönetmeliklere aykırı değilse işiniz zor ama kazanma ihtimaliniz de var gibi sanki. dava sene başında açılırsa bence ikinci dönemin başında ya da ortalarında tekrar okuluna dönebilir.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2009, 21:28:28 »

bu vatandaş eşinizin okuluna geçici görevlendirme ile tam gün mü atanmış? Yoksa kadrosu sizin okulunuza mı geldi?
Eğer ilk durum olduysa yapacağınız işlemler şu şekilde olabilir.
1. Eşinizle birlikte ilçedeyseniz ilçe milli eğitim müdürününü yanına gidin. durumu anlatın. vazgeçmezlerse dava açacağınızı bildirin.
2. Bence (bir avukutla konuşmanız daha iyi olur) sene başında eşiniz başka bir okula görevlendirilirse
idari mahkemeye hemen dava açın. Dava aylarca sürebilir. Yapılan işlem yönetmeliklere aykırı değilse işiniz zor ama kazanma ihtimaliniz de var gibi sanki. dava sene başında açılırsa bence ikinci dönemin başında ya da ortalarında tekrar okuluna dönebilir.

Kadrolu atandı hocam görevlendirme değil.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2009, 06:32:39 »

hocam norm 1 tane ise kadrolu atanmış olması mümkün değil kadrolu dedğinize göre demekki okul idaresi normu 2 yapmış bundan dolayı acil olarak müdürünüze bu durmu sözlü veya yazılı olarak sorun

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Haziran 2009, 07:25:22 »

yanlış yönlendirme yapmak istemem. Sendikalıysanız  avukata başvurmak en iyisi. Ancak eşinize norm kadrosu fazlası olarak başka bir okula -kız meslek lisesine- gitmesi yönünde bir baskı yapıp dilekçe yazmasını isterlerse eşiniz  kesinlikle  dilekçe yazmasın. bırakın kendileri göndersin. Dilekçe yazarsanız dava yolunuzu kapatmış olursunuz.
Sorun,  en sorunsuz ve istediğiniz gibi çözüme kavuşur inşallah.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2009, 17:34:58 »

Hizmetin gereği olan atamalar ( resen atamalar ) da bu yol izleniyor.  Yani okulun kapanması / öğretmenin soruşturma geçirmesi  gibi. Norm kadrosu 1 Giyim öğretmeni olan bir kuruma bu şekilde atama yapılabilir diye düşünüyorum. Buraya kadar yapılacak bir şey yok. Bundan sonra eşinize norm fazlası olduğu söylenir de tayin istemesi gerektiği belirtilirse bence tayin istememelidir. Ama tayini bir şekilde zoraki çıkarılırsa size de yargı yolu açılır.
Arkadaşların dediği gibi en güzel cevapları memurlar.net ten alırsınız. Yada sendikanızdan.
~~saygılar~~

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Haziran 2009, 19:35:40 »

Eşiniz İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazılı başvuru yaparak kurumdaki norm fazlalığının kim olduğuna dair cevap istemelidir (Cevap sonradan gelen olacaktır) Bu yazıyı saklasınki ileride norm fazlalığı işeminde elinde kanıt olsun.Hiç bir şekilde eşiniz norm fazlalığı durumuna düşürülemez.
Abdullah Arslan
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2009, 13:39:13 »

Hiç Kafanı takma hocam. Eşinizi müdürün gönderme gibi bir yetkisi yok. Eşiniz çalıştığı kurumda norm kadroyu doldurduğu halde usulsüz atama yapılmış.Görevli olduğunuz yerin bağlı bulunduğu iadare mahkemesine vererek sourmlular hakkında da soruşturma açtırınız.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2009, 08:55:19 »

Hiç Kafanı takma hocam. Eşinizi müdürün gönderme gibi bir yetkisi yok. Eşiniz çalıştığı kurumda norm kadroyu doldurduğu halde usulsüz atama yapılmış.Görevli olduğunuz yerin bağlı bulunduğu iadare mahkemesine vererek sourmlular hakkında da soruşturma açtırınız.

Mahkemeye hemen mi vermek gerekir. Yoksa eşimi başka bir okula gönderme teşebbüsü olduğu zaman mı vermek gerekir. Zaman aşımı gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #14 : 20 Haziran 2009, 09:39:17 »

mahkemeye gitmek için, madur durumda olmanız gerekir. Hizmetin gereği olarak yapılmış bir atamada mahkemeye de gitseniz netice alamazsınız. Ancak, eşiniz norm fazlası duruma düşerse hakkınızı arama yoluna gidebilirsiniz.

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic