Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğrencilere ÖSS sürprizi !!  (Okunma Sayısı 6761 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 28 Şubat 2008, 18:03:53 »

2008 ÖSS başvuru kılavuzunda sözel puanla öğrenci alan bazı bölümler, bu yıl eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alacak. Kararın çok geç alındığı belirtildi

2008 ÖSS başvuru kılavuzu, bazı bölümlerin alan değişikliğiyle çıktı. Üniversitede öğrenim görmek istediği bölüme göre, alan seçimini lisede yapmak zoruna olan öğrenciler, değişiklik karşısında şaşkına döndü.

Geçmiş yıllarda sözel puanla alan bazı bölümler, bu yıl eşit ağırlık puan türüyle, EA-1'le alan bazı bölümler EA-2'yle öğrenci alacak.

Bu durumda öğrencilerin çözmek zorunda oldukları testler değişecek.

Kılavuzu incelediklerinde reklamcılık, çocuk gelişim ve eğitimi, işletme bilgi yönetimi, peyzaj mimarisi ve kentsel tasarım bölümlerinin alanlarının değiştiğini gördüklerini belirten Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, lisede alan seçiminin dokuzuncu sınıfın sonunda yapıldığını hatırlattı.

'Moral bozacak'

Yeşilyurt, "10-11 ve 12. sınıflarda her öğrenci seçtiği alana göre eğitim alıyor. Mart ayının başında bazı bölümlerin puan türünü değiştirmek, üniversite adaylarında moral bozukluğu ve güvensizlik yaratacak. En az 7 aydır ÖSS'ye hazırlanan öğrencilerin ekstradan bir testten daha sorumlu olmaları sınavın mantığına ters düşmüştür" dedi.

Sözel puanıyla öğrenci alan arkeoloji, bu yıl EA-2 ile öğrenci alacak. Sözel öğrencileri, MAT-2 testinden de soru çözmek zorunda kalacak. Yeşilyurt, şöyle konuştu: "Sözelci öğrenciler hem SÖZ-2 (örneğin coğrafya, gazetecilik vb.) hem EA-2 puanlarıyla (arkeoloji gibi bölümler) tercih etmek istediklerinde 195 dakikada 210 soruya yanıt vermek zorunda kalacaklar. Bu dezavantaj. Matematik dersinin içeriğinde MAT-2 konuları da yok." kaynak http://www.memurlar.net/haber/103297/

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2008, 18:12:12 »

Evet çok  tuhaf bir karar daha aldılar

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2008, 18:23:46 »

Bence mahkemeden döner.Tabiiki dava açan olursa.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2008, 18:30:35 »

coğrafyanın EA 2 ye geçeceği söyleniyordu ama SÖZ 2 den almaya devam edecek,arkeoloji EA 2 ye geçmiş.bu nasıl mantık anlamadım....

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2008, 18:32:00 »

Bu yıl üniversite sınavına girecek olanlar şanslı deniliyordu. Birileri bunu duymuş olacak... Wink
Kötü şans diye buna diyorlar herhalde... Wink

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2008, 18:37:24 »

Eğitim sistemindeki anlık değişikliklerle ne yapılmaya çalışılıyor anlayamıyorum. Lise eğitimine başlayan bir gencimiz diyelim sözel bir alanda yüksek öğretimine devam etmek için lise 2. sınıfta sözel bölümü tercih ediyor. Öğrencimiz lise son sınıfa geldiğinde sistem değişiyor ve o çocuğun okumak istediği bölümün alanını değiştiriyorlar. Öğrencimize diyorlar ki "sen bu bölüme giremezsin." Şimdi oldu mu bu? Bu mu adalet? Bu mu kalkınma? Yazık! Çok Yazık! Eğitim sistemimzle oynamasınlar! Yeter artık!  Angry  Angry  Angry

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2008, 19:20:47 »

Galiba birileri geceleyin rüyasında gördüklerini sabah kalkınca uygulamaya koyuyor.İzahını yapmakta biz öğretmenlere düşüyor.Burası Türkiye burda herşey olur!
yusuf serdar
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2008, 19:25:43 »

tkelimeyle böyle bir eğitim anlayışını eğitimsizlik olarak değerlendiriyorum. Başka söze gerek yok sanırım. Herşey bariz bir şekilde ortada. Ne denilebilir ki!...
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2008, 19:26:37 »

yap boz tahtasına döndürdüler eğitimi yazık bu çocuklara geleceğimizi ellerimizle yok ediyoruz.ondan sonrada gençlik nereye gidiyor diye hayıflanıyoruz.nesli
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2008, 19:27:56 »

Mahkemeye verip kazansan ne yazar. Yargıyı takan var mı allahaşkına!
Böyle zihniyet dünyada bizim gibi gelişmiş(!) kaç ülkede var!...

Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2008, 19:28:53 »

Artık alıştık hergün yeni bir sürpriz yeni bir oyun yeni biz düzen daha doğrusu yeni bir düzensizlik yapboz tahtası oldu iyiden iyiye eğitim sistemimiz.. Huh? Huh? Huh? Huh? :Smiley :Smiley :Smiley :Smiley
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2008, 19:30:53 »

Yani sonunda gene bize 'burası Türkiye' dedirtmeyi başardı birileri.. Huh?
VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2008, 19:42:28 »

artık öss alanlarının bölümleri yap-boz tahtasına döndü.kim nasıl isterse onu öyle yapıyor.peki hiç düşünüyorlar mı öğrenci ne olacak.ondan sonra çıkıp basbas bağırıyorlar vay efendim, neden öğrenciler başarısız,bu ülke neden böyle.kardeşim hergün farklı şeyler çıkarıyorsunuz orataya.birazda öğrenci psikolojisini düşünün yaptım-bitti diyerek kurtulamazsın.bu ülkede her yıl 1,700 bin kişi bu sınava giriyor.öss artık öğrencilerin kabusu.sanki cehennem-cennet meselesi oldu.kazanırsan cennet,kazanmasan cehennem,bence artık yeter bu gidişe birinin dur demesi lazım.ayrıca bir öğrenci arkeoloji istiyor diyelim,sözele geldi 11. sınıf oldu.fakat alan değişikliği yapıldı arkeolojide ya bu öğrenciye ne olacak bin umutla geldiği alan şimdi boş;alan değiştirmek istese sorumluluk sınavı ortaya çıkacak.öğrenci bunalacak ve hiçbir şeye güveni kalmayacak.bu gidiş hiç iyi değil.allah sonumuzu hayreylesin.iyi çalışmalar. 

VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2008, 19:44:17 »

Galiba birileri geceleyin rüyasında gördüklerini sabah kalkınca uygulamaya koyuyor.İzahını yapmakta biz öğretmenlere düşüyor.Burası Türkiye burda herşey olur!
bence çok doğru söylüyorsunuz.gece rüyalarında görüp uyguluyorlar fakat sonucunun ne olacağını düşünemiyorlar.

Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2008, 19:59:31 »

Türkiye'de öğrencilerin iyi bir gelecek hedeflemeleri ve doğru alan tercihi yapmaları için müneccim olmaları gerekiyor. Sürekli değişen bu unsurlar öğrencilerin eğitim sistemine olan güvenlerini de iyiden iyiye azalttı. Zaten 9.sınıflarda alan seçiminde karmaşa yaşayan öğrencilerin bu değişiklikler karşısında nasıl bir psikolojiye gireceklerini düşünmek istemiyorum. Yapılan bu uygulama tek kelimeyle ayıp...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic