Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bütün Kadrolular sözleşmeli mi yapacaklar?  (Okunma Sayısı 3622 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Kasım 2010, 20:17:50 »

Yani sözleşmemi kadroludan alacaklar ve sözleşmelimi olacağım..................
Komisyon ayrıca, “Öğretmenlerin istihdamında kullanılan kadrolu, sözleşmeli ve ücretli gibi farklı uygulamaların kaldırılarak tek bir istihdam modeline geçilmesi, bir perspektif plan çerçevesinde özendirici yöntemlerle personelin kademeli olarak sözleşmeli hale getirilmesi” maddesi de kabul edildi ve komisyon çalışması tamamlandı.
Bu maddenin komisyondan geçmesine karşı çıkan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Tüm öğretmenlerin sözlemeli hale getirilmesi” uygulamasını kabul etmeyeceklerini belirtti. Koncuk’un, “Bu yaptığınız haksızlık. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ve özel öğretim kurumları yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda rapor hazırlanıyor” sözlerine, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük “Artislik yapma” şeklinde tepki gösterdi.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2010, 21:02:14 »

kadrolu bir öğretmen olarak söylüyorum. sözleşmeli olmaya hazırım. ama herkes olursa tabiki. ben şahsen sözleşmeli olduğu takdirde eğitimde kalitenin daha da artacağı kanaatindeyim. şimdi burdan bana şiddetle karşı çıkanlar hatta hakaret etmeye kalkanlar olacaktır. ben kendime güveniyorum. kalitesinden şüphesi olmayan herkes memleketimizin geleceği adına sözleşmeli modelin daha faydalı olacağını düşünmelidir. kaybetme korkusunun olmadığı bir yerde vurdumduymazlık aymazlık ( geç gelmeler, öğrenci dövmeler, veliye artistlik yapmalar, sürekli oturarak ders anlatmalar, hatta sürekli öğrenciye anlattırmalar) çok olacaktır olmaktadır da. ondan sonra eğitim kalitemizin niye bu kadar düşük olduğu ile ilgili ahkamlar kesilir.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2010, 21:57:52 »

kadrolu bir öğretmen olarak söylüyorum. sözleşmeli olmaya hazırım. ama herkes olursa tabiki. ben şahsen sözleşmeli olduğu takdirde eğitimde kalitenin daha da artacağı kanaatindeyim. şimdi burdan bana şiddetle karşı çıkanlar hatta hakaret etmeye kalkanlar olacaktır. ben kendime güveniyorum. kalitesinden şüphesi olmayan herkes memleketimizin geleceği adına sözleşmeli modelin daha faydalı olacağını düşünmelidir. kaybetme korkusunun olmadığı bir yerde vurdumduymazlık aymazlık ( geç gelmeler, öğrenci dövmeler, veliye artistlik yapmalar, sürekli oturarak ders anlatmalar, hatta sürekli öğrenciye anlattırmalar) çok olacaktır olmaktadır da. ondan sonra eğitim kalitemizin niye bu kadar düşük olduğu ile ilgili ahkamlar kesilir.
"Sözleşmeli personel" uygulamasının eğitimin kalitesini artıracağı konusunda bu kadar emin olmayın hocam. zaten bu konunun gündeme getirilmesinin altında "eğitimin kalitesini artırmak" gibi bir kaygının da olduğunu sanmıyorum. Bu uygulamanın sağlayacağı "tek fayda" iş güvencesinden yoksun bir öğretmen kitlesinin yaratılması olabilir ki bu da bizim faydamız değildir.
Ayrıca; öğretmen camiasında bazı istisnai durumlar dışında yaygın olarak "vurdumduymazlık aymazlık ( geç gelmeler, öğrenci dövmeler, veliye artistlik yapmalar, sürekli oturarak ders anlatmalar, hatta sürekli öğrenciye anlattırmalar)" söz konusu değildir. Bu söylemlerle meslektaşlarımıza haksızlık yapmakta, kendi mesleğimize zarar vermekteyiz.
Eğitimin kalitesi, öğretmenin kadrolu-sözleşmeli çalışması ile ilgili bir sorun değildir. Eğitimin kalitesini belirleyen ülkenin eğitim politikalarıdır. Öğrencinin başarısızlığını ödüllendiren bir sistemle eğitim kalitesi yükselmez. İlk öğretimde "başarısızlık" söz konusu değildir. orta öğretimde ise öğrencinin sınıf geçmesine yönelik her türlü kolaylık ve adeta zorlama söz konusudur. Bütün bu koşullar altında eğitimini kalitesi veya kalitesizliği konusunda en küçük pay bize ait olabilir. Amaç eğitimin kalitesini yükseltmekse öncelikle bu olumsuzluklar giderilsin, okulların fiziksel durumları iyileştirilsin sonra sıra öğretmenlerin hukuksal durumuna gelir... Tüm öğretmenlerin kendilerine yeterince güveni vardır sanırım: başka türlü öğretmenlik yapamaz zaten. kendine güveni olmayan bir öğretmen nasıl olur da bir yıl boyunca derslere girer. Sınıfa giderken yanında yedek öğretmen (destek kuvvet) götüren var mı acaba?
Mesele kendine güvenip-güvenmeme meselesi değildir.
(Son olarak; kimsenin size görüşlerinizden ötürü hakaret edeceğini sanmıyorum.)
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2010, 06:22:28 »

Sorun şu ki yaşlandıkça performasnımızdaki düşüs, emeklilik yaşının türkiyenin gerçekligi ile örtüşmemesi... Ve gereginden fazla mezun.. Kalite arayışı degil daha az para ile kimi çalıştıracagına bakmaya çalışacaklar.. Sendikalaşma bitecek taşornlaşma olursa.. nasıl kalite beklersiniz.. tek kalitesizlik sizin yaşam standratınızda düşüşş olacak.. yaşamak değil yaşamda kalma mücadelesi vereceksiniz...
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2010, 06:48:55 »

Yakında temizlik şirketlerinden öğretmen de gelirse şaşırmam...
kurtaran12
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2010, 13:31:07 »

Bence öğretmenlerin sözleşmeli yapılmaya çalışılmasının nedenlerinden birisi de aşama aşama kadrolaşmayı tamamlamak. Yani kendine yakın görüştekileri kadrolara yerleştirmek. Tıpkı bazı okullara giriş sınavını kazandıktan sonra mülakat yapılması gibi. Ordaki amaç da aynı bence.
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2010, 17:11:48 »

SULTANGAZİ - Beyin tümörü tedavisi gören öğretmen Elif Aybaç'ın sözleşmesine son verilmesini Sultangazi'de protesto edildi.

Elif Aybaç Sultangazi ilçesi Melahat Öztoprak İlköğretim Okulunda sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyordu. Beyin tümörü teşhisi konulan Elif Aybaç tedavi için 30 günlük rapor süresini 40 güne uzatınca işten atıldı.

HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2010, 20:57:05 »

eğer sözleşmeli öğretmenlik iyi bir şey olsaydı  özel okullar ve dersanedeki öğretmenler haftada 40-50 saat derse girmelerine ve daha özverili çalışmalarına rağmen  daha düşük  ücret verilirmiydi ? sözleşmeliyi destekleyen arkadaşa sesleniyorum kaliteyi arttırsan bile seni modern köle yapıyorlar  yaşadık bunları 657yi kayıp edersek  özel okulda ve dersanede çalşanlar gibi oluruz.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2010, 01:16:01 »

lafı dönüp dolaştırıp maaşa kadrolaşmaya işten atmaya getiriyorsunuz. en baştan beri şunu savunuyorum. işini iyi yapana kimse birşey yapamaz. şu an yüzbinlerce sözleşmeli çalışan kamu personaeli var. sadece bir adet münferit bir olumsuz vakıayı örnek gösterebiliyorsunuz. benim eşim de sözleşmeli. işini layıkıyla yapıyor ve en ufak bir sorun yaşamıyor. muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz. hukuk her nekadar geç olsa da işliyor. ülkemize haksızlık etmeyelim. ayrıca sözleşmeli olunduğu takdirde yönetici konumunda olan kişilerin takınacağı tavırlarla ilgili olarak çok önyargılı davranıyorsunuz.  belki de o sistemde siz de yönetici olacaksınız. şimdiden kendinize neden hakaret ediyorsunuz.
orduda sayısını bilmediğim için bişey diyemiyeceğim ama azımsanmıyacak sayıda sözleşmeli personael çalışıyor. kimse ordudaki sözleşmeli alımları eleştirmiyor. üstelik şimdi sözleşmeli er modeli gündemde. bence gayet güzel olur.
bu konunun çok uzayacağının polemiğe açık bir konu olduğunun yazdıklarımın da tamamen subjektif değerlendirmeler olduğunun farkındayım ama fikrimizi beyan etmek tartışmak yeni fikirlerin filizlenmesine katkı sağlayabilir ümidiyle...
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2010, 09:04:48 »

eğer sözleşmeli öğretmenlik iyi bir şey olsaydı  özel okullar ve dersanedeki öğretmenler haftada 40-50 saat derse girmelerine ve daha özverili çalışmalarına rağmen  daha düşük  ücret verilirmiydi ? sözleşmeliyi destekleyen arkadaşa sesleniyorum kaliteyi arttırsan bile seni modern köle yapıyorlar  yaşadık bunları 657yi kayıp edersek  özel okulda ve dersanede çalşanlar gibi oluruz.
çok dogru soyluyorsunuz..... arkadaşm az ek ders alıyor ve dersaneye başvurdu  çok çalışkan bir ogretmen.. 500 binlira teklif etmişler köle gibi çalışmasını istemişler..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic