Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Uzman / Başöğretmenlik Sertifikaları  (Okunma Sayısı 4022 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
homeros
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Aralık 2006, 20:01:45 »

Uzman / Başöğretmenlik Sertifikaları

20.12.2006 13:38:48

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 18.12.2006

İlgi: a)Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği,

b)Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye İlişkin Değerlendirme (KBYD) Kılavuzu

Bilindiği gibi, ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi ( Kılavuz doğrultusunda 01-20 Eylül 2006 tarihleri arasında öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeye ilişkin değerlendirme başvuruları alınmış ve 29 Eylül 20006 tarihinde değerlendirmeye ilişkin iş ve işlemler sonuçlandırılmıştır. Türkiye geneli başarı sıralaması ve alanlara göre uzman öğretmen ve başöğretmen kontenjanlarına girenler ise 24 Kasım 2006 tarihinde elektronik ortamda duyurulmuştur.

Bundan sonra yapılması gereken iş ve işlemlerle ilgili açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

a)Milli Eğitim Bakanlığında ve özel öğretim kurumlarında görev yapıp öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeye ilişkin değerlendirme sonucunda kontenjana yerleştirilerek sertifika almaya hak kazanan uzman öğretmen ve başöğretmen listeleri illere göre gruplandırılarak, il milli eğitim müdürlüklerinin e-posta adreslerine gönderilmiştir. Valiliklerce, gönderilen sertifikaların aslı ilgilisine imza karşılığı verilerek bir örneği özlük dosyasına konulacaktır.

Özel öğretim kurumlarında görev yapıp değerlendirme süreci sonunda sertifika almaya hak kazanmış öğretmenlerin sertifikaları değerlendirme formlarını onaylayan il milli eğitim müdürlüklerince aynı şekilde imza karşılığında iletilecektir.

b)Bakanlığımızın doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı konumundaki kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sertifikalarının dağıtılmasında yukarıda açıklandığı şekilde ilgili birim yöneticileri sorumlu olacaktır.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapıp değerlendirme süresinde sertifika almaya hak kazanmış öğretmenlerin sertifikaları bağlı oldukları kurumlara Genel Müdürlüğümüzce Gönderilecektir. Bu konuda valiliklerce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

c)Değerlendirme sürecindeki görev yeri daha sonra çeşitli nedenlerle değişen öğretmenlerin sertifikaları değerlendirme formlarını onaylayan il milli eğitim müdürlüklerince ilgililerin yeni görev yerlerine ulaştırılacaktır.

d)Müracaatlar esnasında öğretmenlik konumlarından dolayı değerlendirmeye alınan ve değerlendirme süreci sonunda sertifika almaya hak kazanmış olan Bakanlık müfettiş yardımcıları, ilköğretim müfettiş yardımcıları, şube müdürleri veya öğretmenlik dışında diğer görevlere atananlar ile emekliye ayrılan veya çeşitli nedenlerle görevden ayrılanlara sertifikaları değerlendirme formlarını onaylayan ilgili birimlerce ulaştırılacaktır.

e)Katılmış oldukları sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan almış olmalarına rağmen değerlendirme sürecine çeşitli nedenlerle katılamayan veya kontenjan yetersizliğinden dolayı unvan verilemeyen öğretmenlerin sınav puanları 24 Kasım 2006 tarihinden itibaren 2 yıl süre ile geçerlidir.

f)Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını kazandıktan sonra öğretmenlerin alan/branşları değişse de kazandıkları unvanları kullanmaya devam edeceklerdir.

g)İlerleyen tarihlerde yapılması muhtemel öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavına ilişkin duyuru, sınav tarihi, başvuru şekli ve diğer işlemler ilgi (a) Yönetmelik hükümleri gereği sınav tarihinden en az 5 ay önce duyurulacaktır.

h)5/5/2006 tarihli ve 26159 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki karara ekli III sayılı cetvelde; eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan; uzman öğretmen unvanını kazanmış olup 1-2 nci dereceden aylık alanlar için %20, diğer derecelerden aylık alanlar için, %40, diğer derecelerden aylık alanlar için %30 oranlarında eğitim-öğretim tazminatının ayrıca ödeneceği belirtilmiştir.

İlgi (a) Yönetmeliğin 22 nci maddesinde ise; uzman öğretmen ve başöğretmen unvanından ilgili sertifikalarının düzenlendiği tarihten itibaren yararlanılacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu çerçevede, benzer durumlarda değişikliğin olduğu tarihi izleyen aybaşından itibaren aylığa hak kazanıldığından, sertifikaların 24/11/2006 tarihinde düzenlendiği dikkate alınarak söz konusu tazminatların bu tarihi takip eden aybaşı olan 15 Aralık 2006 tarihinden itibaren ilgililerin kazanmış oldukları unvanlar ve aylık aldıkları dereceler esas alınarak ödenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını kazanmış olmakla birlikte herhangi bir nedenle öğretmenlik görevinden ayrılan ve bu bağlamda 15 Aralık 2006 tarihi itibariyle öğretmen unvanlı kadrolarda bulunmayanların söz konusu tazminatlardan yararlandırılması mümkün değildir.

Remzi Kaya

Sertifikaları görmek isteyenler linke bakabilirler. Bu arada farklar 15 Aralıktan itibaren ödenecek...
http://konya.meb.gov.tr/haber/uzman.htm

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2006, 20:15:56 »

teşekkürler sayın homeros bu olay bana da kısmet oldu ve özel sektörden  sertifika almaya hak kazandım

başar
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2006, 22:56:33 »

Sertifikadaki"Uzman Öğretmenlik / Başöğretmenlik ünvanı almaya hak kazanmıştır" cümlesinde bir hata yok mu?
  Uzman öğretmenlik / Baş öğretmenlik ünvanı değil, Uzman öğretmen/ Başöğretmen ünvanı almaya hak kazanmıştır; şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum.
proffizik
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Nisan 2011, 11:34:48 »

Arkadaşlar link çalışmıyor evrak mevcutsa bana iletebilirmisiniz acil
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic