Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir öğretmenin yaşanmış anısı..  (Okunma Sayısı 3834 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 14 Mart 2007, 18:48:37 »

Bu anı alıntıdır gerçek bir anıdan aktarılmştır.....

Faruğun Öyküsü

Yıl 1997 öğretmenler odasına iniyorum.!10-11 yaşlarında bir çocuk dikkatimi çekiyor.Etrafında müdür,öğretmeni ve eniştesi .Birşeyler konuşuyorlar o an göz göze geliyoruz.etrafa ürkek bakıyor.Göz bebeklerinde beni çeken bişey var.O anda duraklıyor ve  konuyu anlamaya çalışıyorum.Konu şu enişte ikna edilmiş bundan bişey olmaz deniyor.ne oluyor diyorum araya katılarak.Durumu anlatıyor öğretmeni 2 sınıfa göre büyük ve okuma bilmiyor.Bilmiyor bişey değil hem hırçın hemde hiç çaba harcamıyor.

En iyisi bu sanayiye verin okumaz,okuyamaz diyorlar.

Onun için en iyisi diyorlar.beynim o anda hayır en iyisi olamaz Okuma yazma bilmeyen birini hayata atıyorsunuz.

Faruk 11 yaşında anne(zihinsel engelli) ve babasız.Enişte ablası yanında sığınıyor Hayata.Köyde bir yıl okula gidiyor gitmesine de okulda öğretmen yok.sonrasında 4 yıl okul görmüyor..enişte ne kadar sahip çıkar ki.oda dünden razı gibi çalışmasına.Üstü başı kirli.

Hayır ben alırım boş derslerimde okuturum diyorum.hayır olmaz hocam deselerde zar zor ikna ediyorum onları.Elinden tutup doğru sınıfıma yanıma bir sıra koyuyorum.

Biraz kontrolden sonra baktığımda faruk A harfinden başka birşeyi bilmediğini görüyorum.Ve Çalışmaya başlıyoruz.Faruğa diyorum ki Faruk bak en kısa zamanda okumalısın bunu istiyormusun.Söz veriyor.Hergün olmasada boş günlerimde okuma yazma çalışması yapıyoruz.Ve müdür peşimde diyorki hocam okuyamazsa boşa sıra işgal etmesin.

Farukla biz dahada hırslanıyoruz.Ve 1 ay sonra Faruk çat pat okumaya başlıyor.ben  normalde 4.sınıfı okutuyorum o yıl.Yani Faruk 4.sınıf dersleride görüyor.O saldırgan,yaramaz Faruk'tan eser yok.

2 ayda Faruk tamamıyla okuyor.o okumaz diyenlere inat.

Sonra o yılı bitiriyoruz.Ertesi yıl Faruğu sınıf atlatarak 4.sınıfa alıyoruz.Ama Faruk 1-2-3.sınıfı hiç görmeden 4 ten başlıyor.ve o yıl ve sonraları hep teşekkür -takdirle geçti.

Sonra liseyi bitirdi.Ama Faruğun hep 3 yıl kaybı var akranlarına göre.

Geçen ziyaretime geldi.Öyküsünü anlattı öğrencilerime Faruğu ünlü biri gibi karşıladılar.

Şimdi Faruk ne mi yapıyor.Gündüz iş bulmuş para kazanıyor ve geceleri 2-3 e kadar ders çalışıyormuş hatta dershane paramı biriktiriyorum seneye dersaneye gidicem ve istediğim Rehberlik ve psikolojik danışmanlığa giricem diyor.

Neden o bölüm diyorum.Öğretmenim Ben hep aynıydım.Ama siz beni anladınız neden yaramazlık yapmadım sanıyorsun o şefkatinle bana değer verdin.Ondan yaramazlık yapmadım diyor.Birde itiraf ediyor ki.ben bilerek yapıyordum farkedilmek için.Sevgisizliğe tepkiydi o yüzden insanları anlamanın çok önemli olduğunu öğrendim ve hedefimi seçtim diyor.Ve ogünü unutmuyorum hatırladıkça hırslanıyorum diyor.O benim hayatımın dönüm noktasıydı.Şimdi herkes için zararlı biri olabilirdim cahil insan ne yapmaz ki diyor.Bana hayatta bir şans tanındı bunu değerlendiricem diyor

Faruk şimdi 21 yaşında ve gerçekten çok güzel bir beyni-yüreği var.öyle bilinçli bir delikanlı olmuş ki.O hayata tek başına savaş açtı.Ve bir kitap yazıyormuş konuşmalarından anladığım hatta kendide söyledi.Yorgun olmama rağmen hergece düzenli olarak kitap okuyorum diyor.Bu çocuk kocaman bir alkışı haketmiyor mu sizce de   

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Mart 2007, 18:52:12 »

Teşekkürler. Güzel bir anı.
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Mart 2007, 18:52:32 »

hemde ne kocaman alkışı  hak edıyor. umarım istedıgı  mesleğe sahip olur
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Mart 2007, 18:56:45 »

Öğretmen olmanın ,eğitimci olmanın ;gereklerini yapmış Meslektaşlarımızla ne kadar öğünsek,ne kadar gurur duysak azdır.Bu şekildeki davranışlar ğögsümüzü kabartıyor,şevk ve heyacanımızı arttırıyor.saygı duyuyorum böyle kişilere.
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Mart 2007, 19:05:16 »

Alkışlar delikanlı için,teşekkürler...

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2007, 19:16:22 »

Hocam sen ve senin gibi öğretmenler olmasa bizler hayatta okumazdık...
Yıllarca çıraklık yapmış hayatın çilesini çekmiş yaramaz tembel bir öğrenci olarak liseyi 4 senede de olsa bitirebildiysem bunu öğretmenlerime borçluyum. Hele de Ahmet ÖZCAN hocamın (Kendisi emekli olmadan önce Ayrancı Lisesi Müdürlüğü yaptı) emeklerini anlatamam. Benim kadar hayta bir adamı bile okuttuysa daha neler yapmıştır.
Allah siz ve sizin gibilerden binlerce kez razı olsun...
İnşallah bir gün bizler için de öğrencilerimizi böyle der...

haliç
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Mart 2007, 19:55:26 »

Eli öpülesice öğretmenim ve azimli genç Faruk.Sizden çok lazım bu memlekete.
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Mart 2007, 20:28:39 »

alkışlar sizin için hocam....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 14 Mart 2007, 20:32:05 »

Mutlu sonla biten eski Türk filmi gibi.Keşke tüm Farukları sayın hocamız gibi hayata kazandırabilsek...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 14 Mart 2007, 20:39:10 »

hocam allah sizin gibi öğretmenlerimizi hep star yapsın .sağolun
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2007, 21:18:28 »

hocam harika bir davranış tebrik ediyorum sizi

vuslat
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Mart 2007, 21:20:23 »

Fedakarlık ve mücadele her zaman şart. Bunu yapmalıyız arkadaşlar. Herkes elinden geldiğince bu milletin evladına bunları yapmalı. bana ne dememeliyiz, söyleyenleri de ikna etmeliyiz. Hocam tekrar teşekkürler.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Mart 2007, 21:47:00 »

okuyana da okutana da alkış

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic