Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dersanelere reklamlarına 'şampiyon' yasağı geldi !!  (Okunma Sayısı 1561 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 09 Mart 2008, 11:45:59 »

Özel öğretim kurumlarını açma koşulları yeniden belirlendi. Bundan sonra okul açma izinleri Milli Eğitim Bakanlığı, kurs ve dersane gibi okul dışındaki özel öğretim kurumları açma izni de Valilik tarafından verilecek. Yabancıların açtkıları okulların müdür baş yardımcıları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacak. Dersaneler artık sınav şampiyonlarını kullanarak reklam yapamayacak.

AB'ye uyum çerçevesinde Şubat 2007'de çıkan yasaya dayanarak hazırlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle gelen bazı yeni düzenlemeler şöyle:

Kurum açma izni alınmadıkça, öğrenci kaydı yapılmayacak.

İzin alan kurumun, iki yıl içinde öğretime başlamaması, izinsiz olarak öğretime ara vermesi, iznin alınış amaçları dışında kullanılmasının tespiti halinde kurum izin iptal edilecek.

Kurumlar, ancak amaçlarına uygun tanıtıcı reklam ve ilan verebilecek. Özel öğretim kurumlarının, doğrudan veya logo, amblem ve benzeri kurumu çağrıştıran işaretler kullanarak dolaylı olarak televizyona reklamı ve ilanı vermesi de yasak olacak. Buna göre artık dersaneler ortaöğretim ve üniversiteye giriş sınavlarında derece alan şampiyon öğrenciler üzerinden reklam yapamayacak.

Eski yönetmelikteki, özel öğretim kurumlarının yönetim bölümlerinde 'Atatürk köşesi', 'kurucu veya kurucu temsilcisi odası', 'genel müdür odası', 'genel müdür yardımcısı odası', 'müdür odası', 'öğretmenler odası', 'rehberlik servisi odası', 'psikolog odası', 'büro hizmetleri odası', 'arşiv, dosya odası', 'depo', 'ambar' ve 'misafir odası' olması zorunluluğu yeni yönetmelikte yer almaması da dikkat çekti.
http://www.memurlar.net/haber/104229/#Scene_1

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Mart 2008, 11:56:46 »

Özel eğitim kurumu açma izinlerinin valiliklere verilmesi yerinde bir uygulama. Başkente uzak illerde kurum açacakların Ankara'ya taşınmaları önlenmiş böylece. Bir başka güzel taraf ta hepimizin sık sık gördüğü özel eğitim kurumlarındaki çarşaf listeler ve şampiyon öğrenci kaosunun ortadan kalkacak olması. Şimdiye kadar şampiyonu olmayan dershane yoktu, şimdiden sonra hiç birisinin olmayacak Wink

Yeni yönetmelikte dikkatimi çeken şey, bir özel eğitim kurumunda bulunması gereken başta Atatürk köşesi olmak üzere diğer bölümlere yer verilmemiş olması.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2008, 12:29:23 »

Yeni yönetmelikte dikkatimi çeken şey, bir özel eğitim kurumunda bulunması gereken başta Atatürk köşesi olmak üzere diğer bölümlere yer verilmemiş olması.
[/quote]
Benim de dikkatimi bu çekti zozcan öğretmenim,Atatürk Köşesi,öğretmenler odası,rehberlik odası gibi bölümler yeni yönetmelikte zorunlu olarak yer almamış.
Acaba yönetmelik yazarken unutulmuş mudur,yoksa; isteyen yapsın, istemeyen yapmasın anlamında mı yazılmamıştır?
Çok ilginç!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic