Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS yerine YÖGES geliyor  (Okunma Sayısı 8726 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Şubat 2008, 20:26:41 »

ÖSS kalkıyor. Yerine YÖGES geliyor. Artık öğrencileri 1 değil 4 sınav bekliyor.

YÖK’e yeni başkan atanmasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı üniversiteye giriş sınavını değiştirmek için harekete geçti. Liselerde olgunluk sınavları yapılacak

Artık ÖSS kalkacak. Yükseköğretime Geçiş Sistemi (YÖGES) adı verilen yeni uygulamaya geçilecek. Buna göre, üniversiteye girişte artık öğrenciler bir değil, dört sınav uygulanacak.

Sınav sisteminde yapılması öngörülen değişiklikler şöyle:

- 10, 11 ve 12’nci sınıfların sonunda, öğrencilerin yıl boyunca gördüğü beden, müzik, resim dersleri dışındaki tüm dersleri kapsayan bir sınav yapılacak. Sınavda öğrencilere, alanlarındaki ders ağırlıklarına göre sorular yöneltilecek. Meslek lisesi öğrencileri ise kendi alanlarında aldıkları derslerin ağırlıklarına göre soru ile karşılaşacak.

- Yeni sistemle, tartışmalı katsayı problemi de çözülecek. 2008 yılı içinde katsayı sisteminin kaldırmasıyla, meslek lisesi öğrencileri de üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini tercih edebilecek.

- Sınav soruları, MEB ve ÖSYM tarafından ortak olarak hazırlanacak. Olgunlaşma sınavlarından alınan puanların ortalamaları, ÖSS puanına eklenecek. Puan yüzdeleri, ÖSYM ve YÖK ile yapılacak toplantının ardından netleşecek.

- Üniversiteye girişte ilk aşamada yıl sonu sınavları yüzde 25, ÖSS ise yüzde 75 oranında etkili olacak. Yıl sonu sınavlarının etki oranı zamanla artacak.

- Yıl sonlarında yapılacak olgunlaşma sınavı, iki güne yayılacak. Soru sayıları, haftalık ders saatinin 6 ile çarpılmasıyla belirlenecek. Haftada 6 saat Türkçe dersi veriliyorsa, sınavda 36 Türkçe sorusu olacak.

- Meslek lisesi öğrencileri, temel alan derslerini genel lise öğrencileri kadar yoğun almadığı için, bu alanlarda 30-40 arasında daha az soru ile karşılaşacak. Bu öğrenciler, kendi okudukları alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru çözecek. Örneğin, iletişim bölümünde okuyan bir öğrenci, kendi alanında, imam hatip lisesi öğrencisi de yine kendi alanında soru çözecek.

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2008, 20:35:44 »

Hocam Öss nin kalktığını çok sevindim Biz sınava girmeden öncede ÜSS kalkmıştı çok sevinmiştik. Bizde bir söz vardır. Gelen gideni aratır. Diye

Galiba Öss den beter bir şeyler olacak

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2008, 20:36:49 »

Öğretmenim paylaşım için teşekkürler.
Benim anlamadığım etkisi %25 olan sınavı kim yapacak. Okul mu yapacak ösym mi? Ösym yapacaksa ne değişecek.
Eğer okul yapacaksa burdan elde edilen sonuçlar sonucu ne kadar etkileyecek. Çünkü okullarda yapay bir başarı yükselmesi görülecek. Sağlıklı yapıldığını düşünsek bile; bölgesel, yöresl farklılıklar ne olacak.
Saygılarımla....

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2008, 20:40:16 »

yaşayıp görmek lazım bindik bir alamete gidiyoruz ya selamete ya kıyamete...
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2008, 20:41:52 »

Sınavın adı değişse de kendisini özde değişeceğini sanmıyorum. Bunca yığılma söz konusu iken mecburen sınav yada sınavlar yapılacaktır. Önemli olan eğitimde kaliteyi artırabiliyor muyuz?

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2008, 20:44:40 »

İşleri kolaylaştırmak için yapılan yeniliklere can kurban. İçinde garip kokular olmayan, sınavlara girecek öğrencilerimizi daha doğru kriterlerle değerlendiren sınav sisteminin oluşturulmasını diliyorum. Aslında Üniversiteye girince de bitirince de hayat bayram olmayacak ya, hayırlısı...
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2008, 20:56:00 »

Umarım  tüm öğrenciler ve eğitimciler için  faydalı  şeyler getirir. Son 6  yılda  MEB  eğitim adına  iyi birşey yapmadı.  Herşeye rağmen umutla bakmak istyorum..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2008, 20:59:55 »

Çok güzel özetlemişsiniz aynen katılıyorum.
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2008, 21:08:50 »

Cheesy inşallah hayırlısı olur coğrafyasever arkadaşım.  Cheesy
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2008, 21:13:14 »

cografyanın soru  sayısı kaç olur acaba
geography
Genel Moderator

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2008, 21:21:35 »

haklısınız gunban hocam %25 etkiside olsa yılsonu sınavlarının okul idaresine bırakılamaz ama keske o seviyede olsak.
sınavların yine osymnin yapması  en iyisi bana gore bu konuda guvenirliliğini kanıtlamıs bir kurum meb ile işbirliği varsa bu dahada iyi sınav-müfredat ilişkisi dahada iyileşmiş olacak.
belki eğitim sistemimiz deneme tahtası oldu ama sonuctaiyi bişeyler cıksın bari deysin bu sıkıntılara.
herseyi eleştirmek kolay dersaneler için, dersaneler yine aldı götürdü  herseyi soyleyebilirsiniz ama sorun burada dersaneler değil eğitim sistemimizin oturmamıs olması
kim istemez adam gibi liselerde adam gibi eğitimle adam gibi sosyal aktivitelerle, ezberci değil kavratıcı öğretimle öğrencilerimiz sınavsız basvursun üniversitelere. insallah bir gun o seviyeye geliriz. yok eğer gelmemişsek öğrencilerimizi en iyi en dogru bir sekilde sıralayarak üniversiteye almak. baska fikri olan varsa tartısalım.
işte bu sıralamada bu sistemlerle daha dogruya dogru gitmekte bence müfredat-sınav uyumuyla. sınav sayısı yukseldi dersanelere yaradı diyen hocalarımız müfredatı en iyi sekilde vererek (ki verdiğinize eminim) dersaneceliği kıracaktır. değilmi öğretmenlerim? ama amacımız dersaneciliği linc etmek değil eğitim sistemini düzeltmek olmalı zaten bunu basardıgımızda dersanecilikte oratadan kalkacaktır.
paralı egitim diyen hocalarım. bu egitime en cok karsı olanlardanım ama benim karnımı meb değil dersane doyuruyor. meb de calısan aynı anda kursda dersanede calısan öğretmenlerimiz bundan alınmalı ben degil.
bir zamanlar dersanelerden teklif gelsede istifa etsem diyen arkadaslarım vardı simdi aynı kişilerin farklı bi boyuttan bilir kişi seklinde dersaneciliği elestirmesi yorumlaması ben de bir tebessüm yarattı her neyse...
bu arada asla bu sitedeki hoca arkadaslarımdan hiç birini kasdetmiyorum yanlıs anlasılmasın. sadece fikirlerimi acıkladım.
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2008, 21:38:34 »

eğitim tamamen özelleşmeli, devlet okullarının tamamı özel okula çevrilmeli ve müteşebbislere satılmalı ya da kiralanmalı desem acaba arkadaşlarım ne düşünür bu konuda? Smiley
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 09 Şubat 2008, 22:10:08 »

Varsayalım ki mükemmel bir sistem. Peki eski mezunlara nasıl uygulama yapılacak. Siz sınava giremezseniz denilemeyeceğine göre onların hesaplamaları nasıl yapılacak? Eşitlik ilkesi nasıl uygulanacak? Yine mahkemelere çok iş düşecek!!
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2008, 22:14:08 »

ÖSS kavram olarak biraz eskidi sanırım ki yeni bir kavram getirdiler yerine. Daha net bişey yok. Ama eğitimin özelleşmesi olayı bence tartışılır. Ülkenin alt yapısı bunu kaldırmaz..
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Şubat 2008, 22:24:24 »

Amaç ÖSS'yi kaldırmak değil.Öğrencilerin başka yerlere bağımlılığını artırmaktır.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic