Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Santral'e 73 Milyon Dolarlık Yatırım  (Okunma Sayısı 1040 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 11 Kasım 2006, 21:35:11 »

Akenerji, Akocak Santralı’na 73 milyon dolar yatırıyor

1989 yılından bu yana özel enerji sektöründe hizmet veren Akenerji, 12 santral ve 541 MW kurulu elektrik gücünü yeni yatırımlarla artırıyor.

Akenerji, yeni yatırımlarla enerji sektöründe yakıt çeşitliliğine giderek artan elektrik talebine, ülke kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak katkıda bulunmayı amaçladığını belirtiyor. Zonguldak Akocak Hidro Elektrik Santralı yapımı için 16 Haziran 2005’te su kullanım anlaşması imzalayan, 23 Kasım 2005’te üretim lisansını alan ve Eylül 2006’da ÇED olumlu görüşünü alan Akenerji saha çalışmalarına başladı.

73 MİLYON DOLARLIK YATIRIM: Akenerji, 2008 yılı sonunda devreye girmesi hedeflenen tesis için toplam 73 milyon dolar yatırım yapacak. Akocak HES tamamlandığında 79MW kurulu güçle yılda 257,44 Gwh üretim yapacak ve Akenerji’nin ortalama elektrik üretim maliyetinin iyileştirilmesine katkıda bulunacağı kaydediliyor. 2003 yılından itibaren çeşitli hidroelektrik santral ihaleleri için lisans başvurusunda bulunan Akenerji, 2005 yılında başvurduğu 2 hidroelektrik santral ihalesini kazanmıştı. Bunlar, 100 MW kurulu gücündeki Çınarcık HES ve Ulubat Kuvvet Tüneli ve 79 MW kurulu gücündeki Akocak regülátörleri ve Akocak HES’ti.

İHTİYAÇ YILDA YÜZDE 8 ARTIYOR: Akenerji, Türkiye’de yılda yüzde 8 oranında artan enerji ihtiyacına karşılık aynı oranda yatırım gerçekleştirilemediği gerçeğinin yanında önümüzdeki dönemde stratejik öneme sahip enerjinin gündemdeki yerini daha da netleştireceği görüşünde. Akenerji, bu amaçla elektrik arz talep dengesinde artan uyumsuzluğun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla ülke kaynaklarının devreye alınmasına hızlandırdığını belirtiyor.

MENDERES KILIÇARSLAN - YOZGAT

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic