Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü-Tercihler  (Okunma Sayısı 6164 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 12 Temmuz 2010, 14:05:01 »

Selamlar..

Aşağıda Mikdat Kadıoğlu hocamızın İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ile ilgili bilgiler var. Umarım öğrencilerimizin işine yarar..
Kimden: Mikdat Kadioglu

Merhaba Sayın Hocalarım,

Bu sıcak yaz günlerinde yoğun bir şekilde ÖSS tercihi ile bunalanlara sizlerin aracılığı ile bir tavsiyem var:  Kendi öz çocuklarınızla birlikte öğrencilerinize İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümünü gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirsiniz... Ağır bir eğitim ama mezunlarına temiz ve güvenli ortamlarda iş garanti!

Çünkü son yıllarda kamu ve özel sektörde  Meteoroloji Mühendisi açığı hızla büyüdü. Artık meteoroloji mühendisleri aslanın ağzında ve sadece kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak zorunda da değiller..  Örneğin THY gecen sene 5 tane meteoroloji mühendisi bulup uçuş harekat uzmanı olarak işe alabildi (Aradığı çok daha fazla!). Bu sene de THY gibi yeni mezunları bekleyen bir çok kurum ve kuruluş var...

Verdiğimiz eğitim ABD'nin ABET adlı kurumu tarafından da sürekli olarak değerlendirildiği için yüksek standardını da korumaktadır. (Şuan NASA dahil birçok uluslararası kurum ve kuruluşta çalışan mezunlarımız var.)  Bu nedenle ister tümüyle İngilizce, ister derslerin yüzde 30'u İngilizce olan iki ayrı programımızla uluslararası standartlarda eğitim veren programlarımıza hava-su-iklim konularına meraklı öğrencilerinizi bekliyoruz.

Selam ve saygılarımla

Mikdat Kadıoğlu

To: <meteoroloji-oda@googlegroups.com>

Egitim Ingilizce mi yoksa Turkce mi olmali

Merhaba;

DMİ’de Meteoroloji Mühendisliği ihtiyacımız her yıl ortalama 20 civarında olacaktır.  Bunlar 61 adet Havaalanında,  23 Adet Bölge Müdürlüğünde ve Genel Müdürlük Merkez teşkilatında istihdam edilecektir.
Yine üyesi olduğumuz Uluslar arası kurumlar WMO (Dünya Meteoroloji Teşkilatı ,Merkezi İsviçre ve diğer yerlerde ofisleri vardır),  ECMWF  (Avrupa Orta Vadeli Tahmin Merkezi,  Merkezi İngiltere),  EUMETSAT (Meteorolojik Uydular İşletme Teşkilatı, Merkezi Almanya), Aladin (Sayısal Hava Tahmin Model Grubu), ICAO, EUCONTROL (Avrupa Seyrü Sefer Kontrol Teşkilatı) vb de uluslar arası alanda  çalışabilecek  Mühendislere ihtiyaç vardır.

Bu Mühendislerin  İngilizceyi İyi bilmesi, Meteoroloji İlmin de iyi yetişmiş olması  gerekmektedir.

Bu nedenle  İTÜ’nün;  ihtiyaçlara cevap verecek şekilde Sayın Prof. Dr. Miktat KADIOĞLU öncülüğünde başarılı bir şekilde yürütülen, gelişime ve değişime artarak  devam etmesi gerekmektedir.

Şu anda en fazla ihtiyaç duyulan ve aranan meslekdir. 

İTÜ deki hocalarımızı tebrik ediyor, iyi yolda olduklarını belirtiyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Onumuzdeki 2010-2011 Güz eğitim-öğretim yarıyılından itibaren İTÜ hem yuzde 30 İngilizce, hem de yüzde 100 İngilizce programlarla egitim vermeye başlayacak. Yani İTÜ Meteoroloji Müh. Bölümü 30 kişiye yuzde 30 İngilizce; 30 kisiye de yuzde 100 İngilizce program uygulayacak.

Benim şahsi görüşüm tek program olması yönündeydi: Birinci tercihim: İngilizce'nin lisede halledilmesi. Universitede uluslararası literatürü de takip eden Turkce ağırlılklı-temelli bir eğitim verilmesidir. Eğer bu olmasa ikinci tercihim tümüyle yüzde 100 İngilizce eğitim veren tek bir program olmasıydı.  İki farklı program,  ögrencilerimiz ve  mezunlarımız arasında beyaz ve zenci ayrımına neden olabilir... Sonuc olarak iki program olduk.

İTÜ Senatosundaki tartışmalarda da  İngilizce eğitime karşı çıkanların çoğunun çoçuklarını İngilizce eğitim veren okullara gönderdiği ortaya çıkmıştı!  Yani bizim millet bir yandan vatan-millet sakarya derken bir yandan da modaya/araziye ayak uydurmakta çok marifetli...

Durum budur. Selamlar

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic