Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye, turist girişi açısından 9. sırada  (Okunma Sayısı 1056 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 12 Kasım 2006, 18:44:53 »

Türkiye, turist girişi açısından 9. sırada 
ANTALYA (İHA) - Türkiye-Yunanistan 7. Turizm Forumu ve 2 dönem turizm Karma Komisyonu toplantısı, Turizm Ve Kültür Bakanı Atilla Koç ve Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli Petra'nın katılımıyla başladı.

Belek Rixos Premium Otel'de gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda konuşuna Bakan Koç, Türk ve Yunun halkları arasındaki çok yakın dostluğun uzun yıllardır devam etmekte olduğunu söyledi. Bu yakın dostluk çerçevesinde devlet olarak da işbirliği içerisinde bulunulmasının ifadeye mahal bırakmayacak derecede açık olduğunu kaydeden Koç, "Bu işbirliğinin sağlanması, aynı zamanda varolan yakın dostluğumuzun daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Türk Turizmi, son yıllarda büyük bir gelişme içerisine girmiştir. Ülkemize gelen toplam turist sayısı 2004 yılında yüzde 25 oranında artışla 17.5 milyonu, 2005 yılında ise yüzde 20 oranında artışla 21.1 milyonu aşmış bulunmaktadır. Turizmden elde edilen gelir ise 2004 yılında yüzde 25 artışla 15.9 milyar dolara, 2005 yılında ise yüzde 15 artışla 18.2 milyar dolara ulaşmıştır. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye 2005 yılında toplam turist girişleri açısından tüm ülkeler arasında 9., turizmden sağlanan toplam gelir açısından da 8. sırada bulunmaktadır. Bunun yanında rakip ülkelere nazaran daha eskimemiş turizm tesislerine ve yüksek bir potansiyele sahip olan Türkiye, önümüzdeki yıllarda daha büyük ilerlemeler kaydedecektir" dedi.

Türkiye'nin Turizm Fuarı konusunda da önemli gelişmeler gösterdiğini ve bu alanda da kendini ispat etmeye başladığını ifade eden Koç, "Bu kapsamda 15-18 Şubat 2007 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan 'EMITT - Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı'nda sizleri aramızda görmek istiyoruz. İmzalayacağımız 2. Turizm Karma Komisyon Protokolü'nün ve 7. Turizm Formu'nun iki ülkenin dostluğuna ve karşılıklı işbirliği imkanlarına değerli katkılarda bulunacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu.

15 YIL İÇERİSİNDE TURİST SAYISINDA ARTIŞ
Sözlerine "Sevgili dostum Atilla Koç" diyerek başlayan Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli Petra, "Yunan heyeti adına çok sıcak ağırlamanız ve misafirperverliğiniz için teşekkür etmek istiyorum ki, bu bizim için sürpriz değil. Misafirperverlik, her iki ülke için tanıtıcı bir durumdur" dedi. Aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı dün yapılan parti kongresinde tekrar genel başkan olarak seçilmesinden dolayı tebrik eden Bakan Fanny, Antalya gibi güzel bir kentte bulunmaktan özel bir mutluluk duyduğunu ifade etti. "Bugün burada bulunmamamızın sebebi, bu işbirliği irademizi tekrar dile getirmek ve bu işin özüne inebilmektir" diyen Bakan Fanny, dünya turizminin çok etkileyici bir hızla geliştiğinin farkında olduklarını söyledi. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde dünyada turist sayısının iki katına çıkacağını ifade eden Fanny şunları söyledi:

"Güneydoğu Akdeniz Havzası, bütün dünya turistleri için cazibe, bir mıknatıs, tutku şeklinde işlev görmektedir. Öyle sanıyorum ki, bunun devamı önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde sürecektir. Bizim işbirliğimiz aracılığıyla iki ülkenin de turistik geleceğini daha iyi bir şekilde tasarlama fırsatını elde edip, dünya turizm rekabeti içerisinde daha iyi yerde ve konumda olmayı arzu ediyoruz. Öyle sanıyorum ki, turistik hizmetler konusunda kaliteyi artırmak ve turistik ürünleri farklılaştırma fırsatını da aynı şekilde elde etmiş bulunuyoruz. İnanıyorum ki Yunanistan ile Türkiye arasındaki turistik işbirliği yalnızca ülkelerimizin ekonomisi ve refahını geliştirmekle kalmaz, iki ülke arasındaki barış ve dostluğu da pekiştirecektir. Ben bu bağlamda Yunanistan'la ile Türkiye arasındaki işbirliğinin, iki ülkenin ekonomisine ve iki ülkenin halkına, refah getirici bir katkısının olacağına derinden inanıyorum."

"YUNANİSTAN'A 16 MİLYON TURİST GİRMİŞTİR"
Bazı konuların işbirliği için çok önem taşıdığını vurgulayan Yunan Bakan Fanny, "Yunanistan olarak, AB nezdindeki ziyaretçilerin gidiş-gelişlerini kolaylaştırmak, vize sorununa çözüm getirmek anlamında AB içerisindeki çalışmalara ön ayak olmaktayız. İki ülke arasındaki ziyaretleri artırmak amacıyla bu sorunları kolaylaştırmayı umuyoruz. 50 dolarlık vize ücreti bu ziyaretleri zorlaştıran durumdur. Turistik altyapı konularında da işbirliği oldukça önemli bir husustur. İki ülke arasındaki gemi hatlarının sayısını artırmak ve hava aracılığıyla iki ülkeyi birleştirmek çok büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Bakan Koç'un teklif ettiği ortak yelken müsabakaları düzenlemeye de sıcak baktıklarını ifade eden Yunan Bakan Fanny, "Marinalar arasındaki işbirliği ve özellikle marina yöneticilerinin irtibat içerisinde yakın ilişkilerde bulunarak, işbirliğini geliştirmekte önem taşıyan bir husustur. Tarihte hiçbir zaman bugün varolan turistik akın söz konusu değildi. İnsanları başka yerlere, yabancı yerleri tanıma arzusu o kadar büyük ki, dünya turizm birliğinin de dile getirdiği gibi, dünya gayrisafi milli hasılanın yüzde 10'u şu anda turist sanayine doğru aktarılan bir gelirden ibarettir. Aynı zamanda uluslararası camiada, turistik toplumda yapılan çalışmaya göre, bir turistik bir ülkede harcadığı 1 Euro'nun, o ülkenin ekonomisine 2 Euro'luk değer olarak katkıda bulunur. Yunansitan'da Gayri safi milli hasılanın yüzde 18'i turizm sektöründen gelmektedir. Turizmde çalışanların sayısı bugün 800 bin kişidir. 2006 yılı Yunanistan açısından bir altın çağ niteliğindedir. Yunanistan Turizm tarihinin en iyi senesi olmuştur. 2006 yılı içerisinde bugüne kadar Yunanistan'a giriş yapan turist sayısında 2005 yılına oranla yüzde 11'lik bir artış görülmüştür. Bugüne kadar Yunanistan'a 16 milyon turist girmiştir. Aynı zamanda turizm geliri 2006 yılında, 2005 yılına oranla yüzde 9 oranında artmıştır. Yunanistan turizminin geleceğinin bugünden de iyi olacağı kanısındayım. 2006 yılında turizmde yapılan yatırımlara bakanlıktan verilen destek, geçen yıllara oranla yüzde 37 oranında artmıştır" değerlendirmesini yaptı.

MENDERES KILIÇARSLAN - YOZGAT
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic