Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Başarının gerçek ölçütü nedir?  (Okunma Sayısı 6038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Haziran 2008, 05:29:14 »

Çarşamba günü İlçe zümre başkanları toplantısı yapıldı.
Orada şunu gördüm. Genelde başarı; test çözmeye, öğrencilerin bilgi deposu haline getirilmesine, kafayı dersten kaldırmamalarına endekslenmiş.
Ben şunu söyledim.
Öğrenciler eninde sonunda dersi başarıyorlar.Şimdi olmazsa sonra...
Başarı demek sabah akşam test çözmek, inzivaya çekilmek, hayattan, toplumdan kopmak demek midir?
Biraz da öğrencilerin sosyalleşmesi için çalışmalıyız.
Sabah akşam test çözen öğrenci robottur.
Bu tip öğrencilerden kendisini karşına aldığında iki cümleyi bir araya getiremeyen öğrenciler oluyor.
Çok yazık.Çocuklarımızı testmatik haline getiriyoruz.Ha bu olsun ama diğeri de olsun diyorum.
Bu yüzden; yıl sonu tiyatro çalışmalarına, şiir dinletilerine, spor karşılaşmalarına, satranç turnuvalarına, çocuk yuvası ve huzurevi ziyeretlerine vb insan ilişkilerini geliştiren faaliyetlere öğrencileri yönlendirmek lazım.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2008, 08:54:58 »

halısınız hocam . bir örnek vereyim. geçenlerde kermesimiz vardı okulda. öğrencilerimizden biri matematik öğretmenimize kermese gelip gelmeyeceğini sormuştu. hocamız geleceğini söyleyince öğrenci: o zaman sru bankamı alıp geliyorum soru çözeriz demişti.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2008, 09:00:15 »

biz bu konuda biraz daha şanslıyız. Okul idaresi öğretmenler olarak okulumuz da dersler dışında müzik yarışmaları , öğretmenlerinde katılıdığı spor müsabakaları, eğlenceler tertip ediyoruz. İnanın bunun yararını görüyoruz.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2008, 09:20:50 »

biz bu konuda biraz daha şanslıyız. Okul idaresi öğretmenler olarak okulumuz da dersler dışında müzik yarışmaları , öğretmenlerinde katılıdığı spor müsabakaları, eğlenceler tertip ediyoruz. İnanın bunun yararını görüyoruz.
meslek liselerinda bu imkanlar daha kısıtlı oluyor

[Konfüçyüs]
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2008, 09:21:57 »

Şunu tüm samimiyetimle söyleyeyimki ben öğrencilerimi öncelikle hayata hazırlamak ,onlara bir sağlam duruş kazandırmak için çaba sarfediyorum,tabiki bu bilgiyi göz ardı ediyorum demek değildir , bilginin öğrenilmesi kuşkusuz çok önemlidir ama toplum içerisinde hayatın gerçekleriyle yüzleşmek onlarla mücadele etmek,her durum karşısında ne yapacağını bilmek,sağlam bir karaktere sahip olmak ve sayabileceğimiz daha bir sürü kazanılması gereken özellikler çok daha önemlidir bence .Zaten bizim işimiz eğitim ve öğretim ,yani öğrencilerimize bilgi  öğretirken aynı zamanda onları her konuda eğitmemiz bütünlük açısından çok önemlidir.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2008, 09:29:26 »

Şunu tüm samimiyetimle söyleyeyimki ben öğrencilerimi öncelikle hayata hazırlamak ,onlara bir sağlam duruş kazandırmak için çaba sarfediyorum,tabiki bu bilgiyi göz ardı ediyorum demek değildir , bilginin öğrenilmesi kuşkusuz çok önemlidir ama toplum içerisinde hayatın gerçekleriyle yüzleşmek onlarla mücadele etmek,her durum karşısında ne yapacağını bilmek,sağlam bir karaktere sahip olmak ve sayabileceğimiz daha bir sürü kazanılması gereken özellikler çok daha önemlidir bence .Zaten bizim işimiz eğitim ve öğretim ,yani öğrencilerimize bilgi  öğretirken aynı zamanda onları her konuda eğitmemiz bütünlük açısından çok önemlidir.
İşte özellikle bundan sonra(eğitimin hali) üzerinde çok daha fazla durulması gereken olgu.Cahit öğretmenim size katılmamak mümkün mü?+

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Haziran 2008, 10:12:10 »

Tamamen  katıldığım bir düşünce.
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Haziran 2008, 10:50:39 »

başarının ölçütü seçilenlerin canı istediği gibi değiştirdikleri sınıf geçme yötmelikleri ve sınav sistemleri...nesli
Köksal AYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Haziran 2008, 12:41:37 »

Sizlere katılmamak mümkün değil.İnanın şu ders işlenişi, programlar vb hazırlanmasını öğretmenlere bıraksalar eğitim-öğretim için  çok daha hayırlı olacağını düşünüyorum.

Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
msever
Uzman Üye

Performans: 104
Çevrimdışı Çevrimdışı

alınteri en iyi mirastır

Site
« Yanıtla #9 : 14 Haziran 2008, 12:57:47 »

öğretmenlerimiz çok güzel özetlemişler aynen katılıyorum ben isterim ki mezun olan milyonlarca öğrencimiz dersanelerde üniversite kapılarında diplomalı işsizlerden olmasın işçi olsun memur olsum çoban olsun tornacı olsun fırıncı olsun kaynakçı olsun ne olursa olsun işinde en iyisi olsun her işten anlamasın heri işi yaparım abi olmasın bir işte uzman olsun kalifiye eleman olsun gerçek başarı budur

meşhur sözde denildiği gibi herkes kaptan olamaz;tayfalara da ihtiyacımız var
bir misk çiçeği olamazsan kıyıda bir saz ol ama oradaki en iyi saz sen olmalısın... vesaire vesaire

Yıldız bir gökte güzel bir de ayyukta
Ay bir yıldızla güzel bir de bayrakta...
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Haziran 2008, 18:21:58 »

Çocukların gözünü para hırsı kaplamış.Ailesi bir şekilde gözünü açmış.Üstelik bunlar bu ülkenin seçme öğrencileri.Bunlardan fedakarlık falan beklemeyin.Eğitim "rab"kökünden gelir ve terbiye demektir.Öğretim güzel ama ya eğitim!
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2008, 19:20:43 »

robot gibi ders çalışan öğrencilerin bir çoğunun öyle olmak istediğini sanmayın onların pek çoğu  aileri yüzünden kendilerinden pek çok şeyi kısıyorlar
aman ailem neder dersim kötü olursa ne yaparım ben diye düşündüklerinden bir çoğunun aileside sosyal etkinlikte bulunma ders çalış dediğinden böyleler
biz türkiyede yaşıyoruz işte bu yüzden eğitim sistemimiz böyle
etrafımdaki bir çok arkadaşım öss sınavını kazanmaktan başka çaresi olmadığı için sosyal çevreden kendini soyutluyor
ne diyebilirimki bizler iki işin aynı anda yapılacağına inanmayan bir toplumun gençleriyiz

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Haziran 2008, 20:53:31 »

robot gibi ders çalışan öğrencilerin bir çoğunun öyle olmak istediğini sanmayın onların pek çoğu  aileri yüzünden kendilerinden pek çok şeyi kısıyorlar
aman ailem neder dersim kötü olursa ne yaparım ben diye düşündüklerinden bir çoğunun aileside sosyal etkinlikte bulunma ders çalış dediğinden böyleler
biz türkiyede yaşıyoruz işte bu yüzden eğitim sistemimiz böyle
etrafımdaki bir çok arkadaşım öss sınavını kazanmaktan başka çaresi olmadığı için sosyal çevreden kendini soyutluyor
ne diyebilirimki bizler iki işin aynı anda yapılacağına inanmayan bir toplumun gençleriyiz

İşte bu !!!!!!!!

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Haziran 2008, 21:10:39 »

Üniversite sınavına biz de hazırlandık.Hem de iyi hazırlandık.
Fakat öğretmenlerimizle muhabbetimizi de yaptık, arkadaşlarla topumuzu da oynadık, gezdik, ama dersimizi de yaptık.
Tabiki tüm öğrenciler aynı değil.Fakat sistem gereği bugünkü durum yaşanıyor.
Fakat şunu söylemek istiyorum hatta merak da ediyorum.
İlerde sınav sisteminde değişiklik olursa(ki er ya da geç olmak zorunda) ve sınavlarda yorum soruları ve ucu açık sorular sorulursa öğrencilerin hem kendilerini daha iyi ifade edeceklerini hem de daha başarılı olacaklarını umuyorum.

Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

TRAP ZONE
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2008, 21:45:10 »

Üniversite sınavına biz de hazırlandık.Hem de iyi hazırlandık.
Fakat öğretmenlerimizle muhabbetimizi de yaptık, arkadaşlarla topumuzu da oynadık, gezdik, ama dersimizi de yaptık.
Tabiki tüm öğrenciler aynı değil.Fakat sistem gereği bugünkü durum yaşanıyor.
Fakat şunu söylemek istiyorum hatta merak da ediyorum.
İlerde sınav sisteminde değişiklik olursa(ki er ya da geç olmak zorunda) ve sınavlarda yorum soruları ve ucu açık sorular sorulursa öğrencilerin hem kendilerini daha iyi ifade edeceklerini hem de daha başarılı olacaklarını umuyorum.

size katılıyorum da yorum ve açık uçlu sorunların cevaplarının  değerlendirilmesini neye göre kim yapacak nasıl yapacak

[Konfüçyüs]
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic