Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haftalık Ders Çizelgesi ile ilgili Bir soru.  (Okunma Sayısı 9202 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2009, 18:48:43 »

Arkadaşlar haftalık ders çizelgesi ile ilgili yeni düzenlemeyi siteye ben taşımıştım. İlgili belgeyi Orta öğretim genel müdürlüğünün sayfasından almıştım.

Belgedeki açıklamalar kısmında ki doc uzantılı belgedir,
"• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir."
maddesi  yoktu.

Merak ettiğim şu; bu maddeyi ben yanlışlıkla mı silip belgeyi paylaşıma açtım acaba. Ya da geçen hafta belgeyi OÖGM sayfasından indiren bir arkadaş var mı ve ondaki belgede bu madde yer alıyor mu?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2009, 18:54:27 »

Hocam aynen aktarıyorum.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI
HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNDE YER ALAN DERSLERİN UYGULANIŞINA YÖNELİK
AÇIKLAMALAR
• Derslerin programlarında belirtilen ders saati sayılarının ders çizelgelerinde sınıflara göre az
veya fazla olması durumunda zümre öğretmenler kurulunca öğretim programlarının amaç ve
açıklamaları dikkate alınarak hazırlanacak programlar uygulanır.
• Haftalık ders çizelgelerinde yer alan ve açıklamalarda belirtilmeyen derslerde öğretim
programları, yeni öğretim programları hazırlanıncaya kadar mevcut öğretim programlarının
amaç ve açıklamaları dikkate alınarak zümre öğretmenler kurulunca sınıflara göre hazırlanan
öğretim programları uygulanır.
• Öğrenciler; ilgi ve istekleri ile hedefledikleri yükseköğretim programlarına hazırlık amacıyla
okulun imkânları, çevrenin ihtiyaç ve özelliklerine göre haftalık ders çizelgesinde belirtilen
ders saatini geçmemek kaydıyla seçmeli dersler arasında yer alan dersleri seçebilirler.
• Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile okulun imkânları doğrultusunda Resim/Müzik/Beden Eğitimi
derslerinden birisi seçilir, aynı ders 4 yıl süresince okutulur.
• Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf seçmeli dersleri arasında yer alan ve programı tek olan seçmeli
dersler öğrenim süresince bir defa alınır.
• Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflara ait seçmeli dersler çizelgesinde yer alan aynı derslerden
herhangi birini bir önceki sınıfta okuyan öğrenci bir sonraki sınıfta aynı dersi alamaz. Bir
önceki sınıfta aldığı dersin tamamlayıcısı olan dersi veya derslerden herhangi birini seçip
okuyabilir.
• Bir üst sınıftan bir alt sınıfa kaydırılan dersleri okumamış olan öğrenciler bu dersi seçmeli
dersler kapsamında alırlar.
• Bir alt sınıftan bir üst sınıfa kaydırılan ve daha sonraki sınıfta da bulunan derslerde, tekrar
aynı dersi okumazlar. Bu sınıfta öğrencilere, hazır bulunuşluklarına göre üst sınıftaki program
da dikkate alınarak zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak program uygulanır.
• Bir alt sınıftan bir üst sınıfa kaydırılan ve daha sonraki sınıfta bulunmayan derslerin ders
saati, seçmeli derslerle doldurulur.
• Sosyal Etkinlik dersi ile Bilgi Kuramı dersi notla değerlendirilmez.
• Meslek ve Anadolu meslek liselerinde öğrenciler işletmelerdeki mesleki eğitimini, alanın
özelliğine göre yoğunlaştırılmış eğitim programı olarak alması durumunda, seçmeli ders
saatlerinde değişiklik yapılmadan okulun haftalık ders saatlerinde değişiklik yapılabilir. Bu
değişiklik Bakanlık onayı ile uygulanır.
• Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarında alanlar bazında uygulanmakta olan ders
dağıtım çizelgelerinin uygulanmasına aynen devam edilecektir. Ancak toplam ders saati
sayısındaki değişiklik nedeniyle alan ortak meslek ders saatlerinde meydana gelen
değişiklikler ilgili birimlerce hazırlanacak ders dağıtım çizelgeleriyle okullara duyurulacaktır.
• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine
yönelik düzenlenmiştir.

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2009, 19:09:32 »

Bünyamin hocam sizinde söylediğiniz gibi yazmış olduğunuz
"• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir."   maddesi daha önceki dosyada yoktu ,sonradan eklenmiş...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2009, 18:52:27 »

"• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir."   maddesi daha önceki dosyada yoktu ,sonradan eklenmiş...
yani bunun anlamı şöyle mi oluyor arkadaşlar.
örnek:
 11 dil sınıflarında veya 11 fen sınıflarında coğrafya dersi yok, onlar için "FARKLI" alan dersi olan coğrafya dersi "SEÇMELİ DERS" olarak seçilebilir.
ancak 11tm sınıflarında coğrafya dersi var, onlar "farklı alan" dersi olmadığı için coğrafya dersi seçilemez, örneğin biyoloji seçilebilir.

yorumlar mısınız?
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2009, 18:59:59 »

Alıntı
yorumlar mısınız?

bütün bu olanlar karşısında, "Yorumumu kaybettim, hükümsüzdür"    Sad

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2009, 19:09:49 »

benim de kafam acayip karıştı  Smiley
ne bakanlığımız var ama.
önce "yumurta kapının ağzındayken" bi yönetmelik yayınlıyor, sonra çaktırmadan ona bir madde ilave ediyor. bu arada eski ders saatlerini gösteren yönetmelik de bazı arkadaşların aklına geliyor. (forumdaki diğer başlıklarda Ağustos 2005-2575 sayılı TD var.)
allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin...   Smiley
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2009, 19:42:03 »

Alıntı
yorumlar mısınız?

bütün bu olanlar karşısında, "Yorumumu kaybettim, hükümsüzdür"    Sad
Bünyamin Hocam ben de şuan sizin durumunuzdayım. Haklısınız. Sanırım çizelgeyi ilk indirenlerdeniz. Bizden sonra da değişmiş:)
http://yayim.meb.gov.tr/dergiler/pdf/2624.pdf

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2009, 19:55:12 »

mail gurubuna gelen bir postada -belki siz de görmüşsünüzdür- şöyle bir yazışma var.

bir arkadaş sormuş:
ARKADAŞLAR BU SENE BİZİM OKULDA 10 TM SINIFLARINA SEÇMELİ COĞRAFYA DERSİ KOYMUŞLAR BENCE BU ÇOK SAÇMA . SİZCEDE DEĞİLMİ? ÇÜNKÜ BİZ ZATEN 4 SAATTE SEÇMELİ COĞRAFYANIN KONULARINI İŞLİYORUZ. SEÇMELİ COĞRAFYANIN SAATİNDE NE İŞLEYECEĞİZ. 4 SAAT FAZLA GELİRKEN ŞİMDİ OLDU 6 SAAT. BENCE BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR GİBİ
     BİLGİSİ OLAN AYDINLATSIN LÜTFEN

verilen 1.cevap:
Seçmeli coğrafyanın müfredatını zümre kararı alarak siz belirleyebiliyorsunuz. Biz 9. sınıf konularının müfredatından ÖSS’de önemli olanları seçtik ve nedenlerini de belirterek müfredat oluşturduk. 10. sınıf müfredatını işleyeceksiniz diye bir zorunluluk yok.

verilen 2.cevap: (25/09/09 tarihli)
Yeni teftiş geçirdik.  10. sınıf müfredatı işlemeniz zorunlu.

buyrun bunu yorumlayın...   Smiley
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2009, 21:50:40 »

"• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir."   maddesi daha önceki dosyada yoktu ,sonradan eklenmiş...
yani bunun anlamı şöyle mi oluyor arkadaşlar.
örnek:
 11 dil sınıflarında veya 11 fen sınıflarında coğrafya dersi yok, onlar için "FARKLI" alan dersi olan coğrafya dersi "SEÇMELİ DERS" olarak seçilebilir.
ancak 11tm sınıflarında coğrafya dersi var, onlar "farklı alan" dersi olmadığı için coğrafya dersi seçilemez, örneğin geometri seçilebilir.

yorumlar mısınız?

Benim yorum aynen sizin dediğiniz gibi,yani TM lerde tüm sınıflarında coğrafya alan dersi olarak var ve belli müfredat doğrultusunda işleniyor,bunun yanında birde seçmeli coğrafya dersi olamaz çünkü tüm sınıfların coğrafyası görüleceği için ikinci bir defa aynı sınıfın coğrafyası seçmeli olarak okutulamaz,nitekim bazı arkadaşlarımız okullarında TM sınıflarında seçmeli coğrafyaların kaldırıldığını yazmış .Sağolsun bizi yönetenler yoruma dayalı kanun ve yönetmelik düzenlemeyi ve bunları son anda yürürlüğe koyup kaos yaratmayı çok severler,bu da onlardan biri.
Kısaca Tm sınıflarında coğrafyanın seçmeli ders olarak okutulması yanlıştır bence, nitekim bu yanlıştan dönen okullar var..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 26 Eylül 2009, 22:45:17 »

cahit hocam söylediğiniz doğru bende sizin mesajınızı okuduktan sonra kontrol ettim çizelgeyi geçen hafta indirmiştim ama dediğiniz madde yok.

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2009, 08:50:20 »

tm ve sosyal sınflarda seçmeli coğrafya biraz mantıksız geliyor.fakat özellikle tm sınıflarından " hocam coğrafya daha fazla görmek istiyoruz" diye bir talep geldiğinde bunu karşılayabilirmiyiz?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2009, 08:51:06 »

Bizde 12 TM sınıfındaki seçmeli coğrafya deresi kaldırıldı.Sanırım bir süre daha kargaşa devam edecek...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
SELFATİH
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2009, 09:08:43 »

benim okulda 11 tm lerde 3 saat coğrafya dersi seçilmiş bence yanlış zaten aynı dersi veriyoruz. dil yada fen sınıflarında seçilmeli
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2009, 09:32:55 »

benim okulda 11 tm lerde 3 saat coğrafya dersi seçilmiş bence yanlış zaten aynı dersi veriyoruz. dil yada fen sınıflarında seçilmeli

2 saat seçilse olabilirdi

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2009, 10:27:21 »

Bazı liseler SOS-TM Bölümlerine biyoloji,matematik(sos),fen bölümüne psikoloji,bilgi kuramı gibi seçmeli dersleri koyarak yönetmeligi doğru yorumlamışlar.Çoğu lisemiz, bu yönetmeliği norm kadro yu gözönünde bulundurarak değerlendirmiş.Öğretmenine göre;bazı branşlarda alan dersi+seçmeli dersi,kimi branşlarda ise dersin ne alanda ne de seçmeli de esamesi var???
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic