Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eğitime şiddet damgasını vurdu  (Okunma Sayısı 1041 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Ocak 2007, 09:52:25 »

Eğitime şiddet damgasını vurdu: İşte eğitimde 2006 rakamları
3 Ocak 2007 08:45

2006 eğitimde pek çok yeni uygulamaların ve tartışmaların yılı oldu. 2006’nın son sekiz ayında okullarda fiziksel zarar içeren 3 bine yakın olay meydana geldi. Öte yandan Yükseköğrenim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı özellikle üniversiteye giriş konusunda karşı karşıya gelirken, 2006’ya damgasını eğitim kampanyaları vurdu. 2006’da yapılan yenilikler ve gündemi meşgul eden olaylar şöyle:

NELER YAPILDI?

‘Eğitime Yüzde 100 Destek’ projesiyle bin 400 okul yapıldı.

2006-2007 İlköğretim Yönetmeliği’nde sınavdan kopyaya, sözlüden karneye ve disiplin cezasına kadar pek çok alanda düzenleme yapıldı. Kopya çeken öğrenciye artık ‘sıfır’ notu verilmiyor, ancak sınavı geçersiz sayılıyor. Veli ve öğrenciye disiplin cezasına itiraz hakkı doğdu.

MEB ile RTÜK arasında imzalanan protokolle, ilköğretimde medya okur yazarlığı dersi okutulması kararı alındı.

İlköğretim karnelerinde ‘pekiyi’, ‘iyi’ değerlendirmeleri yerine ‘gelişim düzeyinin üstünde’, ‘desteğe ihtiyacı var’ ifadeleri kullanılacak.

15 yeni üniversite kuruldu.

İlköğretimden sonra ortaöğretim öğrencilerine 36 milyon adet ders kitabı verildi.

e-kayıt sistemi başladı. Birinci sınıf öğrencileri kayıtlarını ilk kez internet üzerinden gerçekleştirdi.

Öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam yapıldı. Daha önce 3,50 YTL olan ücret 5 YTL’ye çıkarıldı. Öğretmenlerin zorunlu hizmet durumlarıyla ilgili yönetmelikle 575 bin öğretmenin daha önce il düzeyinde olan zorunlu hizmeti ilçe düzeyine indi.

MEB, okulların bilişim teknolojilerini uygulamaları için çalışmaları çerçevesinde 406 bin bilgisayarı eğitimin hizmetine kazandırma kararı aldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “Anadolu’da Bir Kızım Var, Öğretmen Olacak” projesinden 4 bin kız öğrenci faydalandı. “Bir Işık da Siz Yakın” projesiyle 3 bin üniversite öğrencisine burs veriliyor

Gündeme oturanlar

2006’nın son sekiz ayında okullarda yumruk, tekme, tokat gibi fiziksel zararın bulunduğu 2 bin 990 şiddet olayı meydana geldi. Bu olaylara 7 bin 193 de öğrenci karıştı. MEB şiddet olaylarının önüne geçmek için seminerler düzenledi.

Yedi yıl aradan sonra düzenlenen 17. Milli Eğitim Şurası’na ÖSS’ye girişte uygulanan katsayı uygulaması ve OKS’nin kaldırılması kararları damga vurdu.

MEB imam hatip lisesi mezunlarına ÖSS’ye girişin kolaylaştırılması için katsayı değişikliği üzerine girişimde bulunurken, YÖK, imam hatip ve meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarında tercih yapması gerektiği kararını aldı.

Yeni kurulan 15 yeni üniversitenin kurucu rektör atamaları YÖK, MEB, ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer arasında uzun soluklu savaşı doğurdu.

MEB’in, imam - hatip liselilere çifte diploma şansı vermek amacıyla çıkardığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği ile Eğitim-Sen ile MEB arasında uyuşmazlık yaşandı Yönetmeliğin bazı maddeleri Danıştay kararı ile değişti.

Yurtdışına burslu gönderilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin seçimi konusu YÖK ile MEB’i karşı karşıya getirdi. YÖK Danıştay’a başvurdu. Danıştay,YÖK’ün yurtdışına öğrenci gönderme yetkisinin kendisinde olduğu iddiasını reddetti.

Öğretmen yetiştirilmesi için verilen formasyon eğitiminde YÖK, yetkinin kanunla kendisine verildiğini açıklarken, MEB bunun YÖK’ün iznine bağlı olmadığını savundu

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic