Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okullarda ürküten şiddet tablosu  (Okunma Sayısı 2519 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 25 Şubat 2007, 18:48:06 »

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun önergesini cevaplayan Milliğe Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in verdiği bilgiler, okulların ne hale geldiğini gösterdi: 
25 Şubat 2007 08:34
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, geçen yıl okullarda 3 bin 688 olay meydana geldiğini, bu olaylara 8 bin 168 öğrencinin karıştığını bildirdi. Bu veriler, öğrencilerin okula gittiği 170 gün üzerinden hesaplandığında, günde ortalama 21 olay meydana geldiği ve her gün bu olaylara 48 öğrencinin katıldığı anlamına geliyor.

Hüseyin Çelik, şiddet olaylarına karışan öğrencilerin zorla açıköğretim liselerine gönderilip gönderilmeyeceğini, olayların önlenmesi için çözüm olarak gösterilen "sürgün" uygulamasının hangi AB ülkelerinde olduğunu soran CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun önergesini yanıtladı.
"Mevzuatımızda sürgün uygulaması diye bir uygulama bulunmamaktadır" diyen Çelik, "Örgün eğitim dışına çıkarma" yaptırımının da yeni bir uygulama olmadığını kaydetti.

Ortaöğretim kurumlarında, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nin uygulandığını belirten Çelik, yönetmelikte öğrencilerin olumsuz davranışlarına uygulanacak yaptırımların, davranışın türüne göre açıkça tanımlandığını vurguladı.

1995'te hazırlanan yönetmeliğin günümüz şartlarına uyarlanarak 19 Ocak 2007'de yeni haliyle yürürlüğe konulduğunu ifade eden Çelik, verilecek cezalar belirlenirken öğrencilerin 18 yaşına kadar çocuk olduğu bilinciyle hareket edildiğini dile getirdi.

UZAKLAŞTIRMA GEREKTİREN SUÇLAR

Çelik'in verdiği yanıta göre, yönetmelikte, "Örgün eğitim dışına çıkarma" cezasını gerektiren suçlar arasında şunlar yer alıyor:

"Türk Bayrağı'na, sancağına, ülkeyi, milleti ve devleti temsil eden sembollere hakaret etmek, çete kurmak, çetede yer almak, yol kesmek, adam kaçırmak, kapkaç veya gasp yapmak, fidye ve haraç almak, okul içinde ve dışında tek veya toplu halde okulun yönetici, öğretmen, eğitici, personel, memur ve diğer personeline saldırıda bulunmak, bu gibi hareketleri düzenlemek veya kışkırtmak."

Milliyet

MENDERES KILIÇARSLAN
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2007, 20:05:21 »

Okullardaki şiddetten bahsediliyor,olaylardan bahsediliyor,ama altında yatan sebebler üzerinde durulmuyor.Devamsızlık yapan,başarısız öğrencileri sınıf geçirtip,üst üste sorumluluk sınavları getirip bu öğrencilerin geçirilmelerini telkin ederseniz bu işin önünü alamazsınız.Saygısız,kaygısız,terbiyesiz,öğretmeni takmayan bir güruhla karşılaşırsınız ki,şikayet etmeye hakkınız olmaz.Bu olayların bu aşamaya gelmesinde haksız yere sınıf geçmeler vardır.Saygılarımla...

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
falez51
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2007, 20:35:27 »

bu şiddet konusunda hep içimde kalan bi yorumu yapmak istiyorum çok güzelde bi başlık seçilmiş. sayın pembe düşlerle gerçeklerden uzaklaşan ama ayakları yere bir türlü basmayan idealist eğitimciler ve AB nin maşası eğitim bakanımız. gece uykularınızı bölmüyormu her gün okullarımızda olan olaylar. yediğiniz lokmalar boğazınıza takılmıyor mu acaba? nasıl açıklması olcak bunların kimler nasıl hesap vercek?
eeee kimbilir olay bazılarının istediği noktaya doğru gidiyor sine-i millet acı çekiyor birilerinede kına yakmak düşüyor....
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2007, 22:00:45 »

Okullarımızda öğrencilerin  uyuşturucu kullanma alışkanlığındaki artış öyle fazlalaştiki şiddet bunu yanında hafif kalıyor,uyuşturucunun olduğu yerde elbette şiddete ,ahlaksızlıkta,sapkınlıkta ve bunlara benzer bir sürü toplum yapısını bozan olguları görmek çok mümkün.Bazen nereye gidiyoruz biz diye çok tedirgin oluyorum....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2007, 22:52:14 »

Arkadaşlar,devamsızlıktan kaldığı halde yönetmelik gereği okula gelmesine izin verilen ve sürekli aflarla okulun arka kapısından bile giremeyecek öğrencileri(aslında burada öğrenci kelimesini kullanıp gerçek öğrencilere saygısızlık yapmamak gerekir ya neyse)okulda tutan zihniyetin bu durumdan şikayetçi olması çok mantıklı değl.Sayın bakanın bunları düşünmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması için derhal çalışma başlatması gerekir.Herkesin okuması diye bir kural olmadığı gibi okumak için çabalayan,dürüst,iyi aile terbiyesi almış belki yaramaz ama asla saygısız ve ahlâksız olmayan öğrencilerin önünün açılması ve bu çocuklar için okulların pislikten temizlenmesi gerekir.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2007, 15:06:30 »

Arkadaşlar,bugün bakanlığın okullardaki şiddet olayları ile ilgili başlattığı bir çalışma ile ilgili toplantıya katıldık.Bakanlık 60 ili kapsayan bir anket çalışması yapıyor.İlimiz Aydın da bu illerden biri.Aydın'dan dört okul belirlenmiş,birisi de benim okulum.Verilen bilgiye göre okulumuzun her sınıfından iki şubeye anket uygulanacak.Anketi ugulayacağımız şubeleri seçerken;her şubeye bir numara verilecek.Kaç şubeniz var ise ikiye bölünüp ilk yarısından rastgele bir şube seçilecek,ikinci şube ise ilk seçtiğimiz şubenin üzerine şube sayısının yarısını eklediğimizde çıkan sayının karşılığı olan numarayı verdiğimiz şube olacak.Örneğin 10 şubeniz var ikiye böldük ilkyarısından iki numaralı şubeyi seçtik.İkinci şubemiz 2+5=7 numaralı şube olacak.Herhalde böyle bir şube seçiminin bilimsel ve mantıklı bir nedeni  vardır.
     Anket uygulanan sınıflarda gözetmen olarak o sınıfa dersi olmayan öğretmenler bu mümkün değilse en az derse giren öğretmenlerin seçilmesi gerektiği bunun nedeninin de öğretmeni az tanırsa öğrencinin daha samimi cevaplar yazacağı olduğu belirtildi.Anket kitapçıklarının kullanılsın veya kullanılmasın anket bitiminde imha edileceği,sadece cevap kâğıtlarının gönderileceği söylendi.
     Uygulamanın şekline bakarsanız bakanlık işi sıkı tutuyor.Bu yapılan tabii sadece teşhis koymak. Aslolan tedavi yapabilmek.Umarım bakanlık anket uygulamasındaki ciddi tutumunu tespit ettiği sıkıntıların çözümünde de yapar.Pek fazla iyimser olamıyorum ben ama bekleyip görelim bakalım...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2007, 16:20:21 »

bu günleri mumla arayacağımız günler oldukça yakındır

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2007, 17:34:17 »

Yukarıda yapılan yorumları tamamen katılıyorum bu  durum daha gelecek fırtınanın habercisi  daha kötü olacağına  kesinlikle eminim.Dünyada nesli tükenmiş sistemleri allayıp pullayıp bizi yeni sistemmiş gibi yutturmaya çalıştıkları sürece şiddet olayları ancak artar. Bunun sorumlusunu da yine bize yüklerler. Öğrencinin sınıfta kalma korkusu yoksa disiplin cezası yoksa isteyen istediği şekilde istediği zaman okula gelme olanağı verirseniz. Şiddetten yakınma hakkınız da olmaz. Anketler falan sadece durumdan yakınan velileri ve öğretmenleri bak biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz demektir.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2007, 18:16:00 »

Eğitimi-öğretimi her anlamda iflas ettirme çalışmalarına rağmen halen ayakta duruyorsa bu öğretmenlerin özverisindendir. anket yapanlar anket yaptıkları için tatmin oladursunlar. Allah bu kutsal mesleğin neferlerinin özverilerine zeval vermesin.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2007, 20:26:06 »

Arkadaşlar artan şiddetin nedenlerine ilişkin bir iki cümle söylemek gerekirse...
1.)Şartların şiddete neden olanlar ve bunu alışkanlık haline getirenler tarafından profesyonelce ismismar edilmesi söz konusu bence (bir şey yapılamaması falan...)
2.) "eğitim şart " yalanından toplumun uyanması gerekiyor...her kişinin lise eğitimine ihtiyacı yoktur...her yıl 2 milyon gençten 1.5 milyonun "işe yaramaz" damgası yemesi için lise eğitimine gerek yoktur...
3.)"sistem" hiç söylemeyim ...en kolayı ve acizlerin işi sisteme çatmak...
4.) "IVAN ILLICH" İN okulsuz toplumu öğretmenlere eğitim alanaındaki tüm brokratlara zorunlu olarak okutulmalı...adam haklı bence...
neyse uzun mesele sinir olmayım akşam akşam...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic