Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: eğitime mizahi bir bakış  (Okunma Sayısı 1975 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
msever
Uzman Üye

Performans: 104
Çevrimdışı Çevrimdışı

alınteri en iyi mirastır

Site
« : 09 Haziran 2008, 08:49:12 »

TÜRKLERİ ANLAMA KLAVUZUNDAN( ZEKİ KAYAHAN ÇOŞKUN)

Eğitim yaşantılarımızdan gülümseten kesitler paylaşmak istedim

Pazartesi sabahı ve Cuma okul çıkışı bayrak töreni öncesinde,okul müdürü ‘Evladım konuşmayı kes,arkadaki oğlum önüne dön,öndeki arkana dön,sırayı bozma bak hala konuşuyor,kime diyorum vs..’bağırışlarıyla müdür olduğunu hisseder,hissettirir..

Sınıfta sözlü için ayağa kalkan öğrenci yerine oturmadan önce dikkat etmelidir…Arkada oturan öğrenci,sözlüye kalkan öğrencinin oturağına ayağını uzatabilir,sıra üzerine kalem,kalem kutusu,silgi koyabilir..Dikkat edilmediği takdirde ilgili öğrencinin kalçasında acı hissetmesi mümkündür.

Sınav başlamadan önce,sıra üzerine konan çantalarla,öğrencilerin iki komşu ülke gibi etkileyici bir sınırla ayırmaları öğretmenin öğrenciler kopya çekmesin diye aldığı bir önlemdir.

Sınav  kağıtları dağıtılırken sınıf içerisinde yer alan öğrencilerden biri ‘Hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?’sorusunu mutlaka sorar… Ve bu soruya öğretmenler evet yanıtını vermekten çekinmezler.Çok iyi bilinmelidir ki bu soruyu soran öğrenci sınavdan asla iyi not almayacak öğrencidir.Kopya çekme ihtimali yüksektir…Dikkat!

Sınav anında kolay kopya çekmenin en iyi yolu,öğretmeni oyalamaktır..En çok kullanılan yöntem ‘Hocam falanca soruda ne yazıyor,okuyamadım ’veya ‘Hocam filanca soru silik çıkmış anlayamadım,bakar mısınız?demektir…Bu uyanıklığın farkında olan ve kendine toz kondurmayan öğretmenler soruyu şöyle savuştururlar:’Ne yazıyorsa odur,anladığın kadarını cevapla…’

Öğretmenin not vermeye bahane aramasının, not defterine resmi olarak aktarılmış haline kanat notu ve dönem ödevi notu denir..Dönem  ödevi hazırlamak ansiklopedideki bilgilerin düzgün bir şekilde kağıda geçirilmesinden başka bir şey değildir…

Bir öğrencinin,öğrencilik hayatı boyunca bir silgiyi silmek eylemini gerçekleştirerek bitirmesi mümkün değildir..Bütün silgiler,bitmeden kaybolmak üzerine programlanmıştır.

Üniversitelerde eğitim fotokopi sistemi üzerine kurulmuştur… Görerek, deneyerek,
Yaşayarak laboratuar ortamında öğrenmek her öğrencinin yakalayabileceği bir şans değildir…Ve her sınıfta anlatılanları harfiyen yazan bir öğrenci mutlaka vardır…Bu öğrenci kullanıldığını hissetse de yazdıklarını paylaşmadan edemez…

Türk halkı gazete okur,yeter ki yanında gazete okuyan birini görsün…

Yıldız bir gökte güzel bir de ayyukta
Ay bir yıldızla güzel bir de bayrakta...
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2008, 09:18:42 »

Napalım biz buyuz işte Grin Grin
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2008, 09:41:42 »

Bunlara katılmamak mümkün mü?
Sabahleyin biz de okul bahçesinde toplandığımızda öğrenciler sürekli konuşurlar, taki bir öğretmenin hakaretine uğrayıncaya kadar.
Sanırım çoğu yerde de bu böyle malisef.Ama sınıfta sus pus olurlar.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2008, 14:37:18 »

ah o öğrencilerin kopye için çevirdiği dolaplar saymakla bitmez...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic