Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sınıf Tekrarı,Çocuklar İçin En iyi Seçenek Olması Halinde Verilmeli-Haber  (Okunma Sayısı 2783 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 03 Haziran 2008, 09:25:25 »

MEB İLKÖĞRETİM GENEL MÜDÜRÜ ER: "SINIF TEKRARI, ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ SEÇENEK OLMASI HALİNDE VERİLMELİ"

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, Sınıf Tekrarı Kararının Çocuk İçin En İyi Seçenek Olması Halinde Verilmesini İstedi.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, sınıf tekrarı kararının çocuk için en iyi seçenek olması halinde verilmesini istedi.
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, 'Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi' konulu bir genelge yayınladı. Er, genelgede, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki, "İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak yetiştirilir ve değerlendirilir. İlköğretim, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, programda öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir" hükmünü hatırlattı.

Er, aynı yönetmeliğe göre, ders yılı sonunda başarısız dersi veya dersleri olan öğrencilerin durumunun şube öğretmenler kurulunda görüşüldüğüne, kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin notlarının değiştirilemediğine, okul kayıtlarına 'Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti' veya 'Sınıf Tekrarına Karar Verildi' ifadesinin yazıldığına değindi.

Öğrencilerin okulda başarılarının arttırılması için eğitim ve öğretimin çocukların bireysel özelliklerine uygun yapılandırılması gerektiğine işaret eden Er; bu yapılandırmada öğrencilerin sahip oldukları yetenekler, kişilik özellikleri, bedensel, duygusal ve toplumsal gelişim düzeyleri, genel sağlık durumları ve içinde bulundukları aile ortamının değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Er, "Aynı zamanda şube öğretmenler kurulunda öğrencilerin durumu görüşülürken çocukların okul başarısını etkileyen söz konusu bireysel ve çevresel öğeler göz önünde bulundurulmalıdır" dedi.

Sınıf tekrarının öğrencilerin başarısı üzerine etkileri incelendiğinde, öğrencilerin aynı sınıfı ikinci kez tekrar etmelerinin geçici bir iyileşme sağladığını kaydeden Er, şöyle devam etti:

"Ancak, sınıf tekrar eden bu çocukların düşük başarı ortalamasıyla bir üst sınıfa geçen arkadaşlarından daha da başarısız oldukları görülmektedir. Diğer taraftan, başarısız öğrenciler için eksik öğrenmelerin telafisinde programın sarmallık özelliği destek sağlayabilir. Bütün bu gerekçeler dikkate alınarak; sınıf tekrarı kararının çocuk için en iyi seçenek olması halinde verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir."

http://www.haberler.com/meb-ilkogretim-genel-muduru-er-sinif-tekrari-haberi/

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2008, 09:29:15 »

kısaca sınıfta bırakmayın diyorlar bence

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2008, 09:44:55 »

Sonuçta sınıf geçiyorlar nasıl olsa biz öğretmenler figüranlık yapıyoruz..
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2008, 11:01:59 »

İlköğretimde sınıf tekrarına pek hoş bakılmıyordu. Sayın genel müdür acaba esnek bir kapı mı bırakıyor bu söyledikleriyle?
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2008, 13:10:05 »

"Sınıf tekrarı, öğrenciler için en iyi seçenek olması halinde yapılmalıdır" deniliyor. Sınıf tekrarının öğrenciler için iyi olup olmadığı bakış açısına göre değişir. Mesela veliye göre sınıf tekrarı olumsuz iken devlet politikası da veliyi destekler niteliktedir. Oysa bana göre ise alınabilecek her türlü tedbire rağman ben iyi öğrenci olmak istemiyorum mesajı veren öğrencilere de çok sınıf tekrarı yaptırılması çok gerekli seçenektir. Ama öncesinde alınması gereken önlemleri atlamamak gerekir.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2008, 13:52:35 »

Bak gördünmü biz sizi düşündük ama öğretmenler çocuğunuzu sınıfta bıraktı demek istiyorlar herhalde.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2008, 14:12:47 »

Öğretmen arkadaşlar ne yapacaklarını iyi bilirler sayın müdür.
Ayrıca bu zannedersem ilköğretimler için belirtilmiş gibi.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
orhanözcan
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Haziran 2008, 14:44:40 »

Notu silah olarak kullanan arkadaşlar olduğu sürece sınıf tekrarı hiçbir zaman iyi bir seçenek değildir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic