Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: EĞİTİM SORUNLARI VE SİSTEMİ TARTIŞILACAK  (Okunma Sayısı 2170 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 12 Kasım 2006, 18:39:07 »

Eğitim sistemi ve sorunları masaya yatırılacak 
ANKARA (İHA) - Öğretmenler, Milli Eğitim Şurası'na "yükseköğretime geçişte fakülte temelli tercih ve seçme sistemiyle liseler arası yatay ve dikey geçişlerin" sağlanmasını içeren teklif ve önerilerinin yer aldığı bir rapor sunmaya hazırlanıyor.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından hazırlanan bu konudaki rapor yarın başlayacak olan 17. Milli Eğitim Şurası'nda gündeme getirilecek. Raporda, bu zamana kadar alınan kararların uygulanmadığı ve istenen sonuçlara ulaşılamadığı kaydedilerek, eğitimde söz ve yetki sahibi kişilere göndermeler yapılıyor. Raporda çözümlenmesi gerektiği vurgulanan sorunlar şöyle dile getiriliyor:

"- Yükseköğretime geçişte fakülte temelli tercih ve seçme sistemi olmalı
- Eğitimin temel işlevinin insanlaşma kavramı üzerine odaklanması
- Her tür seçme ve kademeler arası geçiş uygulamasında otantik özelliklerin değerlendirilmesi
- Okul kavramının fiziksel yapı olarak değil, eğitim sürecinin işletilebileceği her türlü ortam olarak algılanması
- AB sürecinde ülkemizin birlik kriterlerini gerçekleştirmekten daha çok, birlik üyesi olmanın getireceği fırsatlara önem verilmesi
- Okullar dizayn edilirken engellilerin her türlü engellerinin düşünülmesi
- Mesleki Eğitimde varolan sektörlere iş gücü kaynağı oluşturma uygulamasından vazgeçilerek sektörler arası süre ve tercih sınırlaması olmaksızın bireyin değişkenlik haklarının bulunması
- Hayat boyu öğrenme için toplumun önünün açılması."

MENDERES KILIÇARSLAN - YOZGAT
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2006, 20:44:17 »

Milli Eğitim şurasının yine İmam Hatip Liselerinin katsayı işiyle sınırlı kalacağı yönündeki eleştirileri okumuşsunuzdur..Bu konudaki yorumlarınız neler?

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
yerköy
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2006, 20:46:39 »

hocam ben bu konuda yorum yapmayım yanlış anlaşılabilir
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2006, 20:57:00 »

temennimiz o ki inşallah bunlar gerçekleştirilebilir.ayrıca hiç kimse kimseyi düşüncelerinden dolayı yargılama hakkına sahip değil lütfen konu hakkındaki yorumlarınızı yapın Menderes hocam.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
yerköy
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2006, 21:01:07 »

İHL ve Meslek liseliler de bu ülkenin çocuğudur herşeyimiz bir farklı olan birşey yok herkese eşit hak verilmeli kimseye inançlarından yaşantısından fikrinden dolayı farklı muamale yapılmamalı biz demokrasi ile yönetiliyoruz her fikre açık olmalıyız hoşgörülü olmalıyız
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2006, 21:04:09 »

görüşlerinize tamamen katılıyorum.demokratik, laik,sosyal,bir hukuk devletinde yaşıyorsak öyle olmalıdır diye düşünüyorum.düşüncelere ve inançlara saygı kesinlikle şart.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2006, 21:15:30 »

Dediklerinize katılıyorum, yani demokratik laik sosyal bir hukuk devletinde yaşıyoruz.Ancak Milli Eğitim gibi ülkenin geleceğini çok yakından ilgilendiren bir alanda alınacak kararların oluşacağı en üst kurumlardan biri olan Milli Eğitim Şurasını belirli bir konuya indirgemenin doğruluğu tartışılır.Kaldı ki daha teknik bir konu olan bu olayın sadece siyasi düşüncelere göre şekillenmesinin yanlışlığı ortadadır..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
serefakar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Kasım 2006, 23:00:36 »

Burada çekinilecek sakınılacak bir durum yok. inşallah bu soruna bir çözüm bulunur. ancak benim daha çok takıldığım nıokta bu maddelerin içinde de AB olması. mutlaka her şeyimizin içinde AB olmalımı? ne var sanki AB kapısında gece gündüz ne zaman bizi kapıdan içeri alacaklar diye yatmanın. her şeyimiz AB olmuş. Ben hep şunu söylerim 1938 den sonra ne yazıkki milli duruşumuzun süngüsü sanki düşmüş gibi. Eğer ulu Önder Atatürk Olsaydı Şöyle derdi: "ŞARTLARIMIZI KOYARIZ. KABULLERİNE BAĞLI. BİZ MÜRACAT ETMEYİZ. TEKLİF GELİRSE DÜŞÜNÜRÜZ"

YOLCUYUZ ŞU CİHANDA SILA BABIMIZ MAKBER
SONSUZA GİDEN YOLDA BIKMADAN BİZİ BEKLER..

Fatih Anadolu Lisesi/Afyonkarahisar
Şeref AKAR
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic