Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEB, atama yönetmeliği çıkardı, ödül sayısı uçtu  (Okunma Sayısı 8029 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 20 Temmuz 2008, 09:58:06 »

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği’nin 24 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girmesi ile tüm illerde takdir ve teşekkür belgesi alanların sayısı inanılmaz rakamlara ulaştı. 2008 yılında ilk 5 ayda 16 ilde toplam 528 takdir, 3 bin 195 teşekkür belgesi dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği’nin yürürlülüğe girmesiyle beraber alınan teşekkür ve takdir belgelerinin önemi yüksek derecede arttı. Yönetmelikte ödüllerin puan değeri yüksek tutulurken, Türk-Eğitim-Sen’in yaptığı araştırma il ve ilçelerde yönetici adaşı öğretmenlere verilen teşekkür ve takdir belgelerindeki artışı ortaya koydu. Sadece 16 ilde 5 ayda “dağıtılan” teşekkür ve takdir belgelerinin sayısı

3 bin 723’ü buldu. 5 ayda bu 16 ilde toplam 528 takdir, 3 bin 195 teşekkür belgesi dağıtıldı.

-REKOR 545 ÖDÜL İLE MANİSA’DA-

2008 yılının ilk 5 ayında 16 ilde dağıtılan ödül sayısı, toplam 3 bin 723 oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği ödüllerde rekor, 545 ile Manisa’da oldu. Manisa’da 2008 yılında 37 takdir, 508 teşekkür verilirken Manisa’yı 470 ödül ile Mardin, 403 ödül ile Denizli izledi. Zonguldak, 375 ile en çok ödül dağıtılan 4’üncü il oldu. 2008 yılında ödül dağılımı şöyle oldu:

“Amasya’da 54 takdir, 246 teşekkür; Aydın’da 23 takdir, 225 teşekkür; Bilecik’te 10 takdir, 57 teşekkür; Bolu’da 14 takdir, 71 teşekkür; Çankırı’da 2 takdir, 50 teşekkür; Denizli’de 130 takdir, 273 teşekkür; Giresun’da 32 takdir, 89 teşekkür; Kırıkkale’de hiç takdir verilmezken, 325 teşekkür; Mardin’de 91 takdir, 379 teşekkür; Nevşehir’de 28 takdir, 71 teşekkür; Yalova’da 10 takdir, 126 teşekkür; Zonguldak’ta 31 takdir, 344 teşekkür; Kütahya’da 6 takdir, 216 teşekkür; Sakarya’da 29 takdir, 178 teşekkür; Hakkari’de ise 31 takdir, 37 teşekkür belgesi dağıtıldı.”

-TÜRK EĞİTİM-SEN: “ÖDÜLLERİN KEYFİ VERİLMESİ GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTIR”-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ANKA’ya yaptığı açıklamada, çeşitli il ve ilçe merkezlerinden Türk Eğitim-Sen’e ulaşan bilgilere göre, hak etmeyen kişilere gerekçesi açıklanmayacak ödüller teklif edildiğini anlattı. Koncuk, “Bu bilgilerin doğrulanması halinde sorumlularla ilgili yasal işlem başlatmak üzere harekete geçeceğiz. İdarecilerin, amirlerin elbette ödül verme yetkisi bulunmaktadır. Ancak bu yetkiyi sınırsız, keyfi kullanmak, görevi kötüye kullanma suçunu işlemek anlamına gelir. Yönetici Atama Yönetmeliği’nde ödüllerin puan değerinin son derece yüksek olması da maalesef yandaş kayırmacılığının öne çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, bir kısım idareciler, ‘benim adamım olsun’ anlayışıyla, hak etmeyen kişilere ödüller dağıtarak, yöneticilik yarışında yandaşlarına avantaj sağlamak istemektedir. Türk Eğitim-Sen olarak, siyasi yandaşların değil, hak edenin bir yerlere gelmesini arzu ediyoruz. Zira yandaş kayırmacılığının, kadrolaşmanın alabildiğine hızlandığı bir ortamda kurumlarımız beceriksiz, liyakatsiz kişilerin ellerine teslim edilecektir. Ehil olmayan, üzerine şaibe gölgesi düşen kişileri, layık olmadığı görevlere getirmek ise, eğitimde yapılacak en büyük hata olur” dedi.

Bazı İllerde Öğretmenlere Dağıtılan Ödüller

İller Takdir Teşekkür

Amasya 54 246

Aydın 23 225

Bilecik 10 57

Bolu 14 71

Çankırı 2 50

Denizli 130 273

Giresun 32 89

Kırıkkale 0 325

Manisa 37 508

Mardin 91 379

Nevşehir 28 71

Yalova 10 126

Zonguldak 31 344

Kütahya 6 216

Sakarya 29 178

Hakkari 31 37

Toplam 528 3.195

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2008, 10:00:25 »

Ne zaman adam oluruz? Herşeyi hakkaniyet ölçüsü ile yaptığımız zaman.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2008, 10:18:02 »

Çoğu yerde bu ödüllerin nasıl verildiği malum.
En güzel ödül öğrenci ve velilerin takdirleridir bence.Bu bize yeter...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2008, 11:34:54 »

bizim okulda da birilerine verilmişti, ne yapılıyo da bu ödüller hakkediliyor, bilen varmı; ölçü ne
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2008, 14:28:20 »

Valla çok şükür,o ikisindende yok...Ülkemizde ,kaç kişi acaba bu ödülleri hakederek almıştır?Çoğu kişiye bu ödüllerin nasıl verildiği,hangi kriterlere göre verildiğini hepimiz biliyoruz!Bizim için en önemlisi öğrencilerimizin takdiridir ama;öbür taraftan beleşten ödül alanlar böyle durumlarda hep bizlerin önüne geçiyor!Bu ödüller gerçekten hakedene verilse......
Neyse fazla uzatmayalım...Hepimize ,her alanda adil,hakkaniyetli günler diliyorum.....
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2008, 15:06:33 »

Bendede yok bunlar. Zaten bende pek olacağada benzemiyor. Ama sınavın ve çalışmanın olduğu her yerde her zaman varım. diğer alanlar benim alanıma girmiyor.  Wink
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Temmuz 2008, 15:08:49 »

Bendede yok bunlar. Zaten bende pek olacağada benzemiyor. Ama sınavın ve çalışmanın olduğu her yerde her zaman varım. diğer alanlar benim alanıma girmiyor.  Wink

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2008, 15:58:26 »

Şimdi sizler böyle yazınca komplekse girdim doğrusu,çünkü bu ödüllerden bende nacizane  iki tane var,ama bu dönemde alınmış değil ve inanın bileğimin hakkı ile aldım  iki teşekkürü.  Yani arkadaşlar bütün alınan ödüller dediğiniz gibi değil :Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2008, 16:03:29 »

11. yılıma gireceğim. ve sadece geçen sene aldığım teşekkür dışında hiçbir ödülüm yok. Üzücü bu tür şeyleri duymak hem de çok üzücü.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2008, 16:06:56 »

Valla çok şükür,o ikisindende yok...Ülkemizde ,kaç kişi acaba bu ödülleri hakederek almıştır?Çoğu kişiye bu ödüllerin nasıl verildiği,hangi kriterlere göre verildiğini hepimiz biliyoruz!Bizim için en önemlisi öğrencilerimizin takdiridir ama;öbür taraftan beleşten ödül alanlar böyle durumlarda hep bizlerin önüne geçiyor!Bu ödüller gerçekten hakedene verilse......
Neyse fazla uzatmayalım...Hepimize ,her alanda adil,hakkaniyetli günler diliyorum.....

valla benim gözüm var bu ödüllerde  Cheesy "teşekkür butonuna basma bizim için önemli değil miydi! " çalışmayan öğretmenle koşturan öğretmen bir olmasın; ahh bi de hakkıyla dağıtsalar ! bizden ödül alan arkadaşları kutluyorum ; Allah daha da versin; bi de bilseydim " hangi çalışmaları için almışlar", ama bazılarının hakkını da yemiş olmak istemem ; çok aktif insanlardı; peşi sıra pek çok etkinlikleri vardı.g ö z   g ö r ü y o; öğrenci de... Zaten onlar o kadar da önemsemiyolardı bu ödülleri . Şimdi artık bu ödüllerin de suyu çıktığına göre; Tubitak ödüllerine kaldık; al alabilirsen Grin
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2008, 16:45:08 »

Çok çeşitli etkinlikler sebebiyle teşekkür ödülü alan öğretmen arkadaşlarım oldu;Bayramda sunuculuk yapmak,öğrenci resimlerinin sergilenmesi...
Teşekkür Belgesi bende de var,çünkü daha önce çalıştığım bir okulda okuldaki bütün öğretmenlere verilmişti,beni de ayırmamışlardı. Grin
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 20 Temmuz 2008, 16:53:08 »

Çok çeşitli etkinlikler sebebiyle teşekkür ödülü alan öğretmen arkadaşlarım oldu;Bayramda sunuculuk yapmak,öğrenci resimlerinin sergilenmesi...
Teşekkür Belgesi bende de var,çünkü daha önce çalıştığım bir okulda okuldaki bütün öğretmenlere verilmişti,beni de ayırmamışlardı. Grin

bu bahsettiğiniz şeyler zaten bizim normal görevlerimizden değil mi? aman tanrım  Huh? Shocked
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 20 Temmuz 2008, 17:46:32 »

bende de birtane var. ve hakkımla aldığımı düşünüyorum. araştırıulsın ödüllerin çoğu görevlendirilen müdür yardımcılarına verilmiştir. şanlıurfada görevlendirilen m. yardımcıların çoğunda:

1 teşekkür
1 takdir
1 de maaşla ödüllendirme vardır.

ve kınıyorum hem öğretmeni hem de idarecileri.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
maksimus
Deneyimli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 20 Temmuz 2008, 17:51:16 »

Hocam çoğu okulda artık adetten olmuş maaş ile ödüllendirme her yıl başka bir müdür yardımcısına veriliyor. bence bu konuda bir düzenlemeye gidilmeli ve bu iş öğretmenlerin de görüşüne başvurulmalıdır. örneğin öğretmenler arasında küçük bir oylama yapılır. her öğretmen en çok kimin hakkettiğini düşünüyorsa yazar ve ödülü de o alır.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Temmuz 2008, 17:56:18 »

Arkadaşlar bu ödül işinde bazı branşlar şanslı!Beden Eğitimi,müzik,resim,Türk Dili ve Edebiyatı branşları gibi....Hele iyi bir sunucuysan,her yıl ödüle boğarlar seni!(Özellikle taşrada)Beden eğitimciler,öğrencileri 19 Mayıs gösterilerine hazırladıkları için,resim-iş öğretmenleri senede bir defa resim sergisi açtıkları için ,müzik öğretmenleri senede  bir defa müzük dinletisi hazırladıkları için....
Bu konuda Edebiyat öğretmenlerinin hakkını yemeyelim,genelde okullarda yükün büyük bir kısmı bu arkadaşlarımızda!Coğrafya-Tarih-Fizik-Kimya-Felsefe-Matematik branşlarındaki öğretmenler hiç bir şey yapmadıkları için ;kolay kolay ödül alamazlar!Alırlarsa da başka kriterlerden...
Şimdi gelelim bu belgeler ne işe yarar:Yöneticilik atamalarında                                                    Her takdir için-5puan(en fazla üç)
Teşekkür için-3
Aylıkla ödüle-8 puan verilmektedir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic