Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğrenciler okuma yazmayı Gaffur'la öğrenecek  (Okunma Sayısı 2958 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Nisan 2007, 11:00:30 »

NE KADAR DOĞRU ACABA? YORUM SİZİN!
Öğrenciler okuma yazmayı Gaffur'la öğrenecek 
Dizilerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra olumlu etkileri de oluyor. Canlandırdığı sapık tiplemesi, pijaması ve absürd dansıyla toplumdaki yanlışlıkları ekrana yansıtan 'Gaffur' şimdi de eğitimde model olma yolunda ilerliyor.

Sanatçı Peker Açıkalın'ın oynadığı Avrupa Yakası dizisinin popüler karakteri 'Gaffur' ilköğretim öğrencileri okuma yazma öğretilirken kullanılmaya başlandı. Ağrı Merkez İsmet Ömeroğlu İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencileri bu dönem sınıfta Gaffur'la tanıştı. Modelin mimarı olan birinci sınıf öğretmeni Erhan Angın(25), öğrencilere okuma yazma öğretirken kendisinin geliştirdiği Gaffur modelini kullanıyor.

Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu Erhan Angın, 4 yıldır İsmet Ömeroğlu İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik yaptığı ve geliştirdiği yeni metotlarla dikkatleri üzerine çeken Angın, 'Gaffur'u popülaritesi yüksek olduğu için tercih ettiğini söyledi. Gaffur'un çok tanındığı için derste öğrencilerin dikkatini bir noktaya toplamada etkili olduğu belirten Angın, "Gaffurla öğretim yaptığımı duyan bir çok meslektaşım gelip sınıfta modeli kontrol etti ve bana çok hoş olduğunu söyledi. Gaffur modeli kesinlikle eğitimde pozitif bir enerji sağlıyor. Bu modelle öğretim yaparken hem ben işimden zevk alıyorum hem de öğrencler çok eğleniyorlar. Çocuklar eğlenerek öğrendikleri için kolay kolay öğrendikleri daha kalıcı oluyor. Kullanmış olduğum materyalin maliyeti çok az. İsteyen herkes rahatlıkla temin edebilir. Ama sadece bunu Gaffur modeliyle kısıtlamamalıyız. İsteyen herkes rahatlıkla yeni bir model oluşturabilir. Önemli olan öğrencinin dikkatini bir noktaya odaklayıp, onun eğlenerek dersi öğrenmesini sağlamak." şeklinde konuştu.

Derste Gaffur'la ders işleyen bir çok öğrencisinin eve gittiğinde ailesine bunları anlattığını belirten Angın, bu sayede öğrencilerin dersi tekrar ettiğini vurguladı. Sınıf mevcudunun 50 olduğunu belirten Angın, kalabalık sınıflarda öğrencinin motivasyononu sağlayıp dikkatini derse çekmenin çok zor olduğunu ifade etti. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sınıfa bir radyo alan Angın, radyoya bağladığı mikrofonla sesin sınıf ortamına eşit düzeyde dağılmasını sağlıyor. Okulda yaptığı yeniliklerle tanınan genç öğretmen Angın, yaptığı yeniliklerle hem kendisini derslere daha kolay motive ettiğini hem de öğrencilere yeni bir heyacan kazandırdığının üstünde durdu.

GAFFURLA AYNI SINIFTA OKUMAK İSTİYOR

İsmet Ömeroğlu 1-A sınıfı öğrencilerinden Soner Oğur(7) isimli öğrenci sınıfta arkadaşlarının, evde de ailesinin kendisine Gaffur diye hitap ettiğini ve bundan çok hoşlandığını belirtti. Okuldaki çok sayıda arkadaşının Gaffurla aynı sınıfta okumak istediğini dile getiren Oğur, Gaffuru çok sevdini ama en çok öğretmenini sevdiğini söyledi.

Okulunu ve sınıfını çok sevdiğini söyleyen Oğur, "Keşke hafta sonu tatil olmasaydı" dedi. Gaffur'u çok sevdiklerini belirten minik öğrenciler, Gaffur'un da kendilerini görmesini istedi. Gaffur'un okullarını ziyaret etmesini isteyen öğrenciler, onu daha yakından tanımak istediklerini yinelediler.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
izmirbuca
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2007, 11:05:40 »

İşe yarıyorsa bravoo.

AVŞAR BEYİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
Fatma Saygın Anadolu Lisesi
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2007, 11:37:13 »

İyi güzel ama Gaffur çok sağlıklı bir kişilik değil.Ya çocuklar onun gibi konuşmaya ve davranmaya başlarsa ne olacak?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2007, 11:47:31 »

Çocuklar yoldan çıkar kanımca Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2007, 12:34:08 »

Pekde olumlu davranışlar gostermeyen bir tiplemenin eğitimde yararlı şekilde nasıl kullanılabileceği tartişmaya açık bir konu, heleki öğrencilerin davranışlarının büyük bir bölümünü kazandığı ilköğretimde kullanılması cok  daha vahim sonuçlar ortaya çıkarabilir.Sayın öğretmenimiz inşallah aradaki dengeyi iyi bir şekilde kurabilir.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2007, 13:49:51 »

Ben bu konuda Hakkı Devrimin görüşlerine katılıyorum.
31/12/2006 tarihli Radikal Gazetesinde köşeyazısında bakın neler diyor Gafur için: "Avrupa Yakası dizisinde pijamalı Gaffur boy gösterdikten hemen sonra, halı sahada pijamayla futbol oynayanları görmüşsünüzdür. Digitürk de reklam kahramanını pijamayla dama çıkarmakta hiç gecikmedi. Hürriyet gazetesinin yılbaşı partisinde bir kızımız pijamalıymış; pek sevimli bulunmuş. Arkası gelecektir.
Münih banliyösünde olduğu gibi, önümüzdeki yaz, mesirelerde, parklarda «Pijamayla girmek yasaktır» tabelaları görürseniz şaşmayın. (Pikniklerde hiç rastlanmadık bir manzara da değildi doğrusu.)
*
Bir arada mutlu olmanın, olmazsa olmaz şartlarından biri de, bunu böyle düşünsek de düşünmesek de, hemen hepimiz için görgü'dür.
Beni bağışlar mısınız, Ayverdi Sözlüğü'nde bu kelimenin pek güzel bir tarifi var, buraya almak istiyorum. Hatırlatmak cüretkârlığıyla asla değil. Adını verdiğim sözlük henüz bütün kitaplıklara girmedi; birine vermek isterseniz, elinizin altında bir tarife bulunsun diye aktarıyorum:
GÖRGÜ. «1. Bir kimsenin bilgi ve anlayışının artmasına, görüş ve şahsiyetinin gelişmesine yardım eden her türlü olay ve tecrübeden kazandığı davranış inceliği, insanlarla olan ilişkilerde gerektiği gibi davranma meziyeti. 2. Çok şey görmüş olmaktan gelen bilgi ve ustalık, tecrübe. 3. Görgü kuralları. Bir toplulukta uyulması gereken ve insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen nezaket ve saygı kuralları. Adabımuaşeret.
Bence hiç noksanı yok değil bu tariflerin. Ayverdi'de (Sözlüğün tam adı: «Kubbealtı Lugatı. MİSALLİ BÜYÜK TÜRKÇE SÖZLÜK») görgü, kişiyle başlayan ve onunla sona eren bir nitelik adı olarak tarif edilmiş. Nesilden nesle adeta miras yoluyla intikal eden yanı biraz ihmal edilmiş, denebilir.
*
Yatak odası ve banyo dışında pijama bir görgüsüzlük simgesidir.Bu bir.
İkincisi, şimdi aileden, yakın çevreden, okullardan, yaşadığınız semt ve şehirden, mesleğinizden gayri TELEVİZYON da bütünüyle bir görgü etkeni, örneği ve kaynağıdır. Bu açıdan da değerlendirilmesi gerekir.
En sade bir örnek olarak şunu söyleyeyim: gelecek nesillerin, konuştukları kişinin sözünü, görgü sınırlarını zorlamadan nasıl kesebileceklerini öğrenecekleri en etkili kaynak artık televizyondur.
Siz şimdi, Banu Alkan ve Ahu Tuğba'nın kadın-erkek ilişkisi gösterilerini, Ajdar edepsizliğini, Seray Sever-Ali Atıf Bir çiftinin mahalle şakalarını, sabah kadın programı seviyesizliklerini, kaynana Semra Hanım şirretliğini, Mehmet Ali'nin don çekme şakalarını, Bülent Ersoy'un büyük motör nitelemelerini ve benzerlerini, bu açıdan da değerlendirin lütfen!
*
Umarım bu pijama şirinliği, şakası her neyse yakın zamanda taklit edilmemesi gereken yanlış ve kötü bir örnek niteliğine dönüştürülecekir. "
Eline,koluna,diline Sağlık!

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2007, 14:31:46 »

Model çok önemlidir,hocamız bana göre böyle bit tiplemeyi yanlış seçmiştir.Bağdaşım kurduktan sonra ha polat alemdar ı almış kabadayı tiplemesi çıkarmışsınız ki Polat makul ,bilgili,devletine milletine bağlı ve güvenilir bir karakter.ha da gaffur u almışsınız. Sonuçta bazı çevreler her ikisinide sakıncalı buluyor...Sonuçlarını zaman gösterir,ama ne yazıkki geri dönüşü olmaz...

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2007, 16:46:27 »

İlk etapta ilgi çekici bir durum olsada önümüzdeki yıllarda sorun olabileceği kesindir.Çünkü alınan model bana görede sağlıklı bir model değil.Arkadaşıma Gaffur yerine Nasrettin Hocayı,Karagöz-Hacivatı bunlarda olmazsa Şabanı bile model olarak kullanmasını öneririm.Ama sonuç olarak karar onun tabiki...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic