Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya.biz Soru Bankası Oluşturmaya Ne Dersiniz?  (Okunma Sayısı 21722 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 04 Ağustos 2008, 07:44:12 »

coğrafya.biz öğretmenleri olarak kendi hazırlamış olduğumuz özgün sorulardan ve çeşitli zorluk derecelerinden oluşan bir soru bankası hazırlayabiliriz...sorularımızı bir havuzda toplarız ve soru seçimi için belli kişiler seçebiliriz...
uzun bir süreç alabilir ama sonunda güzel bir ürün oraya çıkacağını düşünüyorum...gerekli çalışma tamamlandıktan sonra sponsor ayarlanarak soru bankamızı her sorunun altında hazırlayan öğretmenin adı da yazacak şekilde basıma verebiliriz.

site yöneticilerimiz bu fikrimi uygun buldukları takdirde bize ön ayak olmalarını diliyorum.

ÖNCELİKLİ OLARAK 9.SINIF KONULARINI GÖZ ÖNÜNE ALABİLİRİZ...

MESAJIMA YENİ İLETİM:Projede yer alacak olan arkadaşlarımız isimlerini en geç 11 Ağustos 2008 tarihine kadar belirleyebilir ise işlem daha hızlı hale getirilebilir.

not:isimler site yöneticileri tarafından eklenmektedir.

PROJEDE YER ALACAK ÖĞRETMENLER

1-   Bilgin MUTLU
2-   Tugay NAYKI
3-   M. Sami KÖROĞLU
4-   Merih Kayra ZENCİR
5-   Kemal AKALIN
6-   Güner
7-   eforx
8-   Köksal AYDIN
9-   Pinus
10- Ergün KARAKAYA
11- Bayram KACİN
12- tahire57
13- Eyüp VURANEL
14- gürbüz
15- Ahmet Hasim AY
17-

Emeğe Saygı
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2008, 07:51:27 »

fikir çok güzel katılıyorum ve destekliyorum hocahanım.zaten benim kendi oluşturduğum özgün birçok sorum var.yayınlanması için yayın evinede göndermeyi düşünüyorum.

Kayracan
ahu
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2008, 07:56:21 »

bu fikir oldukça güzel her sınıf her ünite için ayrı ayrı olduğu taktirde işimiz daha da kolaylaşır
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2008, 08:20:10 »

Bir  komisyonun düzenleme ve soru seçimi konusunda sorumluluğu üstlendiği takdirde soru anlamında sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Zaten üretken bir siteyiz. Bizden özgün soru istendiğinde verebiliriz.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2008, 09:30:27 »

Çok güzel bir fikir.İnşallah gerçekleştirilir, önceden ileri sürülen bazı öneriler desteklenmeyince olmamıştı.Umarım bu öyle olmaz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2008, 09:53:42 »

Katılıyorum, bir şey de eklemek istiyorum.Bilmem hatırlarmısınız, meb.gov.tr de soru bankası hazırlama programı vardı. o programı indiriyordunuz bilgisayarınıza ve hazırladığınız soruları girip sınav yapmak istediğinizde oradan soruları seçip soru bastırabiliyordunuz. Bu tür bir programa yazılsa daha kullanışlı olabilir mi?
En kısa zamanda bir organizasyon yapılarak bir ekip oluşturulmalı.Bu ekibin üye sayısı biraz fazla tutulursa çok fazla yük te binmemiş olur.. Gönerdilecek soruların özellikle kendi yazdığımız sorular olmasında yarar var diye düşünüyorum.
Üstelik burada oluşturulacak sorular üzerinde tartışılacağı için çelişkisi en az olan kaliteli sorular olacaktır.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2008, 10:03:35 »

Gerçekten güzel bir fikir!Bu konularda tecrübeli olan Doğu Hoca,Sami Hoca,Cumhur Hoca ve Özlem Hocanın önderliğinde hayata geçirilebilir!Yeni müfredata uygun soru bankası en büyük eksikliklerden biri zaten!

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
eforx
Deneyimli Üye

Performans: 113
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2008, 10:27:24 »

Arkadaşlar hepinize merhabalar...
Öncelikle ortaya attığı bu fikri sebebiyle bilgin_mutlu84 adlı sitemiz üyesini içtenlikle kutluyorum.
Bu tür bir soru bankasının oluşturulmasında soru sayısının fazla olmasındansa: soruların yazım tekniği, ifade ve bilmsel doğruluk yönünden tatmin edici olması; üstelik istenilen konuya yönelik olarak hazırlanmış sorulara zahmetsizce ulaşabilmek daha fazla önem taşımaktadır.
"albedo" Sn. Kemal AKALIN'a da teşekkür ediyorum. Özellikle "sorulara zahmetsizce" ulaşmak konusunda pratik ve ekonomik bir yol öneriyor. Yalnız burada söz ettiğimiz soru tekniği önemli eğer açık uçlu (klasik) soru hazırlayacaksak sorun yok. Fakat çoktan seçmeli (test) sorusu hazırlayacaksak o program bazı coğrafya sorularındaki tablo ve şekilleri desteklermi acaba?
Birde arkadaşlar eğer isterseniz, örnek model olması hasebiyle soru bankası oluşturmayla ilgili olarak askeri liselerimizde bu işin nasıl yapıldığına dair döküman ve bilgi desteği verebilirim.

İlimden önce Edep gelir
 İmam MALİK
Canı Canana Kurban Eyleyen Gelsin Bu Meydana...
....

Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen
Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen
Şeyh Galip
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2008, 10:34:22 »

Birde arkadaşlar eğer isterseniz, örnek model olması hasebiyle soru bankası oluşturmayla ilgili olarak askeri liselerimizde bu işin nasıl yapıldığına dair döküman ve bilgi desteği verebilirim.
Kesinlikle çok işe yarar hocam.en azından üzerinde tartışırız..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2008, 12:04:22 »

ve arkadaşlar soruları aleni bir şekilde sitemize verme taraftarı değilim...
yani herkes ulaşamamalı tabi eğer basım yapılmayı düşünüyorsak yoksa kitabın baskısının herhangi bir faydası olmaz...dedğim gibi bu konuda oluşturulacak olan uzman bir kurulumuz olur...onlar tartışmalı olan konuları yayınlayabilirler...
bu da bir fikir...
tecrübeli hocalarımızın bu çalışmaya derstek vermelerini bekliyorum...

Emeğe Saygı
derya_77
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2008, 12:13:32 »

düşünce çok güzel...
http://www.cografya.biz/forum/index.php?topic=9390.0
burada bahsettiğiniz program benzeri bitmemiş bir program yaptığımı belirtmiştim. ama çok vakit alan bir iş. geliştirilebilir. ben artık çok vakit ayıramıyorum. ilgilenen arkadaşlara örnek olabilir. konulara göre düzenli sorular hazırlanınca 10 dakikada 150-200 soru-cevap girişi yapılabiliyor.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2008, 12:26:48 »

düşünce çok güzel...
http://www.cografya.biz/forum/index.php?topic=9390.0
burada bahsettiğiniz program benzeri bitmemiş bir program yaptığımı belirtmiştim. ama çok vakit alan bir iş. geliştirilebilir. ben artık çok vakit ayıramıyorum. ilgilenen arkadaşlara örnek olabilir. konulara göre düzenli sorular hazırlanınca 10 dakikada 150-200 soru-cevap girişi yapılabiliyor.
hocam link açılmadığı için inceleyemedim

Emeğe Saygı
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #12 : 04 Ağustos 2008, 12:29:53 »

Benim bahsettiğim de yani MEB in sayfasında görmüş oldıuğum da sizin fotoğrafını gördüğüm programınıza benziyordu.

sanırım aşağıdaki linkte var program
http://www.meb.gov.tr/yazilimlar/sorubankasi/sorubankasi_index.htm

bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2008, 12:41:38 »

Benim bahsettiğim de yani MEB in sayfasında görmüş oldıuğum da sizin fotoğrafını gördüğüm programınıza benziyordu.

sanırım aşağıdaki linkte var program
http://www.meb.gov.tr/yazilimlar/sorubankasi/sorubankasi_index.htm
hocam programı indirdim ve inceledim uygulanabilir bence...ama bir program kullanmasakta ben word te bile düzenlemelerini yapabilirim...yeter ki bu çalışmayı fikir olmaktan kurtaralım...

Emeğe Saygı
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 04 Ağustos 2008, 12:49:12 »

Ben kendi adıma hazırım. Oluşacak grup hangi konularda soru isterse belirli bir süre vermeli ve hazırlıklar gruba ulaştırılmalı.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic