Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okula gitmeyen 273 bin çocuk  (Okunma Sayısı 1676 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 31 Mayıs 2008, 19:17:49 »

Türkiye'de 6-13 yaş grubunda 10 milyon 398 bin 454 kişi bulunurken bunların 273 bin 634'ü okula gitmiyor. Türkiye'de 6-13 yaş grubu arasında 5 milyon 334 bin 820'si erkek çocuk 5 milyon 63 bin 634 kız çocuk bulunuyor. 2007-2008 eğitim öğretim yılında ilköğretimdeki öğrenci sayısı ise 10 milyon 124 bin 820 oldu.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın verilerine göre okul öncesi eğitiminden üniversiteye kadar belirlenen okullaşma hedefleri tutturuldu. Okullaşma oranı okul öncesi eğitimde yüzde 30'a ulaşırken, ilköğretimde ise yüzde 97,37'ye ulaşıldı. Ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 80'e yaklaşırken, yükseköğretimde yüzde 35'in üzerine çıkıldı.

TÜRKİYE'DE 195 BİN KIZ OKUMUYOR

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı verilerine göre şu anda 6-13 yaş grubunda 10 milyon 398 bin 454 kişi bulunuyor. Bunun 5 milyon 334 bin 820'si erkeklerden oluşurken, 5 milyon 63 bin 634 kişi ise kızlardan oluşuyor. 2007-2008 eğitim öğretim yılında ilköğretimdeki öğrenci sayısı 10 milyon 124 bin 820 oldu. Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın verilerine göre okula gitmeyen öğrenci sayısı 273 bin 634 olarak gerçekleşti. Bunların 78 bin 261'ini erkek öğrenciler oluştururken, kızlar 195 bin 373 kişi oldu.

100 BİN ÖĞRENCİ İLKÖĞRETİME BAŞLATILACAK

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı, Söz konusu okula gitmeyen öğrencilerin de eğitime kazandırılması amacıyla durum tespiti yaptı. Bakanlık, bu çerçevede okula gitmeyenler için telafi eğitimi başta olmak üzere bir çok çalışma ile çocuklar eğitime kazandırmayı planlarken, telafi eğitimi ile ilk planda 100 bin öğrencinin eğitime kazandırılması amaçlanıyor. Telafi eğitimi ile öğrenciler yaş gruplarına uygun olarak telafi eğitimine tabi tutulacak. Daha sonra da kendi yaş gruplarına uygun eğitim sınıflarına dahil edilecekler.http://www.sabah.com.tr/haber,91825CAAD8E0433BA848CE0C4CEFACEC.html

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2008, 20:19:34 »

hep eğitim eğitim diyoruz
oysa okumak isteyen milyonlarca çocuktan o kadar azı okuyabiliyorki bu çok acı verici
okula gidenler iyi bir eğitim alanlarsa okumanın ne kadar güzel ve gerekli olduğunun farkında değil  bu da cok acı verici
okumayan o çocukların  hepsini okutmak için herşeyimi verirdim
okumak isteyipte okumayan milyonlarca çocuk için gerçekten sevindirici bir haber
paylaşım için teşekkürler

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2008, 21:03:03 »

Bizim ülkedeki asıl sorun eğitim sorunu..

Ama yıllardır hükümetler hep kadrolaşmak adına bişeyler yapmaya çalıştılar, sevilmeyen, öğretmen kökenli olmayan, öğretmenleri hor gören vekiller bakanlık yaptılar yapıyorlar..

Eğitim seviyemiz düşük olduğu içinde siyasi tablo ona göre beliriyor, insanların yargılama, düşünme, tartışma gibi düşünceleri olmuyor..

Kim ne söylediyse onun  peşinden giden yalanlara laf kalabalıklarına siyasi şovlara inanan yargılamayan bir toplumuz maalesef..

Geçenlerde dolmuşta emekli kesimden üç kişinin sohbetine şahit oldum birisi diyor ki: benzin zamlarından arabaya binemez oldum, ikincisi de diyor ki ''zamları başbakan yapmıyormuş haberimiz yok'' dedi diyor..

Bilmiyor ki benzin fiyatlarının %70'inin vergi olduğunu ve bunu da hükümetlerin koyduğunu..!

İnşallah bişeyler yapılır eğitim sistemimiz için de tüm sorunlarımız çözülür yada en aza iner..

Kız çocuklarımızın daha çok eğitimine önem verilmesi gerektiğine inanıyorum, yazık üzülüyorum273 bin kişi okula gönderilmiyor bu rakam bazı ülkelerin toplam nüfuslarından bile fazla, bu rakamın bizim ülkenin gelişmişlik derecesini ortaya koymak için yeterli olduğuna inanıyorum..

Önce eğitim, eğitim şart yani..
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2008, 22:24:25 »

Bakanlığımız % 97.7 lik hedef koymuşsa baştan kaybetmişiz. Hangi çağda yaşıyorsunuz hedef % 100 olmalıydı.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic