Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS de yanlış hesaplama  (Okunma Sayısı 3515 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Temmuz 2007, 13:16:39 »

ÖĞRENİM gördüğü okulun Teknik Lise bölümünü birincilikle bitirerek, Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) giren Mehmet Can Küçük, ortaöğretim başarı puanının yanlış hesaplanması sonucu 54 puan kayba uğradığını, bu nedenle hiç bir üniversiteye yerleşme hakkı kazanamadığını söyledi.
      Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesi için dilekçe ile başvurduğunu söyleyen Küçük, “Eğer düzeltilmezse, bir yılım daha kaybolur. Buna izin vermeyeceğim'' dedi.
      Sabancı Anadolu Tekstil Teknik ve Anadolu Tekstil Meslek Lisesi'ni bu yıl birincilikle bitiren Küçük, “Bizim okul bir yılı hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl. Son iki yılda tekstil ve teknik bölümlerini okuyoruz. Bu yıl okulun teknik bölümünü birincilikle bitirdim. ÖSS’ye bu moralle girdim. Okul birincilerine 104 puan veriliyordu çünkü. ÖSS’den sonra puanlar açıklanınca şok oldum. Ortaöğretim puanım 50 olarak hesaplanmıştı. Bu halde 263 puanla hiç bir yere giremiyorum. 54 puanım eklenirse 310 puanla çok istediğim Marmara Üniversitesi Tekstil Öğretmenliği'ni kazanıyorum'' dedi.

“ÖSYM YANLIŞI DÜZELTECEKTİR''
      Sabancı Anadolu Tekstil Meslek Lisesi Müdüresi Ayla Avşar da, konudan haberleri olduğunu, öğrencinin itirazında haklı olduğunu belirterek, “Hata bizden kaynaklanmıyor. Öğrencimizin orta öğretim başarı puanını ÖSYM'ye 104 olarak bildirdik. Bizi aradılar, yeniden faks gönderdik. Sanıyorum, hata düzeltilecek. Bu hata Türkiye genelinde ÖSS'ye giren 300 öğrencide de yaşanmış'' diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 19 Temmuz 2007, 16:46:07 »

Oks den sonra OSS de demi. Nasıl insanlarız biz yahu bir işimizi doğru yapamıyoruz .!!!!

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Temmuz 2007, 17:32:10 »

oks öss hocam kpssyide unutmamak lazım,bence bu ösym çizmeyi aştı hata üstüne hata:((
dilekgüler
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2007, 17:58:08 »

vallahi burası TÜRKİYE herşey beklenir...

Sadece Coğrafya..
knapknap01
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2007, 22:07:02 »

ösym kurumunun acilen revize edilmesi lazım...!
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2007, 22:19:41 »

Arkadaşlar kurumları hata yaptığında eleştiriyoruz.Doğrudur fakat öğrenci veya okul işini düzgün yaptımı? Doğru bilgiyi zamanında ilettiler mi?Sonunda sistem bilgisayara bağlı olduğuna göre kişisel bilgilerde okullardan girildiğine göre suçlu ilgili yöneticiler ve öğrenci olabilir diye düşünüyorum. Yoksa aynı durumda okul birincisi olan tüm öğrencilerde aynı sorun yaşanır dı.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 20 Temmuz 2007, 07:34:26 »

bence osym kurumundan ziyade o bilgileri doğru dürüst düzenleyemeyen ve oturdukları makamlara gelme kriterinin liyakattan başka şeyler olduğunu bildiğimiz okul yöneticilerinin acilen revize edilmesi gerekmez mi...

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2007, 08:08:56 »

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, okullar tarafından ÖSYM’ye bildirilen başarı puanlarında hata olduğu yönünde “epeyce” başvuru olduğunu açıklayarak 'Bize ulaşın' dedi. 
19 Temmuz 2007 18:39

Üniversite adaylarının puanlarda yanlışlık olduğuna dair itirazlarının ÖSYM tarafından değerlendirildiğini belirten Prof. Yarımağan, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla puanları tekrar istediklerini, buna göre gerekli düzeltmelerin yapılacağını bildirdi.

Okulların söz konusu puanları bilgisayar aracılığıyla kendilerine ilettiğini kaydeden Yarımağan, adayların puanlarda yanlışlık olduğuna dair itirazlarının ÖSYM tarafından değerlendirildiğini anlattı.

YANLIŞLIK SIRALAMAYI ETKİLER

Puanlar resmi kanallardan teyit edildikten sonra gerekli düzeltmenin yapılacağını belirten Prof. Yarımağan, şöyle konuştu:

“ÖSYM’de hata yok. Bireysel düzeyde, okulların Ortaöğretim Başarı Puanı’nı yanlış bildirmesine bağlı hatalar var. Puanı okullardan yanlış bildirilen epeyce aday var. Adaylar başvuruyorlar, ‘Okulun bildirdiği puan doğru değil, doğrusu budur’ diyorlar. Biz de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla, resmi kanaldan, puanların tekrar bildirilmesini istiyoruz. Bu kanaldan gelecek puanlara göre gerekli düzeltmeleri yapacağız. Notları resmi kanaldan istiyoruz. Çünkü çocuklar isteyerek ya da istemeyerek puanlarını yanlış bildirebilirler. Böyle bir yanlışlık 100 kişide bir kişide bile olsa diğer çocukların sıralamasını etkiler. Bu yüzden resmi kanaldan puanları bekliyoruz.”

TEMMUZ SONUNA KADAR BİZE ULAŞIN

ÖSYM’ye okullardan da yanlış bildirim yapıldığına ilişkin başvurular olduğunu aktaran Yarımağan, itirazların en kısa sürede kendilerine ulaştırılmasını istedi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, “Bu ayın sonuna kadar bize ulaşsın ki, yerleştirmeyi sağlıklı bilgiler üzerinden yapalım” diye konuştu.

BAKANLIK ŞİKAYET BEKLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdür Vekili Emin Gürkan, üniversite adaylarının Ortaöğretim Başarı Puanlarının (OBS) okullar tarafından ÖSYM'ye bildiriminde hata olduğu iddialarına yönelik olarak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) itirazları kendilerine bildirmesi halinde inceleme başlatacaklarını bildirdi.

Gürkan, bakanlıkta basın mensuplarının iddialarla ilgili sorularını yanıtladı. Emin Gürkan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın, bazı üniversite adaylarının okulların bildirdiği ortaöğretim başarı puanlarına itiraz ederek ÖSYM'ye başvurdukları yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ''itirazlar olmuşsa mutlaka inceleneceğini'' söyledi.

Okul idarelerinin ortaöğretim başarı puanlarını ''ÖSYM'nin genelgesine uygun olarak, ÖSYM'nin talep ettiği şekilde'' merkeze ilettiğini belirten Gürkan, puanların ÖSYM'ye gittikten sonra okul idareleri tarafından kontrol de edildiğini, idarelerin öğrencilerle birebir görüşerek kontrol yaptığını anlattı.

Puan bildirim işleminin okullar ve ÖSYM arasında gerçekleştiğine işaret eden Gürkan şunları ifade etti: ''Okul müdürlükleri puanları ÖSYM'nin tarif ettiği şekilde gönderiyorlar. Yani doğrudan doğruya bizim bakanlığımızla hiçbir ilgisi yok. Sadece okul müdürleri bizim müdürümüzdür. Bir işlem yapıyorlar ve bizim Bakanlığımızla bir yazışma olmadan direkt gidiyor. Eğer yanlışlık varsa biz de ilgileniriz. ÖSYM itirazları bize bildirirse biz de incelemeyi başlatırız.''

AA

serbest
Uzman Üye

Performans: 54
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2007, 09:04:49 »

TEŞEKKÜRLER
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2007, 09:05:37 »

öğrenci bilgileri doğru gönderilseydi acaba bu teknik hata oluşurmuydu?albedo hocama katılıyorum.
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2007, 11:37:33 »

Olay  okul yöentim
Hocam  okuduğumuz kadarı ile hata Ösym den değil okul yönetimlerinden kaynaklanıyor. Bence revize yapılması şart ama Ösym'den önce başka bir yer olmalı.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 20 Temmuz 2007, 23:13:44 »

Okul birincisinin notu yanlış çıktı

20 Temmuz, 2007 22:27:00 (TSİ)
Kartal Batuhan Olkan hayalkırıklığı yaşadı

Ortaöğretim Kurumları Sınavı'ndan sonra üniversite sınavında da diploma notu skandalı yaşanıyor. 300'e yakın öğrencinin diploma notları ÖSYM'ye yanlış bildirildi. Okulundan birincilikle mezun olan öğrenci yanlış bildirilen puan yüzünden istediği bölüme giremiyor.

Kartal Batuhan Olkan, İstanbul Bahçelievler Aka Koleji'nden birincilikle mezun oldu. Ödülünü de 21 Haziran'da okul kurucusunun elinden aldı.

Bu yıl üniversite sınavına giren Olkan, sonuçlar açıklandığı zaman internetten puanını kontrol etti ve 100 tam puan beklerken, okulunun ÖSYM'ye belirttiği puanın 98.490 olduğunu gördü.

Olkan ailesinin iddiasına göre, ikinci olan öğrenci ise okul tarafından ÖSYM'ye birinci olarak gösterildi. Aile bunu internetten tesadüfen öğrendi.

Olkan ailesi, ikinci olan öğrencinin TC kimlik numarasından sınav sonucuna ulaştı. Haklarının yenildiğini savunan aile, okul yönetimine başvurdu. ÖSYM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na da dilekçe gönderen aile kurumlardan yanıt alamadı.

Aile olayda kasıt olduğuna inanıyor. Aile, mezuniyet törenlerindeki video kaydından, birinci olan Kartal Batuhan Olkan'dan sonra ikincinin ismi açıklanmadan, okul üçüncüsüne ödül verilmesini de buna bağlıyor.

Okul birincisi Kartal Batuhan Olkan, yanlış bildirilen puan yüzünden, özel üniversitelere dahi zor giriyor. Olkan gibi ortaöğretim puanı yanlış olan 300'den fazla öğrenci olduğu tahmin ediliyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic