Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eğitim Sistemimiz Ve DERSHANELER  (Okunma Sayısı 3500 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ümit Gedik
Uzman Üye

Performans: 74
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Kasım 2007, 22:36:56 »

Değerli öğretmen arkadaşlarım cok sık olmasa bıle forum içerisindekı tartışmalarda dershanecılk uygulamaları ile ılgılı olumsuz yargıda bulunmaktalar ve bence bu eleştirıler körü körüne yapılan fikir ifadelerınden baska bır sey değildir.
İstersenız dershanelerın gereklılıği üzerıne tartışabılırız ya da eger yıne istesenız dershanecilik yapısına nıye ihitiyaç duyuldugunu da tartışabılırız ?
Bu sekılde eleştiri yapan arkadaslara su soruyu sormak gelıyor aklıma ; acaba Ö.S.S ya da O.K.S sınavında M..E.B baglı devlet okullarında öğretilenden farklı bır sey mı soruluyor ki öğrencıler tarafından dershaneye gıtme ıhtıyacı hıssedılıyor.Bu gıbı orneklerın coğaltılması mumkundur gelın bu durumu bılımdel verılerle rakamlarla tartışalım....!

Unutmayalım kı eğitim camıası içerisinde yer alan ve prensıpleırınden tavız vermeden kendi içerisinde hiyerarşisi olan ve  yurt dışına dahı acılmış özel öğretim kurumlarımız ve bu kurumlarda çalışan bınlerce değerlı öğretmenımız var.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2007, 09:04:27 »

Özel okullarımız ve dersanelerimiz eğitim sistemimizin vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır. Onları eleştirmek yerine, daha yararlı bir hale getirmeye çalışılmalıdır. Özel öğretime destek verilmelidir.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2007, 09:38:23 »

Burada asıl sorgulanması gereken özel dersane öğretmenleri değil.Özel dersanelerin ortaya çıkmasına yol açan nedenlerdir diye düşünüyorum.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2007, 09:57:21 »

arkadaşlar oks ya da öss sınavlarında tabiiki okullarda öğretilenlerden farklı bir şey sorulmuyor...ancak ben hem dersane hem de meb'de çalışan bir öğretmen olarak şunları söyleyebilirim... okul ve dersanelerin fiziki yapısı aynı değildir; okullarda sınıftaki mevcut öğrenci sayısı 30'u geçiiyorken, dersanelerde 20 nin altındadır...aslında bu bile tek başına öğretimin kalitesini artırır...ayrıca dersanelerin amacı sadece sınava hazırlamaktır, ancak okulların esas amacı eğitim vermektir...malumunuz olduğu üzere eğitim ve öğretim birbirinden farklıdır...dersanelerde daha çok test tekniklerine ağırlık verilirken okullarda böyle bir zorunluluk yoktur...
yine de bana kalırsa (dersanede de çalışan bir öğretmen olarak) okullardaki eğitimin kalitesini artıracak çalışmalar yapılmalı ve öğrenciler özel eğitim kurumlarına gitmek zorunda bırakılmamalıdır...çünkü sosyal devletin en önemli görevi parasız eğitim ve sağlık imkanlarının herkese kaliteli ve eşit bir şekilde dağıtılmasıdır...

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2007, 10:09:15 »

samyeli hocamın görüşlerini isabetli buluyorum.
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2007, 11:06:02 »

Dershanede çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim ki farklı bir şey anlatıldığından değildir.Çünkü ben eski 3 yıllık müfredatları anlatıyorum halen öss ve oks'de.Belki de test sistemi iyi bir şekilde verilemediğindendir.Ya da öss ye ve ya oksye yönelik şekilde ders işlenmediğinden de olabilir.Tabii samyeli hocama da katılmadan edemicem.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2007, 13:35:35 »

Burada asıl sorgulanması gereken özel dersane öğretmenleri değil.Özel dersanelerin ortaya çıkmasına yol açan nedenlerdir diye düşünüyorum.

Gunban hocamın görüşlerine katılıyorum. Önceleri dershanelerde her türlü disipilin konusunda ciddi bulmuyordum. Son zamanalrda en azından bulunduğum şehirde dershaneler normal okullardan çok daha iyi şimdi imrenerek bakıyorum.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
burakhtyl
Üye
**

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2007, 13:42:49 »

Söylediklerinize aynen katılıyorum.
hewalim-21
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2007, 13:48:34 »

yapmayın hocam dersaneler sınava yönelik ders veriyor meb ise bir müfredatı var çok ayrıntıya kaçıyor ya şöyle böyle bu ne dersanacilerin nede meb de çalışanların suçu bir rant olayı var devlette göz yumuyor yani dersanelere giden eğitimciler çok iyi meb dekiler kötü anlamını çıkarmayın biz dersanedeki öğretmenleri de görüyoruz meb geçtiklerinde apışıp kalıyorlar son olarak suçlu arıyorsak sisteme bakmak lazım sistem değişmedikten sonra okulları saf altından yapsanız ne olur.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2007, 16:06:52 »

bende hem meb de hemde dersanede çalışan bir öğretmen olarak tamamen farklı bir şekilde davranıyoruz okul başka dersane başka oluyor ama farkı yaratan tabiki öğretmenler oluyor

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic