Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eğitimde Yine Bir Faciaya Doğru Mu Gidiyoruz?  (Okunma Sayısı 19911 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 03 Mayıs 2008, 08:23:51 »

5 zayıfı olan liseli üst sınıfa geçebilecek

Liselerde sınıf geçmeye yeni düzen getiriliyor. Mevcut yönetmeliğe göre iki dersten zayıfı olan üst sınıfa geçerken, yeni düzenlemede sınır 5 zayıfa çıkarılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde sınıf geçmeyi kolaylaştıracak yeni düzenleme için çalışma başlattı. Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği’nde değişiklik yapan taslakta öne çıkan bazı düzenlemeler şöyle:
SINIFTA KALMAK ZOR:
Mevcut düzenlemeye göre öğrenciler, üç dersten başarısız olduklarında ortalama yükseltme sınavına girebiliyor. Yeni düzenlemede öğrenciler başarısız oldukları tüm derslerden ortalama yükseltme sınavına katılabilecek. Taslağa göre, öğrenci zayıf dersi olmasa bile başarısını artırmak için bu sınava katılabilecek.(DAHA ÖNCE DE VARDI.)
BORÇLA KOLAY SINIF GEÇME:
 Mevcut yönetmeliğe göre, en fazla iki dersten zayıfı bulunan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebiliyor ve zayıf derslerinin sınavına girmeye devam ediyor. Taslak yönetmelikte, iki ders barajı beşe çıkarıldı. Buna göre, beş zayıfı olan öğrenci bir üst sınıfa borçlu olarak devam edebilecek. Ancak üst sınıfa geçtiğinde zayıf derslerinin de sınavlarına girecek.
FARK SINAVLARI ŞUBATTA:
 Alan/dal değiştirmek isteyen öğrencilerin girmesi gerektiği sorumluluk sınavları da değiştirilecek. Mevcut düzenlemeye göre; MEB, lise son sınıftaki öğrencilere eğitim-öğretim yılının ilk ayında alan/dal değiştirme hakkı veriyor. Örneğin, Türkçe-matematik alanında okuyan bir öğrenci “fen” bölümüne geçtiğinde, yeni alanıyla ilgili tüm derslerden sorumlu oluyor. Öğrenciler seçtikleri yeni alanda daha önce almadıkları ancak sorumlu oldukları derslerle ilgili fark sınavlarına ağustosta katılıyor. Ancak bu sınavın sonucu haziranda katıldıkları ÖSS’ye yansıyamayacağı için MEB her yıl genelgeyle bu öğrencileri şubatta sınava alıyor. Genelgeyle yapılan bu düzenleme yönetmeliğe madde olarak yazılacak. Yeni yönetmelikte, sınavların şubatta  yapılmasıyla ilgili bir madde bulunacak.

HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK
 Ortalama yükseltme sınavları ikinci yarıyılın tamamlanmasından bir hafta sonra başlayacak. Böylece sınavlar haziran ve temmuz ayları içinde gerçekleştirilecek. Daha önce Eylül sorumluluk sınavları haziran ayında yapılırken, yeni düzenlemede bu sınavın Eylül ayında yapılması planlandı.

ÖĞRETMENİN TATİLİ  KISALIYOR
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği "eğitim takvimi"ne göre her yıl ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenleri 1 Temmuz'da tatile giriyordu. Liselerde ortalama yükseltme sınavı okulların kapanmasından bir hafta sonra başlayacağı için bu sınavların tamamlanması da temmuz ayı ortalalarını bulacak. Bu durumda, lise öğretmenleri ilköğretim öğretmenlerinden daha az tatil yapmış olacak.

Pazartesi onaylanacak
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nce tamamlanan taslak, Talim ve Terbiye Kurulu’na gönderildi. 5 Mayıs’ta toplanacak kurulun taslağı  onaylaması bekleniyor.

Milliyet, Hürriyet-03.05.2008

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
msever
Uzman Üye

Performans: 104
Çevrimdışı Çevrimdışı

alınteri en iyi mirastır

Site
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2008, 08:31:28 »

işi gücü bırakıp öğrencileri geçirmekle uğraşıcaz anlaşılan

Yıldız bir gökte güzel bir de ayyukta
Ay bir yıldızla güzel bir de bayrakta...
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2008, 08:33:12 »

Güngör hocam, sizin fotoğrafın altındaki yazıyı sürekli düşünüp, böyle haberlerle moral bozmamak lazım.
tellidis
VIP Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2008, 08:47:53 »

tam bir saçmalık bizim yıl boyunca yaptığımız sınavların anlattığımız derslerin hiç bir anlamı kalmadı. bu milli eğitimden herşey beklenir
Berkay
Uzman Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2008, 08:56:18 »

Çok değil daha iki yıl öncesi ne çabuk unutuldu,gerçekten çok yazık,olan yine biz öğretmenlere olacak.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2008, 09:03:13 »

artık işimiz daha kolay olacak geçir girsin hesabı nasılsa notlarımızı takan yok birde tatilin az olma meselesi yıllardır lise öğretmenleri az tatil yapıyor ilk öğretmden yeni değilki bu

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2008, 09:07:50 »

Güngör hocam, sizin fotoğrafın altındaki yazıyı sürekli düşünüp, böyle haberlerle moral bozmamak lazım.

adalet ile zulüm bir yerde barınmazmış!
bu da benim fotoğrafımın altındaki yazı öğretmenim...adaletli bir sistem temennimiz...eğitim sistemi değişe değişe çöplüğe döndü gibi hadi hayırlısı...
zondever
Üye
**

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2008, 09:51:08 »

Yazık ve çok yazık.Sonra okullarda şiddet olayları oluyor,düzen bozuluyor diyorlar.Milli Eğitim Bakanı bu durumun sorumlusu olarak kalmayan ve sınıf tekrarı yapan öğrencileri gösteriyor.Moral bozulmayacak bir haber değil zaten toplam kaç ders var.Sınavları kaldıralım olsun bitsin ne gerek var.Hatta liseleri de kapatalım.Sınavları Açık Öğretim Lisesi yapsın; devlet boşuna para harcamasın.Düzenlemeler sorunlar için ya da daha iyiye ulaşmak için yapılır.Soruyorum ortada hangi sorun var ya da daha iyi olarak neye ulaşılması amaçlanıyor.
fischer
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2008, 10:34:11 »

Eski Milli Eğitim Bakanlarımızdan birisi''Şu okullar olmasa ne güzel bakanlık yaparım''gibi bir söz söylemiş.
Artık,bizimkide o hesap olacak galiba.Okullarda olmasın bari...Ya sabır...
Murat IRMAK
VIP Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2008, 11:05:30 »

Bu haberde mynetten son dakika haberi zayıf ders barajı sayısı 2'den 6'ya çıkarılıyor
Sınıf geçmek artık daha kolay olacak 
ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı sınıf geçme yönetmeliğinde yapacağı değişiklik ile sınıf geçmeyi kolaylaştıracak.

En fazla iki dersten zayıfı olan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebilirken, yapılacak değişiklik ile bu sayı 6 olacak. Ayrıca üç dersten başarısız olan öğrencilerin girebildiği ortalama yükseltme sınavına yeni düzenlemeyle sınırsız giriş hakkı tanınacak. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağını Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayına sundu. Talim Terbiye Kurulu taslakla ilgili görüşmeyi pazartesi günü yapacak. Talim Terbiye Kurulu'na onay için gönderilen taslakta, ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin sınıfta kalmasını zorlaştıracak önlemler aldı.

Değişiklik ile sorumlu olarak sınıf geçmek de kolaylaştırılacak. Mevcut durumda sorumlu geçmek için olması gereken zayıf ders barajı sayısı 2'den 6'ya çıkarılıyor. Ayrıca üç dersten başarısız öğrencilerin girdiği ortalama yükseltme sınavında da yapılacak değişiklik ile ortalama yükseltme sınavına sınırsız giriş hakkı tanınacak. Buna göre öğrenciler zayıf dersi olmayan öğrencinin yanı sıra, kaç dersten başarısız olurlarsa olsun öğrencileri, sınıf geçmek için ortalama yükseltme sınavına girebilecekler. Ortalama yükseltme sınavları yılsonundan bir hafta sonra başlayacak. Böylece sınavlar haziran ve temmuz ayları içinde gerçekleştirilecek.

-ALAN DEĞİŞTİRME KOLAYLAŞTIRILACAK-

Düzenlemede, alan değiştirmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlarda da bazı kolaylaştırmalar yapılıyor. Lise son sınıf öğrenicilerine sadece Ağustos ayından fark derslerini verme şansı veren Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere Şubat ayında fark derslerini vermeleri için ek sınav şansı tanıyacak. Son düzeltmeleri yapılan yönetmeliğin pazartesi günü Talim Terbiye Kurulu'nda görüşülmesinin planlanırken, 2008-2009 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulamaya konulması bekleniyor.

Coğrafyasız harita, haritasız coğrafya olmaz.52 FALEZ
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2008, 11:14:31 »

aynı haberde faklılılk var.birisinde zayıf ders sayısı 5e çıkarılacak diyor,diğerinde 6.hangisine inanalım.
tahminimce medyanın her zamanki asparagas haberlerinden.çünkü milli eğitim bakanı bir kaç sene önce liselerde yoğun olarak görülen disiplin olaylarından sonra kesin tavrını koymuştu.önerge verilebilir ama kabul edilmez diyorum.(dileğim bu yönde)

isfahan
Sürekli Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2008, 11:53:41 »

böyle olmak zorunda.çünkü lise 4 yıla çıktı.her sınıfta çift dikiş yaparsa liseyi 8 yılda bitirir.23 yaşında öss ye girer.3-4 sene uğraşır(meb öğretmenlerinin vermeyi bir türlü beceremediği!!?? eğitimi dersaneler ona mecburen 3-4 yılda vermek zorunda kalır).kıytırık bir bölüm tutturur.35-40 yaşında üniversiteden mezun olur.(afla filan ).40 ından sonra da kalan ömrünü iş aramakla geçirir.sonunda bir caminin bahçesinde bahçıvanlık falan yapar.cemaaatin yardımlarıyla kalan ömrünü huzur içinde geçirir.bütün bunların olmasını istemiyorsak çıkacak bu kanuna değil itiraz etmek alkış bile tutmalıyız.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2008, 12:00:04 »

Bir taraftan öğretmenin elini kolunu bağlayacak ortama zemin hazırlayacğız, diğer taraftan da eğitimde istenilen başaraıya neden ulaşılamadığını soracağız.

GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 03 Mayıs 2008, 12:01:03 »

Türk Gençliği nasıl heba edilecek. Ülkeyi başka türlü rezil edemez,dış unsurların boyunduğu altına aldıramazdınız.Boş yetişen bir gençlikten ne bekleyeceksiniz. Böyle bir yönetmeliğin düşünülmesi bile çılgınlıktır.
zondever
Üye
**

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2008, 12:02:28 »

böyle olmak zorunda.çünkü lise 4 yıla çıktı.her sınıfta çift dikiş yaparsa liseyi 8 yılda bitirir.23 yaşında öss ye girer.3-4 sene uğraşır(meb öğretmenlerinin vermeyi bir türlü beceremediği!!?? eğitimi dersaneler ona mecburen 3-4 yılda vermek zorunda kalır).kıytırık bir bölüm tutturur.35-40 yaşında üniversiteden mezun olur.(afla filan ).40 ından sonra da kalan ömrünü iş aramakla geçirir.sonunda bir caminin bahçesinde bahçıvanlık falan yapar.cemaaatin yardımlarıyla kalan ömrünü huzur içinde geçirir.bütün bunların olmasını istemiyorsak çıkacak bu kanuna değil itiraz etmek alkış bile tutmalıyız.
Gülüyorum acınacak halimize.Bu şekilde yapılacak bir uygulama sınıfta kalmayı kaldıracak ve liselerde geri dönülemez olumsuz sonuçlara neden olacaktır.
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic