Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Personel Genel Müdürü Hakkında Haber ve Dilekçe...  (Okunma Sayısı 4629 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 25 Ocak 2008, 20:49:05 »

Haber değeri ve branşımızın son dönemde başına gelenleri aydınlatması bakımından bence değerli bir haber olduğu için bilgilerinize....

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 21.01.2008

Muharrem İNCE
Yalova Milletvekili

1. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan ERDOĞAN imzasıyla 18.10.2007 tarih ve 9360 sayılı yazı ile Personel Genel Müdürlüğüne bir liste gönderilerek Kurumda hizmetine ihtiyaç duyulan branşlardaki öğretmenlerin isimleri söz konusu Genel Müdürlüğe bildirilmiş ve bu kişilerin görevlendirilmesi için Bakanlıktan onay istenmiştir. Bakanlık, 19.11.2007 tarih ve 73032 Sayılı yazısı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında geçici görevle çalışmak üzere 36 öğretmeni görevlendirmiştir. Ancak bu 36 öğretmen içinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca gönderilen 27 kişilik listeden sadece 3 öğretmenin ismi yer almaktadır. Diğer 33 kişiyi Personel Genel Müdürlüğünün, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından habersiz bir şekilde kendisi belirleyerek Kitap İnceleme Komisyonlarında görevlendirdiği anlaşılmaktadır:
a- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından gönderilen 27 kişilik listeden 24 kişinin ismi niçin ve neye göre çıkarılmıştır? Listeden isimleri çıkarılan öğretmenler kimlerdir ve bu kişilerin üye olduğu sendika hangisidir?
b- Personel Genel Müdürlüğü, kendi hazırladığı 33 kişilik listedeki isimleri hangi kriterlere göre belirlemiştir?
c- Eğitim Bir Sen sendikasına üye olmak bu kriterlerden biri midir?
19.11.2007 tarihinde görevlendirilen öğretmenlerin üye oldukları sendika hangisidir?
d- Bu görevlendirilen 33 kişinin bir kısmının daha önceden Talim ve Terbiye'de çalıştığı, ancak yayınevleriyle çıkar ilişkileri ve haklarındaki şaibeler nedeniyle görevlendirmelerine son verildiği doğru mudur?
e-Personel Genel Müdürlüğü, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından gönderilen listeyi neden delik deşik etmektedir? Talim ve Terbiye gibi önemli bir kuruma, kendi bünyesinde çalışacak personeli belirleme hakkı neden çok görülmektedir?
f-Sizin ve Personel Genel Müdürü Remzi Kaya'nın, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının iç işlerine bu denli müdahale etmesinin temelinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr. İrfan ERDOĞAN'a güven duyulmaması mı bulunmaktadır? Eğer böyle bir güvensizlik söz konusuysa bunun nedeni nedir?

2. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında geçici görevlendirmeyle çalışan Kimya öğretmeni Bergüzar COŞKUNER ve Matematik öğretmeni Erhan KARAKUYU 18.07.2007'de onayları iptal edilerek Kurumdan gönderilmiş, ancak Bakanın ve Personel Genel Müdürünün imzasıyla yaklaşık bir ay sonra yeniden Talim Terbiye'de görevlendirilmişlerdir. Aradan bir ay bile geçmeden yine Sizin ve Personel Genel Müdürünün imzası ile aynı kişilerin onayı iptal edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmeni Metin TÜRKMENOĞLU, Matematik öğretmeni Erhan KARAKUYU ve sınıf öğretmeni Aylin ÖZTÜRK'ün kurumdaki görevlendirmesi 08.01.2008 tarih ve 1614 sayılı olurunuzla bir yıl uzatılmıştır. Ancak birkaç gün aradan sonra, 11. 01.2008 tarihli Remzi Kaya imzalı yazı ile aynı kişilerin görevlendirmesi iptal edilmiştir.
a- Bu tür çelişkili uygulamalar devlet ciddiyeti ile ne derecede bağdaşmaktadır? Bakanlık, ihtiyacı bulunduğu gerekçesiyle bir yıl süre ile görevlendirdiği bir öğretmeni, bir hafta sonra niçin onayını iptal ederek okuluna göndermektedir?
b- Üstelik bu görevlendirmeyi hem yaparken, hem de iptal ederken personelin çalıştığı kurum olan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına neden sorma gereği duyulmamıştır?

3. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 19.12. 2007 tarih ve 11084 sayılı yazı ile Kurumda hizmetine ihtiyaç duyulmadığından onayları iptal edilmesi gereken ve geçici görevle çalışan 17 öğretmenin isimlerini tespit ederek Personel Genel Müdürlüğüne göndermiştir. Ancak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından gönderilen bu liste, Personel Genel Müdürlüğünce Başkanlıktan habersiz bir şekilde değiştirilmiş, listede yer alan kişilerden Adem Tıraş, Esat Akbal, Kadriye Pektaş, Mehmet Ergenoğlu, Mustafa Atılgan ve Tülay Macit'in isimleri, çıkarılarak onayları bir yıl uzatılacak olan öğretmenlerin listesine eklenmiştir. Personel Genel Müdürlüğü, bununla da kalmamış Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı istemediği hâlde 16 kişinin görevlendirmesinide yine Başkanlığa bildirmeden iptal etmiştir. Bu 16 kişi; Efsun Yılmaz Uğur, Mehtap Bayram, Murat Kaya, Oktay Bağcı, Pınar Topkaya, Tuncay Baran Zuhal Turan, Sevda Yıldız Kaplan, Ünal Başdoğan, Canan Aktaş, Dilek Dökmedepe, Gülümser Ovayurt, Gökçe Babaoğlu, Belgüzar Çoşkuner, Mahmut Önal, Rukiye Ünver'dir.
a- Personel Genel Müdürlüğü, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından bu yönde bir talep olmadığı hâlde Başkanlığa haber bile vermeye gerek görmeden neden 16 kişinin onayını iptal etmiş ve görevlendirilmesinin iptali istenen 6 kişinin onay süresini bir yıl uzatmıştır?
b- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında öğretmen görevlendirilirken izlenecek yöntem, ilgili Yönetmeliklerde açıkça belirlendiği hâlde yönetmelik hükümleri Personel Genel Müdürlüğünce neden dikkate alınmamaktadır? Personel Genel Müdürlüğünün, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında çalışan personelle ilgili Başkanlığa rağmen yaptığı tasarruflar, devlet geleneklerimizle, bürokratik teamüllerle ve nezaketle ne ölçüde bağdaşmaktadır?

4. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında hangi branşta kaç öğretmene ihtiyaç bulunduğu, burada çalışan personelin nitelikleri, performansı ile özel durumları konusunda doğal olarak, doğru ve sağlıklı bilgiye Başkanlık sahiptir. Örneğin; sınıf öğretmeni Tuncay BARAN, böbrek hastalığından kaynaklanan sağlık sorunu nedeniyle okullarda çalışamayan, bundan dolayı da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında görevlendirilen, alanında uzman ve çalışkan bir personel iken Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bu yönde bir talebi olmamasına rağmen Personel Genel Müdürlüğünce görevlendirilmesi iptal edilmiştir. Aynı şekilde matematik öğretmeni Gökçe BABAOĞLU, kanser hastası olduğu için tedavi görebilmesi amacıyla Nallıhan'daki çalıştığı okulundan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına görevlendirilmiştir. Alanında uzman ve çalışkan bir personel olan bu kişi de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının aksi yöndeki isteğine rağmen görevlendirilmesi iptal edilerek tekrar okuluna gönderilmiştir. Coğrafya öğretmeni Mehtap BAYRAM, devletin coğrafya kitaplarının yazılmasında ve düzeltilmesinde çalışmış başarılı bir öğretmen iken Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bu yönde bir talebi olmamasına rağmen Personel Genel Müdürlüğünce görevlendirilmesi iptal edilmiştir. Bu kişinin daha önce, kitaplarda ve programlarda eksik olan Atatürkçülük konularının belirlenip bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla oluşturulan Atatürkçülük komisyonunda görev aldığı ve eşi üst düzey bir asker olduğu için Talim Terbiye'deki tarikatçılar ve cemaatçiler tarafından hedef alındığı ve kurumdan uzaklaştırıldığı iddia edilmektedir. Tarih öğretmeni Ünal BAŞDOĞAN, kadrosu İşitme Engelliler Okulunda bulunan, ancak okulunda hiç dersi olmadığı için Talim Terbiye'de görevlendirilen, başarılı ve kendisine ihtiyaç duyulan bir personel iken yine aynı şekilde okuluna gönderilmiştir. Personel Genel Müdürlüğünün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında, Başkanlığa rağmen yaptığı bu gibi tasarruflar yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi hem birçok kişinin mağduriyetine, hem de devletin zarara uğratılmasına neden olmaktadır.
a-Bakanlık ve Personel Genel Müdürlüğü, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığındaki personelle bu kadar yakından ilgilenirken kadrolaşma amacı mı gütmektedir?

b- Talim Terbiye'den gelen her listeyi delik deşik ederek, değiştirerek eğitim sistemimiz açısından yaşamsal öneme sahip bu kurumu kendi yandaşlarıyla doldurmaya mı çalışmaktadır?

c- Talim Terbiye Kurulu gibi güzide bir cumhuriyet kurumu, kendini yönetebilecek, çalıştığı personeli belirleyebilecek yeterliliğe sahip değil midir?

d- Personel Genel Müdürlüğü, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı gibi Millî Eğitimin beyni sayılan ve özerk bir yapıya sahip olması gereken önemli bir kurumun iç işlerine neden bu kadar müdahale etmektedir?

e- Bu müdahalelerde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında büyük paraların döndüğü kitap inceleme işinin yapılmasının rolü var mıdır?

f- Bazı Bakanlık personelinin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı kitap İnceleme komisyonlarında etkin olmak istediği doğru mudur?

g- Bu kişilerin, görevlendirdikleri öğretmenler aracılığıyla kitap İnceleme komisyonlarında etkinlik sağlamak istedikleri, ders kitaplarının geçirilmesi karşılığında bazı yayınevlerinden büyük miktarlarda para aldıkları iddiaları doğru mudur?

h- Personel Genel Müdürü Remzi KAYA'nın bu görevlendirmelerde başrol oynadığı, görevlendirdiği personel aracılığıyla ders kitaplarının kabulü sürecine müdahil olarak yayınevlerinden maddi çıkar elde ettiği yönündeki iddialar doğru mudur?

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2008, 21:17:20 »

Hocam ilişkilerdeki çelişkileri okurken yoruldum, bakanlığın ortalığı karıştırmaktan başka yaptığı iş var mı bilmiyorum..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2008, 21:23:10 »

Sayın hocam  bilgilendirmeniz için çok teşekkürler..  bu  bilgilendirmeye  bende  bir ilave yapayım özellikle  coğrafya  kitapları komsiyonu ile ilgili.
Coğrafya  ders  kitapları  komsiyonun  Bilmsel danışmanı yani  editörü  İstanbul Üniversitesinden  Doç. Dr.  Orhan  GÜRBÜZ'dür. Orhan  GÜRBÜZ  hoca  Talim Terbiye Kurulu Başkanlığına  coğrafya kitabı yazma komsiyonunda  görev alabilecek donanıma ve bilgiye sahip öğretmenlerin isim listesini  gönderdi  ancak  bakanlıktan gelen  isim listesi tamamen farklı oldu. Bakanlığın bilimsel danışmanın belirlediği listeyi dikkate almaması ve coğrafya kitabı yazma komsiyonuna kendisinin belirlediği  öğretmenleri hangi  kritere  göre  seçtiğini  sizlerin taktir  ve  yorumlarına  bırakiyorum..
saygılarımla..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2008, 21:27:14 »

Vay babam vay. Buna ne denir ki. "Yiyin beyler yiyin, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyin; Bu han-ı iştiha sizindir."

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
AbuzerKadayıf
Deneyimli Üye

Performans: 223
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2008, 21:29:29 »

Doğu Hocam Teşekkürler.

İki yıla yakın bir zamandır özellikle müfredat değişiklikleri, kitaplar konusunda bu sitede gündeme gelen sorunların şimdi açık bir şekilde gündeme getirildiğini görmek güzel.

Çok değerli meslektaşlarımızın bu platformda gündeme getirdiklerini sıkıntıları tek tek okuduk. Evet sıkıntılar var nerden kaynaklandığı da ortada. Ama maalesef çözüm için herhangi bir faaliyet yok.

Ne diyelim bizler bunu hakediyoruz ki bunları yaşıyoruz.

Öküzün dünyası gördüğü otlar kadardır...
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2008, 21:32:41 »

Doğu ATEŞ hocam 'a teşekkur ediyorum.Bir yerlere gelebilmek için anladığım kadarıyla konunun uzmanı olmak yetmiyor. Allah ömür verirse bu devranın döndüğünü elbet göreceğiz.

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2008, 21:33:48 »

Kesinlikle!!! Hanı Yağma
kadrolaşmanın artık son noktası bu olsa gerek. bilimsel olmayan beyinler geleceğimize ne katacaklar merak ederim doğrusu

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2008, 21:34:08 »

fıkra çok güzeldi
Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2008, 21:37:31 »

fıkra çok güzeldi
Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Nasrettin hocanın bilenler bilmeyenlere anlatsın demesine benzedi hocam.

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2008, 21:57:44 »

Ben prensip olarak asla kes yapıştır haber koymam. Ama bu konunun önemli olduğunu ve içinde coğrafya geçtiğini düşünerek yollamak zorunda hissettim. Sonuçta büyük bir haber portalının ana sayfasında duruyordu.

Burada kimseyi suçlamak istemiyorum. Ama ortada somut bir takım gerçekler var. Bunların en önemlisi MEB komisyonu ve onun editörleri bu işi yapabilecek bilimsel akademik ve teknik donanıma sahip değildir. Bunu söyleyince arkadaşlar çok kızıyor ama gerçek çok basit.

Sitemizi  yıl ölçeğinde takip eden arkadaşlar hatırlayacaktır bu arkadaşlarımızın ne skandalları burada açığa çıktı. Bunlar sadece bizim bildiklerimizdi. Artık site iyice büyüdü dijital iletişim sayesinde herşeyden çok kısa sürede haberdar olmak mümkün hale geldi. Bu bakımdan kimin sınıf öğretmeni kimin sosyal bilgiler öğretmeni olduğunun kısa sürede tespit edilebilmesinin yanı sıra çok deneyimli hocalarımız sayesinde dönen dolapları da öğrenme imaknı bulur hale geldik. Bu sayede sitemizde çok kitlesel bir hal aldı.

Çoğrafya haberleri bakımından bir adım önde olmamızın temelinde herkesin bildiğini paylaşması yatıyor. Tabi ki bazen taşrada yıllardır sıkıntı çeken arkadaşaların abartılı serzenişleri olsa da sitemizin haber misyonunu sonuna kadar yerine getirdiği kanaatindeyim.

Çoğu zaman Ankaranın merkezinde olmama rağmen özel mesajlarla, maillerle telefonlarla gelen bu tip haberleri paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. En azından bu site sayesinde pek çok arkadaşımız birşeyleri mevcut iktidarlardan beklemenin değil kendini geliştirmenin önemini anlamış ve buna göre konumlanmış durumdalar. Bu büyük bir başarıdır.

Sitemizin suskunlaşma (tatil) periyoduna girdiği bu dönemde

TÜM ÜYE ARKADAŞLARDAN COĞRAFYA SEVERLERDEN RİCAM OLAYLARI SİYASALLAŞTIRMADAN BİLDİKLERİNİ DÖNEN DOLAPLARI BİZLERLE PAYLAŞMALARIDIR: ANCAK BU ŞEKİLDE ÖĞRETMENLER OLUŞABİLECK SÜREÇLERE KENDİLERİNİ ADAPTE EDECEKTİR.

Yukarıdaki haber ister istemez bir siyasal içerik taşımaktadır. Ancak olayın temeline vurgu yaptığı için olduğu gibi yansıtma gereği duydum.
Herkese mutlu ve sağlıklı bir sömestr tatili dileğiyle...

Doğu ATEŞ

doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 26 Ocak 2008, 12:58:10 »

Hocam ilişkilerdeki çelişkileri okurken yoruldum, bakanlığın ortalığı karıştırmaktan başka yaptığı iş var mı bilmiyorum..
ben de çok yoruldum hocam.9.sınıflarda konu yetiştirmek bile bu kadar yorucu olmuyor Smiley
zamanında bir bakan "şu talebeler (ya da öğretmenler) olmasa ne güzel olurdu eğitim sistemi"  vs... bir laf etmiş ya,  şimdi tam tersi bence. 
   "şu yöneticiler olmasa ne güzel olacak eğitim sistemi"
   en azından "tekerimize çomak sokan" olmaz....
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2008, 09:49:58 »

Coğrafya 10. sınıf kitabının yazarlarından biri arkadaşımdır ve kitap yazımı ile ifade ettiklerinden bir kısmını paylaşmak istiyorum.

"elbette coğrafyada değişim olacak , müfredat değişmeli  ancak bu müfredat  taklit ve tercüme..ben kitap yazımı esnasında  talim terbiyeye bunu izah etmeye çalıştım fakat dinletemdim..ve bu müfredat içeriğyle  böyle bilgisiz , hatalı  kitaplar ortaya çıktı, ayrıca kitap yazarlarının çoğu ilköğretimde çalışan öğretmen  lisede çalışmayan ve coğrafya anlatmayan  arkadaşlar..anliyacağın  tam bir kaos...  oysa benim şöyle bir önerim olmuştu kabul görmedi enazından şimdilik .. ben dedimki  bu müfredatı  yeniden yapılandıralım.. Türkiye'nin her  coğrafi bölgesinden  coğrafya öğretmeni arkdaşlar belirlensin, toplansın türkiye gerçeğine uygun bir müfredat hazırlayalım diye  tabi avrupadaki coğrafya kitaplarınıda inceleyip  bize uygun olanları ilave edecektik ve bize ait özgün bir müfredat ortaya çıkacaktı ama  kabul etmediler.. biz toplumca  taklit etmeyi marifet haline getirmişiz..kendi öğretmenimize güvenemiyoruz ..herşeyin iyisini avrupalılar bilir  yanlış düşüncesiyle hareket ediyoruz..oysa biz çok daha iyi şeyler yapabiliriz..yeterki  yetki ve fırsat tanınsın.."

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2008, 10:09:11 »

Millî olması gereken eğitim, avrupalıya göre belirlenecekse nerde kaldı "Millî"lik?

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic