Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ek ders ücretine dava  (Okunma Sayısı 4027 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Mayıs 2008, 17:25:01 »

Ek ders ücretine dava 
Ankara (AA)- Türk Eğitim-Sen, Bakanlar Kurulu'nun ''Ayda 4 günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücreti alamayacaklarını'' öngören kararının iptali için Danıştay'a dava açtı.

Türk Eğitim-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, 2007/123999 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişiklikte, öğretmenlerin bir ay içinde dört kere ayakta tedavi amaçlı sevk aldıklarında ücret kesintisinin olmadığı belirtilerek, 10 Mayıs 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 2008/13567 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bu
düzenlemenin iptal edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, bu durumda öğretmenin kendisinin, eşi ya da çocuklarının uzun bir hastalığa yakalanması, öğretmenin hasta olan eşine veya çocuklarına refakat etmesi halinde öğretmenin o gün var olan ders ücretlerinin tamamının kesileceği ifade edildi. Yapılan değişiklikle kazanılmış hakların eğitim çalışanlarının elinden
alındığı ve öğretmenlik mesleğinin yok sayıldığı ileri sürülerek, şunlar kaydedildi: ''Oysa sağlık hakkı, beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmeyi isteme
hakkıdır. Bu nedenle Türk Eğitim-Sen, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Madde:1/2 Aynı Kararın 16'ıncı maddesinin (b) bendinden yer alan 've bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle' ibaresi metninden çıkarılmıştır' ibaresinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a dava açmıştır.''
Mynet Haber

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2008, 17:30:34 »

Davadan bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum.
hoşkin
Deneyimli Üye

Performans: 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2008, 18:28:13 »

Davadan bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum.
Ben size katılmıyorum hocam sonuçda bir haksızlık olduğu aşikardır Türk Eğitim Sen öğretmenlerin lehine olarak açtığı davaların çogunu kazandı bunuda kazanaçaktır.

o emekler hiç mi REİS?
adam olmak suçmu REİS?
bilmesinler ALLAH bilir.
buda geçer bude geçer hey koca REİS!
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2008, 20:06:29 »

Hak verilmez alınır diye bir söz vardır.Bunu geçtik.Günümüzde tek beklentimiz hak verilmesinden ziyade mevcut hakların korunması.

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2008, 21:27:59 »

önceki yönetmelik çok istismar edildi(enazından bulunduğum çevrede).amiriyle atışan tartışan, canı sıkılan sevk almaya başladı.
sendikanın dava açmasının sebebi 4 defa sevk almayla ilgili değilidr bence.
girmediğin ders saatinin haftalık ekders saatinden tamamen düşmesidir bence.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2008, 21:47:33 »

Dava gerçekten iyi olmuş. Kötü niyetli davranan bir kaç kişi için yüzbinlerin mağdur edilmesi doğrumudur? Bunca yıllık meslek hayatımda sabahçı isem öğleden sonra,öğlenci isem sabahları sevk almaya azami dikkati gösterdim.Bence mahkeme uygulamayı iptal eder.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #6 : 29 Mayıs 2008, 22:02:26 »

Hak verilmez alınır diye bir söz vardır.Bunu geçtik.Günümüzde tek beklentimiz hak verilmesinden ziyade mevcut hakların korunması.

hak masa başında, alınmaz, kazanılmaz.Bu işler ahkam kesmekle hiç olmaz.
Söyleyin arkadaşlar; şu anda bizim adımıza yetki kullanan sendikalar ya da konfederasyonlar bugüne kadar ne hak aldı.Bunun için ne yaptı.?

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2008, 22:05:54 »

Güngör Hocam diğer memurlar bir tarafa eğitim çalışanlarının % kaçı sendikalı?Kaç tane sendika var?Böl,parçala,yönet mantığı yürürlükte mi?
hak masa başında, alınmaz, kazanılmaz.Bu işler ahkam kesmekle hiç olmaz.
Söyleyin arkadaşlar; şu anda bizim adımıza yetki kullanan sendikalar ya da konfederasyonlar bugüne kadar ne hak aldı.Bunun için ne yaptı.?
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2008, 22:07:45 »

Güngör Hocam alıntıda hata yapmışım.Benim sözüm sizin tespitlerinizin arasına serpilmiş.Demek istediğim şuydu,
 Güngör Hocam diğer memurlar bir tarafa eğitim çalışanlarının % kaçı sendikalı?Kaç tane sendika var?Böl,parçala,yönet mantığı yürürlükte mi?
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2008, 10:42:53 »

Güngör Hocam alıntıda hata yapmışım.Benim sözüm sizin tespitlerinizin arasına serpilmiş.Demek istediğim şuydu,

MEB'e bağlı 42 bin 524 okul ve kurum bünyesinde çalışan 688 bin 295 öğretmenin, 374 bin 605' i sendikalı. Sendikalı öğretmenlerin 350'bini ise 3 sendikada bulunuyor.

Detay için: http://www.sabah.com.tr/haber,0BC3C120C65F4FDA928118D358AC01F7.html

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2008, 11:18:04 »

Sevk alma işlerini suistimal eden arkadaşlar var. Ama suistimal etmeyenlerde var. Bu durumda canı sıkılıpta sevk alanları bir yolla engellemek lazım. Yoksa ek ders ücretleri can yakmaya devam eder.
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2008, 11:31:31 »

Güngör hocam coşmuşuz yine.Haklısınız çok azımız sendikalıyız.BİZİM YAPMAMAMIZ GEREKEN ama bizden istenen ve beklenende bu zaten.
 Bilinç dediğimiz kavram bizde gelişmediği sürece yakınmaya ve döğünmeye devam ederiz.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2008, 14:40:40 »

bu konu daha öncede gündeme geldi sorun ek deres yönetmeliğinin yetersiz olması

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic